Pratik Bilgiler

Tapu Harcı Kredi Kartı İle Ödenir Mi? Ödeme Nasıl Yapılır?

Yeni ev almayı düşünenler pek çok sorun ile yüzleşmek zorunda kalırlar. Peşinatı bir araya getirmek ayrı bir derttir konut kredisini almak ise başka bir dert. Tüm bu problemler halledildiğinde bu sefer de tapu harcı ödemesi karşılarına çıkar. Genellikle iş yeri ve konut devir işlemlerinde satıcılar tapu harcını ödemek istemezler. Alıcı tüm tapu harcını ödemesinin yanı sıra aynı zamanda döner sermaye ödemesi tutarını da temin etmek zorundadır. Hiç de az bir miktar olmayan tapu harcı ilk önce binde 3 olarak tahsil edilse de süre sona erdiği zaman tekrar binde 4 olarak güncellenmektedir.

Normal şartlar altında alıcı binde 1,5 ve satıcı binde 1,5 olarak ödemek zorundadır. Ancak daha önce de belirttiğimiz gibi satıcılar genellikle bu işe karışmamaktadır. Pek çok masraf yapan alıcının bir de tapu harcamasını ödemesi gerektiği durumlarda alıcının yeterli nakit parası yoksa ödeme sorun haline gelebiliyor. Bu durumlarda ise kişinin aklına tek bir soru geliyor; “tapu harcı kredi kartı ile ödenebilir mi?”. 2015 yılından bu yana tapu harçları ve döner sermaye ödemeleri kredi kartı ile ödenebilmekte. Aynı zamanda tapu harcı borçları için taksit yapmak da mümkün.

Tapu Harcı Ödemesi Nasıl Yapılır?
Kredi kartı ile tapu harcı ödemesi işlemi fazla yaygın değildir. Bunun sebebi ise normalde hem alıcı hem satıcı tarafından ödenmesi gereken tapu harcını sadece alıcı kredi kartı ile ödediği zaman bu durum ortaya çıkmaktadır ve genellikle satıcılar bunu istememektedir. Bu nedenle tapu harcı ve döner sermaye ödemeleri genellikle nakit olarak yapılmaktadır. Ancak satıcı ile anlaşmaya varılan durumlarda tapu harcı ve döner sermaye ödeme işlemleri kredi kartı ile yapılabilmektedir. Aynı zamanda taksit de yapılabilmesi alıcılara büyük bir kolaylık sağlamaktadır.

Tapu Harcı Ödemelerinde Taksitlendirme Nasıl Yapılır?
Daha önce de belirttiğimiz gibi kredi kartı ile tapu harcı ödeme işlemlerinde taksit yapabilmek de mümkündür. Bankalar aracılığı ile yapılan taksitlendirme işleminde ise kampanyalar bankalar tarafından sürekli olarak güncellendiği için net bir taksit adeti verilememektedir. Ayrıca tapu harcının hiç taksit yapılmadan ödenmesi durumunda bankalar tarafından üzerine belli bir oranda faiz eklenerek taksit yapılmaktadır.

Ancak bu gibi durumlarda kişi ekstra faiz ödemek zorunda kalabilir. Bu sebep ile en iyisi ödeme yapılırken seçilen kredi kartı ile verilen taksit sayısı üzerinden ödeme yapmak en mantıklı çözüm olacaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu