Pratik Bilgiler

Sabit Faizli Kredi Nedir? Hangi Bankalardan Alınır ve Şartları Nelerdir?

Kredi çekmeye karar verdikten sonra kişilerin en çok düşündükleri konulardan birisi de faiz oranlarıdır. Özellikle de yüksek faiz oranı ile çekilen krediden sonra faiz oranlarının düşme ihtimali kredi ihtiyacı bulunan kişileri ikilemde bırakmaktadır. Bazı durumlarda ise acil kredi ihtiyacı bulunan kişiler faiz oranlarının düşmesini bekleyemez ve yüksek faiz oranı ile kredi çekmek zorunda kalabilirler. Faiz oranlarının ne zaman düşüp ne zaman yükseleceğinin ise hiçbir garantisi yoktur.

Bu gibi durumlarda en mantıklı çözüm ise sabit faizli kredilerdir. Sabit faizli krediler ise her zaman diğer kredi türlerinden çok daha avantajlıdır. Piyasanın belirsiz olduğu durumlarda diğer kredi türleri bu değişimlerden etkilenirken sabit faizli kredilerde böyle bir durum söz konusu değildir. Bu kredi türünde vade seçeneklerini kişi kendisi belirleyerek her ay ödemesi gereken tutarı rahat bir şekilde görebilir. Risk almayı sevmeyen ve kredi ihtiyacı bulunan kişiler için sabit faizli krediler en mantıklı seçim olacaktır.

Faizler yükselmesi ya da düşmesi
Faiz oranının düşmesi ya da yükselmesi sabit faizli kredileri etkilemeyeceği için sizi de etkilemeyecektir. Düşük faizli sabit kredi çekildiği durumda eğer faiz oranları artsa bile siz ödemeleriniz düşük faiz ile yapmaya devam edersiniz. Ancak faiz oranlarının düşmesi durumu biraz daha farklıdır. Eğer yüksek faiz ile sabit kredi çektiyseniz ve faiz oranları düştüyse ödemenizi yüksek faiz oranı ile yapmaya devam etmezsiniz. Öncelik ile kredinizi kapatabilirsiniz. Ardından güncellenmiş düşük faiz oranı ile ödemenizi yapmaya devam edebilirsiniz. Yani sabit faizli kredi çekerseniz her türlü kazanmış olursunuz.

Sabit faizli kredi veren bankaların kampanyaları
Pek çok banka sabit faizli kredi adı altında krediler vermektedir. Sabit faizli tarım kredilerinde en önde gelen banka Ziraat Bankasıdır. Bu kredi ile gerçek kişi ya da tüzel kişi fark etmeden, zirai kredilenme belgesi bulunan tüm tarımsal araçlar için ödeme olanakları sağlanabilmektedir. Bu kredi türünde vade süresi 12 aydır. İş Bankası ise sabit faizli rotatif kredisi altında bu kredi türünü müşterilerinin hizmetine sunmaktadır.

Sabit Faizli Konut Kredileri
Bankalar sabit faizli konut kredileri de vermektedir. Bu krediler sabit faizli mortgage kredileri olarak bilinmektedir. Normal ev kredilerini alabilmeniz için gerekli şartlar sabit faizli mortgage kredileri için de geçerlidir. Bu kredi seçeneğini müşterilerine sunmakta olan pek çok banka bulunmaktadır. Akbank, QNB Finansbank, Deniz Bank ve Garanti Bankası sabit faizli mortgage kredisi veren bankalardır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu