Krediler

Eğitim Kredisi Nedir? Almak İçin Gerekli Olan Şartlar Nelerdir?

Bankaların kredi uygulamaları çok farklı alanlardaki ihtiyaçlara göre verilmektedir. Çok farklı alanlarda verilen krediler birçok konuda ihtiyaç sahibi olanlar için çok cazip olmaktadır. İlk etapta sadece ev, arsa ya da araba almak için kullanılan krediler daha sonra ihtiyaçlara göre de artmaya başladı. Daha sonraları ise daha özelleşmiş kredi çeşitleri uygulanmaktadır. Eğitim kredisi de bu kredi imkanlarından bir tanesi. Herhangi bir alanda herhangi bir şekilde eğitim görmek isteyen her yaştan bireyler eğitim kredisi imkanından faydalanabilir ve istediği şartlarda kredi imkanları ve cazip ödeme koşulları ile birlikte kredi alabilirler. Bu sayede eğitimlerini rahatlıkla geçirebilirler ve sıkıntılı bir eğitim süreci geçirmemiş olurlar.

Eğitim kredisi öğrenim görmekte olan bireylerin her türlü eğitimleri ve bu konudaki harcamaları için ister kendisine isterse velisine verilen bir kredi türüdür. Bu kredi türü özel bir ihtiyaç kredisi türü olarak verilmektedir. Verilmekte olan bu banka kredisi üç sene 36 aya kadar bir vade ile verilmektedir. Bu krediyi ister öğrenci isterse velisi alabilir. Öğrencinin krediyi kendisinin alabilmesi için kendisine ait az da olsa bir geliri olması gerekmektedir. Öğrenci kayıt belgesi ve fatura ile birlikte bankalara bizzat başvurarak kredi talebinde bulunabilir. Evrakların tam olması ve daha sonra bankanın yürüteceği araştırma sonrasında bir problem çıkmaması halinde kredi verilecektir.

Eğitim Kredisi İçin 
Gelelim eğitim kredisi için gerekli olan şartlara. Eğitim kredisi şartlarından ilki her kredi türünde olduğu gibi maaşlı olması ve aynı zamanda belgelendirilebilir bir gelirinin olması gerekmektedir. Maaşınızı belgelemek için bordronuz, eğitiminizi belgeleyen bir kayıt belgesi, kayıtlı olan bir fatura gerekmektedir. Bu şartlara sahipseniz ve belgeleri tam bir şekilde iletirseniz krediniz değerlendirmede muhtemelen pozitif olarak kabul edilecektir. Diğer taraftan eğer kendinize ait bir maaşınız yoksa bunu belgelemeden kredi alabilmeniz için farklı yöntemler bulunmaktadır. Şimdi bu yöntemlerden bahsedelim.

Kefil: Öncelikle ilk koşul bir kefil olacaktır. Öğrencilerin genelde sabit bir gelirleri olmadığı için bu madde daha çok önem kazanmaktadır. Bu yüzden bu kredi türünde kefil çok kullanılmaktadır. Sabit bir geliri olan ve bordroya sahip olan birinden sizin için kefil olmasını isteyerek bu sayede rahatlıkla herhangi bir geliriniz olmadan da kredi alabilirsiniz. Ancak bu durumda da sizin yerinize kefil olan kişinin maddi durumu incelenecektir.

Kredi Kartı Sahibi Olmak: Bankalardan eğitim kredisi almanın bir diğer yöntemi ise kredi kartı ya da bir banka kartı sahibi olmanız durumunda geçerli olacaktır. Bu kartları eğer aktif olarak kullanıyor ve bu kartlarınız ile güzel bir alışveriş içerisinde iseniz bu da sizin için iyi bir referans olacaktır. Eğer düzenli bir kullanım ve aynı zamanda düzenli bir ödeme dönemi geçiriyorsanız bu da yeterli olacaktır. Eğer bankalar arası kredi notunuz iyi ise yeterlidir. Ancak bunun için banka tarafından bir geçmiş incelemesi yapılacaktır. Bu incelemede daha önceki dönemlerde geçirmiş olduğunuz süreç dikkatle irdelenecektir. Bunun sonucunda uygun görülürse kredi verilecektir.

Banka Hesabınızdaki Hareketlilikler: Son olarak krediyi maaşsız olarak almak için banka hesaplarınızdaki hareketlilik önemli olacaktır. Hesabınızda bulunan maddi varlık ve bu hesaplardaki hareketlilik ile ilgili bir inceleme yapılacaktır. Eğer mevcut durumda hesabınızda bulunan para çekmek istediğiniz tutarın iki katı kadar oluyorsa kredi çekmeniz uygun görülecektir. Bu şekilde siz de rahatlıkla eğitim kredisi alabilirsiniz. Eğitim kredisi geri ödeme koşulları olarak da oldukça avantajlı olmaktadır. Çok cazip geri ödeme koşulları ile eğitim kredinizi kullanarak eğitim görebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu