Kredi Notu

Kredi Notumu Nasıl Yükseltirim? Notu Kötü Etkileyen Faktörleri Ortadan Kaldırın

Bankalardan herhangi birisinden işlem yaptınız ve daha sonra mevcut borçlarınızı çeşitli sebeplerle ödeyemediniz ya da geç ödediniz diyelim. Bu durumda kredi notu denen bir sistem devreye girer ve düşük bir not alırsınız. Bankalar arasında genel bir kurul bulunmaktadır ve bu kredi sadece sizin işlem yaptığınız bankanın değil, tüm bankaların müşterilerinin durumunun gözlemlenebileceği bir sistemdir. Bu sistemde A bankası kendisine başvuran eski bir B bankası müşterisinin kredi notunu görebilir ve buna paralel olarak o müşterinin kredi ya da kart ve benzeri taleplerini geri çevirebilir. Bu durum sicilinizin kirli olduğu gibi bir anlam taşımaktadır. Bu gibi bir durumla karşı karşıya kalmanız durumunda kredi notunuzu yükseltmeniz gerekecektir. Peki bu kredi notu ne şekilde yükselebilir?

Borçları Yapılandırın
Öncelikle ödeme güçlüğü çekmeniz durumunda nasıl bir yol izlemeniz gerektiğinden bahsedelim. Bu durumda ilk yapmanız gereken borçlarınızı yapılandırmak olacaktır. Ödenmeyen bir borç üzerinden zaman geçmesi ile birlikte üzerine faiz de binerek daha fazla bir meblağ olacaktır. Bu durumda ödemek daha da güçleşebilir. Ancak bu durumdan kurtulmak için yine bankaya başvurmanız gerekiyor. Banka yetkililerine durumu açıklayarak borcunuzu tekrardan yapılandırmak istediğinizi belirtebilirsiniz. Bu durumda borcunuz tekrar taksitlendirilir ve ödeyebileceğiniz şekilde bir duruma getirilir. Bu fırsatı iyi değerlendirin ve borcunuzu ödeyerek kredi notunuzu düzeltin.

Borçları Birleştirin
Eğer birden fazla farklı borca sahipseniz bu borçları birleştirerek tekrar yapılandırabilirsiniz. Eğer birden fazla borç farklı farklı ödeme gerektiriyor ise bu şekilde ödemesi oldukça zor olacaktır. Bahsettiğimiz gibi tek bir borca dönüştürerek yapılandırırsanız daha makul bir duruma gelecektir. Borç yapılandırma işleminden sonra asla ödemelerinizi bir gün bile aksatmamalısınız. Bu şekilde kredi notunuz bir süre sonra düzelmeye başlayacaktır. Bir diğer nokta ise ipotek vermek. Eğer yeni bir kredi almak istiyor ya da ödemeyi kolaylaştırmak istiyorsanız taşınmaz bir mülkü ipotek ettirerek daha rahat bir ödeme sağlayabilirsiniz. Bu şekilde kredi notunuzu yükseltmeniz daha kolay olacaktır. Arsa, ev gibi taşınmazları ipotek altına aldırabilirsiniz.

Eski Borçlar Kredi Notuna Etki Eder Mi?
İkinci bir durum ise geçmişten kalan bir kredi takibi dolayısı ile kredi notunda düşmenin nasıl düzeltileceği. Bu durumda da daha sabırlı olmalısınız. Öncelikle kendinize yeni bir kredi kartı edinin ve bu şekilde ödemelerinizi düzene soktuğunuzu ispatlayın. Ayrıca bankalardan en az bir tanesi ile az meblağda da olsa düzenli bir ilişki kurmalısınız. Kuracağınız düzenli ödemeleri olan bir hesap ya da kart sayesinde bankaya artık bu konudaki imajınızı değiştirdiğinizi ispatlayabilirsiniz.

Birlikte çalıştığınız banka ile olan ödemelerinizi tek bir bile geciktirmeyin. Aktif bir alış veriş içerisinde olmanız ve bu ödemeleri hiçbir şekilde geciktirmemeniz çok isabetli olacaktır. Daha sonra sabırla bir süre beklemeniz gerekiyor. Bir süre sonra bu şekilde devam etmeniz durumunda kredi notunuz da normal düzeylere gelecektir. Ancak bu süre dolmadan ve kredi notunuz yükselmeden tekrar bir kredi başvurusunda bulunmamanız gerekiyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu