Krediler

Dövizli Konut Kredisi Nedir ve Ülkemizde Dövizle Kredi Veriliyor Mu?

Ülkemizdeki bankalarda Türk Lirası üzerinden konut kredisi alımı çok yaygın şekilde yapılan bir işlemdir. Ancak sadece TL üzerinden değil aynı zamanda farklı para birimleri üzerinden de konut kredisi alınabilir. Konut kredisi alımında bir başka alternatif ise döviz üzerinden olmaktadır. Sizin şartlarınıza göre döviz ile de konut kredisi alınabilmektedir. Bu para birimleri genel olarak iki ayrı para birimi üzerinden olmaktadır. Dünya üzerinde en çok tercih edilen iki para birimi olan Dolar ve Euro bu iki para birimidir. Bu para birimleri üzerinden kredi almak bazı konularda farklı özelliklere sahip müşteriler için daha avantajlı olmaktadır. Şimdi döviz ile alınan konut kredileri ile ilgili daha ayrıntılı bir bilgi verelim.

Dövizle konut kredisi almanın avantajları var mı?
Döviz ile konut kredisi almanın bazı avantajları bulunuyor. Bu avantajlardan ilki daha cazip geri ödeme koşullarına sahip olması. Özellikle Türk Lirası üzerinden alınan kredi ve finansmanlar çok daha yüksek faiz oranlarına sahip olarak geri dönüyor. Bu da Türk Lirası üzerinden kredi ve finansman alanlar için çok avantajsız bir durum oluyor. İşte bu noktada döviz ile kredi çekmek daha mantıklı bir çözüm olabiliyor. Ancak bu durum da her koşulda avantaj olmayabilir. Sizin gelirinizin ne kuru üzerinden olduğu ve ne şekilde bir konut alacağınız gibi konular da bu noktada önem kazanıyor.

Ülkemizde dövizli konut kredisi veriliyor mu?
Döviz üzerinden konut kredisi veren bankalar ülkemizde de bulunuyor. Hatta ülkemizdeki bankaların hemen hepsi döviz kuru üzerinden konut kredisi vermektedir. Ancak bu bankalar şimdilik sadece dolar ve euro kurları üzerinden hizmet vermektedir. Diğer ülkelerin para birimleri söz konusu olduğunda henüz ülkemizdeki bankalar bu konuda hizmet vermiyorlar. Aynı zamanda da buna paralel olarak bu konuda bir talep de bulunmamaktadır.

Döviz kuru üzerinden verilmekte olan konut kredisinde ödeme olanakları yine Türk Lirasına benzer şekilde olmaktadır. Döviz kurunda ödeme şartları da mevcut durumda değişen kur şartlarına göre değişkenlik göstermektedir. Bu farklar güncel olarak mevcut borcunuza yansıtılmaktadır. Mevcut durumdaki borcunuz ne ise artı farklarda bunun ilavesi eklenir ya da eksi olarak hanenizden düşülür. Ancak bu farklılıklar çok ciddi boyutta değişimler olmadığı sürece çok farklı bir ödeme oluşturmamaktadır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu