Krediler

Hisseli Tapu İle Kredi Çekilir mi? Diğer Ortakların Razı Olması Gerekir Mi?

Tapu denilen evrak bir mülkün kime ait olduğunun belirli olacağı şekilde düzenlenmiş bir belgedir. Tapu tek bir kişi üzerine ait olabileceği gibi birden fazla kişiye ait de olabilmektedir. Bu gibi durumlar özellikle mal sahibinin vefat etmesi sonucunda geride kalan yakınlarına kalan mirasın ortak mal olması gibi bir durumda söz konusu olmaktadır. Bu gibi tapulara genel olarak hisseli tapu adı verilmektedir.Tapu üzerinde sahiplerden hangisinin ne kadar yüzde ile hak sahibi olduğu bilgisi yer almaktadır. Bu bilgiyi tapunun alt kısmında görebilirsiniz. Bazı eski tapu örneklerinde bu bilgi tapunun arka yüzünde de yer alabilmektedir.

Son dönemde kredi verilmesinin çok yaygın olması ile birlikte hisseli tapu için kredi verilip verilmeyeceği söz konusu olmaya başladı. Normal şartlar altında hisseli olan bir tapu için bankalar kredi imkanı tanımamaktadırlar. Ancak bazı şartlar altında bu durum da mümkün olabilir. Sunulmakta olan bu şartlar değişkenlik gösterebilecek şartlardır. Özellikle her bankanın bu konudaki uygulaması farklı olabilmektedir. Ancak yine de genel olarak her banka aşağı yukarı benzer şartları sunarak hisseli tapular için kredi imkanı tanıyabiliyorlar. Şimdi bu şartlardan kısaca bahsedelim.

Diğer Ortakların Razı Olması
Öncelikle arsaya sahip olan hissedarların tamamının bu konuda kefil olması gerekmektedir. Sadece bir dilimine sahip olan bireyin iradesi ile olabilecek bir iş değildir. Alacaklı olunan miktarı daha kolay temin edebilmesi için bu oldukça kolaylaştırıcı olmaktadır. Özellikle her bireyin kefaletinin alınması bankanın kendini daha garantide hissetmesini sağlar. Diğer bir şart ise tapunun tek tapu şeklinde olması koşuludur. Yani yüzdelik dilimler ile belirlenmiş olan kısım kalkarak tek bir kişiye ait olması istenir.

Yani bu şekilde kim kredi talebinde bulunuyor ise bu açıdan borç da o kişiye ait olacaktır. Eğer bu şartları müşteriler kabul ederler ve yerine getirirler ise kısa süre sonra hisseli tapu için de kredi imkanı oluşacaktır. Ancak bunun için her aşamasında tüm hissedarların durumdan haberdar ve memnun olması gibi bir gereklilik oluşmaktadır. Aksi taktirde bu krediyi almak mümkün olmayacaktır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu