Krediler

Evlilik Kredisi Nedir ve Bu Krediyi Almak İçin Ne Gerekir?

Evlenmek herkesin bildiği gibi masraflı bir başlangıç anlamına geliyor. Yeni bir yuva kurarken hem genel ihtiyaçlar hem de merasimler fazlaca masraflı olabiliyor. Hal böyle olunca evlenmek isteyen genç çiftler arasında durumu olmayanlar için sürekli ertelenen bir durum haline gelebiliyor. Evlilik kredisi ise bu noktada cazip koşullarda alınan ve çiftler için çok mantıklı bir harcama yolu oluşturmuş oluyor. Evlilik kredisi bankaların uygulamakta olduğu bir kredi. Kredi çeşidi olarak da ihtiyaç kredisi kapsamı altına girmektedir. Evlilik kredisi alarak siz de yuvanızı daha kolay şartlarda ve tahmininizden daha kısa sürede kurabilirsiniz.

Bahsetmiş olduğumuz gibi evlilik kredisi bankaların birçoğunun vermekte olduğu bir çeşit ihtiyaç kredisidir. Ancak evlilik kredisi türünü diğer kredilerden ayıran en önemli fark hiç şüphesiz çok cazip ödeme koşulları ile verilmesidir. Yani krediyi aldığınızda ilerleyen dönemde sizi çok sıkacak bir ödeme takviminiz olmayacak. En önemlisi de bunu kendi koşullarınıza göre belirleyebiliyor olmanız. Yani aylık geliriniz kısıtlı ise çok daha makul bir ödeme yapabilirsiniz. Tamamen sizin durumunuz ve ihtiyacınıza göre bir takvim belirlenecektir. Ayrıca evlilik kredisinin bir diğer farkı da  başvurudaki kolaylığı. Diğer ihtiyaç kredilerinden çok daha kolay bir başvuru süreci olduğunu ve şartlarının daha makul olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.

Devlet Kontrollü Kredi
Evlilik kredisinde ilk olarak bir devlet kontrolünde olan uygulama mevcut. Ancak dönemsel olarak uygulamaya geçtiği zamana denk gelirseniz devlet destekli olan bu krediyi alabilirsiniz. Öncelikle devlet destekli olan evlilik kredisinin şartlarından bahsedelim. Özellikle bu krediye başvurabilmek için 18 ile 24 yaş aralığında olmak gerekiyor. Bu da gençleri evlenmeye teşvik amaçlı bir uygulama. Diğer taraftan eğer lisans mezunu olunması durumunda bu yaş sınırı 26 yaşa kadar çekilecektir. Bu kredi türünde özellikle verilecek olan kredinin evlilik sonrası bir yıl süre ile geri istenmeyeceği belirtilmektedir. Bu da çok cazip bir koşul olmaktadır. Diğer taraftan çocuk sahibi olma durumları gerçekleşecek olursa buna bir sene daha ilave edilecektir.

Bankalardan Evlilik Kredisi Almak
Diğer bir kredi alma alternatifi ise bankalar üzerinden. Bankalar evlenmek isteyen çiftlere evlilik ya da düğün kredisi adı altında ihtiyaç kredisi imkanı sunmaktadır. Bu kredi imkanında üstelik herhangi bir yaş sınırı da bulunmuyor. Bankaların sunmakta olduğu bu kredi imkanlarından faydalanarak evlilik gerçekleştirebilirsiniz. Evlilik kredisi veren birçok özel ve devlet bankası bulunmaktadır. Yapı Kredi Bankası bu bankalardan bir tanesi. Yapı Kredi oldukça cazip şekilde evlilik kredisi imkanı tanıyor. Evlilik kredisine dahil olan unsurlar arasında nişan, düğün yer alıyor. Bunun dışında eğer evlendiğiniz zaman oturmak istediğiniz evi kendiniz satın almayı düşünüyorsanız bunun için de finansman sağlayabiliyor. Geri ödeme için ise 48 ay gibi bir süre söz konusu. Ancak şartları bizzat yetkili kişiler ile konuşabilirsiniz.

Ziraat Bankası ise bu şekilde kredi imkanı tanıyan bir başka banka. Ziraat Bankası evlenecek çiftlere vermiş olduğu evlilik kredisini tüketici kredisi başlığı adı altında vermektedir. Geri ödeme olarak yine benzer şekilde 48 ay gibi bir zaman dilimi söz konusu olmaktadır. Ödeme şeklini ile siz belirleyebilirsiniz. Aylık periyotlarda ödeme yapabileceğiniz gibi üç aylık periyotlarda da ödeme yapma imkanına sahipsiniz.

Banka ile çalışmak istemeyen hassasiyetlere sahip çiftler için de farklı alternatifler var. Finans kurumları da evlilik için benzer bir finansman desteği hizmeti sunmaktadır. Türkiye Finans bunların içerisinde yer alan bir alternatif. Katılım bankası olan Türkiye Finans kurumu düğün ve evlilik için yapmış olduğunuz harcamalar için size destek olmaktadır. Evlilik finansmanı adı altında verilen bu destek de sizler için ideal bir evlilik harcaması destek yöntemi olabilmektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu