Krediler

Ortak Konut Kredisi Nedir? Bilinmesi Gerekenler Nelerdir?

Konut sahibi olmak isteyen ancak yeterli birikimi olmayan kişiler bankalara kredi için başvurmaktadır. Bireysel olarak çekilen bu kredilere konut kredisi denilir. Konut kredilerini kullanabilmek için bankaların talep ettiği bazı şartları yerine getirmek yeterlidir. Günümüzde emlak fiyatlarının çok yüksek olması sebebi ile çekilen konut kredileri de konut alabilmek için yeterli olmamaktadır.

Bu gibi durumlarda kredi çekmek isteyen bireyler bir ya da birkaç kişi ile bir araya gelerek ortak konut kredisi için bankalara başvurabilirler. Düzenli geliri bulunan en az iki ile 5 kişi arasında kişi bir araya gelerek ortak konut kredisi alabilmektedir. Ortak konut kredisi ortaklardan birine, bir kısmına ya da hepsine kullandırılabilir.

Ortak konut kredilerinde 120 aya kadar vade bulunmaktadır. Ayrıca ortak konut kredilerini alınacak olan konut değerinin yüzde 80’i oranında kullanabilmek mümkündür. Ancak ortak konut kredilerinde kredi ile alınacak olunan konut bankaya ipotek olarak gösterilmelidir. Ortak konut kredisinin en büyük avantajı iki ya da daha fazla kişinin bir araya gelmesi ile oluştuğu için geri ödemelerinin çok daha kolay bir şekilde yapılabilmektedir.

Ortak Konut Kredisi Hakkında Bilinmesi Gerekenler Nelerdir?
Ortak konut kredisine başvurulması durumunda bankalar krediye ortak olan her bireye ayrı ayrı krediler açarlar ancak her birey diğerlerinin borçlarından da sorumlu tutulur. İpotek ise evin tamamına konulmaktadır. Ortak tapunun kaç kişi üzerine yapılacağı bankalar tarafından belirlenmektedir. Bankalar krediye başvuran kişileri incelerler ve bireylerin kredi koşullarını yerine getirip getirmediklerini inceleyerek inceleme sonucuna göre karar verirler.

Ortak kredi için başvuran kişiler içerisinden sadece bir kişi dahi bankanın kredi başvuru koşullarına uygun değil ise bu bireylere ortak konut kredisi verilmemektedir. Bankalar ortak kredi için belirlenen faiz oranını ve masraf tutarını değiştirebilmektedirler. Ayrıca bu oranlar bankadan bankaya göre de değişmektedir. Aynı zamanda çok yüksek tutarlarda olmasa da bankalar ortak konut kredisi için ek masraflar talep edebilmektedirler. Eşler de ortak konut kredisini kullanabilmektedir ancak eşler için de krediye uygunluk şartlarına bireysel olarak bakılmaktadır.  Ortak tapular genel olarak ikamet adresleri farklı olan kardeşlerin arasında kullanılmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu