Pratik Bilgiler

Sanal Kart Nedir? Nasıl Alınır ve Avantajları Nelerdir?

Sanal kredi kartı, internetten alışveriş yapmayı tercih eden ancak kredi kartı bililerini internet üzerinden girmek istemeyen kişiler tarafından tercih edilmektedir. Sanal kart, internetten alışveriş riskini azaltmak üzere üretilmiş bir üründür. Bugün dünya üzerinde milyonlarca kişi sanal kart kullanmayı tercih etmektedir. Sanal kart sanal bir üründür. Ancak kullanıcıların isteği üzerine bazı bankalar kartondan yapılmış gerçek kredi kartı benzeri sanal kartları kullanıcılarına gönderebilmektedirler. Sanal kartın limitini ise tüketicinin kendisi belirler. Özellikle kişinin yüksek limitli bir kredi kartına sahip olması durumunda kendi kredi kartı bilgilerini internete girmesi oldukça tehlikeli olabilmektedir.

Son dönemlerde internetten alışveriş oldukça popüler hale gelmiştir ve pek çok kişi bu alışveriş türünü tercih etmektedir. İnternetten alışveriş yapmak çok daha pratik ve uygundur. Ancak yüksek limitli bir kredi kartına sahip olunması durumunda bu kartı internet alışverişlerinde kullanmak riskli sonuçlar doğurabilir. İnternet alışverişlerinde kart bilgilerini internet üzerinden girmek gerekmektedir. Bu gibi durumlarda ise kullanıcılar sanal kart kullanmayı tercih etmektedirler. Sanal kart ile normal kart arasındaki en büyük fark ise sanal kartların reel hayatta kullanılamayacak olmasıdır. Sanal kredi kartlarını eğer limiti olsa dahi alışveriş merkezlerinde, kafelerde, restoranlarda ve lokantalarda kullanamazsınız. Bu kart sadece internet alışverişlerinde kullanılabilir.

Sanal Kart Nasıl Alınır?
Sanal kart alabilmek için müşterisi olduğunuz banka ile telefon ile ya da internet bankacılığı aracı ile iletişim kurup bu talebinizi belirtmeniz yeterli olacaktır. İlk önce sıfır limit ile bir sanal kart oluşturulmalıdır. Ardından limitinizi kullanmak istediğiniz miktara getirebilirsiniz. Sanal kart ile yaptığınız alışverişten sonra normal kartınızın da limiti düşecektir. Sanal kart ile internet üzerinden alışveriş yapılması durumunda sanal kartınızın bilgileri verilecek ancak limitiniz orijinal kart üzerinden düşecektir.

Sanal Kart Kullanmanın Avantajları Nelerdir?
Sanal kartın en büyük avantajı limiti kişinin kendisini belirlemesidir. Kişi bir limit oluşturmadığı sürece sanal kartın limiti sıfır olacaktır. Sanal kartın kullanımı ücretsizdir. Kartı alırken herhangi bir ücret ödemezsiniz. Aynı zamanda kartın yıllık kart aidatı da bulunmamaktadır. Kart kullanımı sırasında hiçbir ücret ödenmemektedir. Sanal karta başvurmak oldukça kolaydır.

Sadece bir telefon ya da mobil bankacılık ile sanal karta çok kısa bir sürede sahip olabilirsiniz. Sanal kartı kullanmak oldukça güvenlidir. Çünkü sanal kartın limiti kişinin kendisi tarafından belirlenmektedir ve kart bilgilerinin çalınması konusunda normal karttan çok daha fazla güvenlidir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu