Kredi Notu

Neden Kredi Alamıyorum? Kredi Notu Nasıl Yükseltilir?

Günümüzde kredi kullanamayan ve kredi başvuruları kabul edilmeyen pek çok kişi bulunmaktadır. “Neden kredi alamıyorum?” diye düşünenler için ise kredi alamamanın birden fazla sebebi bulunmakta. Bazen her ne kadar düşük tutarlarda olsa da kredi başvuruları kabul edilmemektedir. Kredi alamamanın pek çok sebebi bulunsa da bunun en önemli sebebi kredi notunun düşük olmasıdır. Bankalara yapılan kredi talepleri göz önünde bulundurulurken 2 önemli etken göz önünde bulundurulmaktadır.

Bu 2 önemli faktörün yüksek olması kredi almayı çok daha kolaylaştırmaktadır. Aynı zamanda bu etkenler kredi alamayan kişilere de yol göstermekte ve nelere dikkat etmeleri gerektiği konusunda yardımcı olmaktadır. Kredi Kayıt Bürosu aracılığı ile kişinin bankalar ile ilişkisi, geçmişte sahip olunan borçların ödeme düzenleri, kişinin üzerinde ne kadar kredi olduğu gibi faktörler baz alınarak kişi için özel bir kredi notu oluşturulur. Tüm bu etkenlerin göz önünde bulundurulması ile oluşturulan kredi notu yüksek olursa kredi almak çok daha kolay olmaktayken bu puanın düşük olması durumunda kredi kullanımı fazlası ile zorlaşmaktadır.

Kredi Notu Nasıl Yükseltilir
Kredi geçmişinin sorunsuz olması kredi notunun yüksek olmasındaki en önemli etkendir. Kişinin daha önceki kredi ve kredi kartı ödemeleri düzenli olduğu takdirde kişinin kredi notu yüksek olacak ve kredi alımı çok daha kolaylaşacaktır. Kredi ve kredi kartı ödemelerinin düzensiz olması kişinin kredi puanı üzerinde olumsuz sonuçlar doğuracaktır. Ayrıca daha önce hiçbir kredi geçmişine sahip olunmaması iyi bir durum olarak düşünülmemelidir.

Daha önce kredi çekmemiş ya da kredi kartı kullanmamış olmak kredi notu üzerinde olumsuz bir etkiye sahiptir. Hiçbir kredi geçmişinizin olmaması durumunda ödemelerin nasıl yapıldığına dair bir bilgi alınamayacağı için bu durumun kredi notu üzerindeki etkisi olumsuz olacak ve kredi alımı zorlaşacaktır. Kredi notunu arttırabilmek için kredi çekmeyi denemek ya da kredi kartı kullanmaya başlamak faydalı olacaktır. Örneğin fatura ödemelerinin kredi kartı ile yapılması kredi notunu yükseltmeye yardımcı olacaktır.

Tüm Ödemelerin Düzenli Olması Durumunda Kredi Notu
Kredi başvurusunun olumlu sonuçlanması için gereken en önemli şey gelir belgesidir. Ne yazık ki gelir belgesi olmadan kredi çekebilmek pek mümkün değildir. Bu durumda geliriniz yüksek olsa dahi bunu bankaya ispat edemediğiniz durumlarda kredi çekebilmek mümkün olmamaktadır. Gelirin yüksek olduğu durumlarda bankalar kredi borcunuzu rahat bir şekilde ödeyebileceğinizi düşünür. Burada en önemli olan şey gelirinizi doğru bir şekilde belirtmenizdir. Çünkü çektiğiniz kredinin miktarı ve sonucu bu gelir belgenize göre belirlenecektir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu