Krediler

Ticari Kredilerde Masraf İadesi Ne Kadar Olur ve Nasıl Geri Alınır?

Kişiler bankalardan kredi çektiklerinde her türlü kredide olduğu gibi ticari kredilerde de dosya masraf ücreti alınmaktadır. Ayrıca bu ücretler paranın tahsil edildiği tarihten itibaren üzerine işleyecek olan faiz ile birlikte hesaplanmaktadır ve kişiler gereksiz yere yüksek meblağlarda para ödemektedirler.

Ticari olmayan konut kredisi, taşıt kredisi ve ihtiyaç kredisi gibi kredilerde masraflar, komisyon ücreti, ekspertiz ücreti gibi isimler altında alınan dosya masraf ücretinin iadesini talep etmek mümkündü. Ancak artık kişiler ticari krediler çekilirken bankaların talep ettikleri dosya masraf ücretlerinin iadesini talep edebilirler. Kredi dosya masraf ücretinin iadesini talep etmek için kredi borcunun bitmesine gerek yoktur. Kişiler borcu ödemeye devam ederken de dosya masraf ücretinin iadesini talep edebilirler.

Bankaların belli isimler altında aldıkları ve dosya masraf ücreti adı verdikleri ek ücretler kredi kullanıcılarından gelen tepkiler sonucunda haksız kazanç olarak görüldü. Artık bankalar müşterilerinden dosya masrafı adı altında ek ücret talep edememektedir. Ayrıca daha önceden kredi kullanmış ve dosya masraf ücreti ödemiş kişiler de ödedikleri bu ücretin iadesini talep edebilmektedir. Daha önceden çektikleri krediyi yapılandıran ve bu yapılandırma sebebi ile yüksek oranda dosya masraf ücreti ödeyen kişiler için de geçerli bir durumdur. Bu kişiler yapılandırma masraflarının geri ödenmesini talep edebilmektedirler.

Kredi Masrafları En Çok Ne Kadar Olabilir?
Hakem heyetleri il ve ilçelerde tüketicilerin sorunları ile ilgilenen kurumdur. Tüketici mahkemeleri ise yine tüketicilerin sorunları ile ilgilenmektedir ancak daha büyük sorunlara bakmaktadırlar. 2015 yılı itibari ile dosya masraf ücretinin ödemesini geri talep eden kişilerin alacakları 3 bin TL altında ise tüketici hakem heyetlerine, eğer bu tutar 3 bin TL üzerinde ise tüketici mahkemelerine dava için başvurmaları gerekmektedir.

Dosya masraf ücretinin iadesini talep eden kişilerin çoğu tüketici hakem heyetlerine başvuru yapmaktadır. Çünkü tüketici hakem heyetleri müşteriler için daha az masraflı olmakta ve mahkemeler çok daha hızlı bir şekilde sonuçlanmaktadır. Ancak tüketici hakem heyetlerine yapılan başvurularda kişilerin dosya masraf ücreti 3300 TL üzerinde ise kişilerin başvuruları kabul edilmemektedir. Bu durumda kişiler her türlü tüketici mahkemelerine başvurmak zorundadırlar.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu