Bankalar

Mevduat Hesabı Nedir? Vadeli ve Vadesiz Mevduat Hesapları Nasıl Açılır?

Mevduat; belirli bir süreyi kapsayan ya da kapsamayan, karşılığı olarak ya da karşılığı olmadan bankaya yatırılan para, döviz ya da diğer değerli madenler için kullanılan isimdir. Mevduat hesapları ise bu mevduatların sadece bir kişi ya da bir grup adına bir banka hesabında kayıt altında tutulmasıdır. Mevduat hesaplarının farklı türleri vardır. Mevduat hesaplarının isimleri ise bireysel ya da kurumsal olmasına göre değişmektedir. Bireysel mevduat hesapları tasarruf mevduatı, kurumsal mevduat hesapları ise ticari mevduat olarak adlandırılmaktadır.

Bankaların başka bankalarda açtıkları hesaplara ise banka mevduatı adı verilmektedir. Son olarak resmi kurumların açtıkları mevduat hesapları ise resmi mevduat hesabı olarak adlandırılmaktadır. Mevduat hesapları hesabın açıldığı bankanın türüne göre de farklı isimler almaktadır. Bu kapsamda mevduat bankaları içerisinde açılan mevduat hesaplarına “mevduat hesabı” adı verilirken katılım bankaları içerisinde açılan mevduat hesaplarına ise “özel cari hesap” adı verilmektedir. Son olarak ise mevduat hesapları; vadeli mevduat hesabı ve vadesiz mevduat hesabı olarak ikiye ayrılmaktadır.

Vadesiz Mevduat Hesabı Nedir?
Vadesiz mevduat hesabı; süresiz bir şekilde ve herhangi bir karşılığı olmadan bankalarda açılan hesaplardır. Bu hesap çeşitlerine bir nevi saklama hesabı da denilmektedir. Kişiler mal varlıklarını bu hesap içerisinde güvenli bir şekilde saklayabilirler. Hesaplarındaki varlıklarından herhangi bir kazanç sağlama durumu söz konusu değildir. Bu hesapların açık kalması ya da kapatılması için belirtilen bir süre yoktur.

Bankalar bu hesapları diledikleri zaman açıp kapatabilirler. Çünkü bu hesapların bağlı oldukları herhangi bir vade süresi ya da faiz oranı söz konusu değildir. Hesap sahibi olan kişi parasını dilediği zaman çekebilir ya da dilerse hesabına para yatırabilir. Bu hesap türü genellikle kişilerin maaşlarının yatırıldığı, fatura ödemeleri yapılan ve para transferleri için kullanılan hesap türüdür.

Vadeli Mevduat Hesabı Nedir?
Vadeli mevduat hesabı; belli bir süreyi içeren ve bir karşılığı olan hesap türüdür. Vadeli mevduat hesabında hesapta bulunan paranın oranına bağlı olarak banka kişiye belli bir faiz öder. Yani kısacası kişi hesabında bulunan paraya faiz oranı da eklenince parasını arttırmış olur. Uzun vadede yapıldığı zaman kazançlı ve riski olmayan bir yatırım yöntemidir. Vadeli hesabın açık olabileceği belli süreler vardır. Bu süre 22 gün gibi kısa bir zaman dilimini içerebilirken, 1 yıllık ve çok daha uzun bir süreyi de içerebilmektedir. Vade süresi tamamen hesap sahibi kişinin ne kadar süre için vadeli hesap kullanmak istediğine bağlı olarak değişmektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu