Krediler

Arsa Kredisi Almak İçin Ne Yapmalı? İşte Püf Noktaları

Kredi başvurularında her çeşit mülk için ayrı bir şart protokolü ve rutin gerçekleştirilir. Bu durum arsa kredisi almak isteyenler için de farklı bir şekilde gerçekleşmektedir. Bankaların arsa kredisi imkanlarından faydalanmak için de bu kredi için gerekli olan şartları sağlamak gerekiyor. Bankaların vermekte olduğu arsa kredisi imkanı mevcut durumda arsa alma talebi olan ancak bunun için yeterli maddi imkanı bulunmayanların istedikleri arsayı alabilmesi için büyük bir fırsat olmaktadır. Arsa kredisi özellikle iki grup insan için avantajlı durum oluşturmaktadır. Özellikle ticaretle uğraşanlar ya da yatırım yapmak isteyenler için bu büyük bir fırsat olmaktadır. Arsa kredisi almak isteyenlerin ne yapması gerektiğinden kısaca bahsedelim.

Arsa almak istediğinizde satın almak istediğiniz arsanın fiyatını ödeyebilecek nakit paraya sahip değilseniz bu hizmet sizin için uygun olabilir. Arsa kredisi almak istediğiniz bankaya öncelikli olarak bir başvuruda bulunmanız gerekiyor. Daha sonra banka sizin üzerinizde bir araştırma süreci başlatacaktır. Bu araştırma sürecinde sizin o krediyi alıp alamayacağınız konusunda bir karar verilmektedir. Bu araştırma sürecinde sizinle ilgili birçok bilgi irdelenir. Öncelikle daha önce bir kredi çektiyseniz bu krediyi zamanında ve düzenli şekilde ödeyip ödememiş olduğunuz son derece önemli bir parametre olmaktadır.

Kredi alırken nelere dikkat edilir?
Banka kredisi almak istediğinizde sadece geçmiş krediler değil aynı zamanda bankalardan kredi kartı kullanımlarınız, kredi kartı borcunuzun düzenli ödenip ödenmediği gibi noktalar da önem kazanmaktadır. Bunun için belirlenen bir bankalar arası kredi notu sistemi olmaktadır. Bu kredi notunuzu düzeltmeden kredi başvurusu yapmanız mantıklı olmayacaktır. Bu noktalara dikkat ederek bankalardan sizin ile ilgili bir kredi geçmişi ortaya çıkarsa kredi başvurunuz daha olumlu olarak nitelendirilecektir. Şimdi bunun dışında bankalardan arsa kredisi almanın yöntemlerinden bahsedelim.

İpotek yöntemi ile kredi almak
İlk yöntemimiz ipotek yöntemi kullanarak bankalardan arsa kredisi alma yöntemi. İpotek yöntemi bu konuda çok garanti bir yöntem olmaktadır. İpotek vermeyi eğer göze alırsanız bu durum kredi alma sürecinizi de hızlandıracaktır. İlk olarak satın alacağınız bankanın miktarının ipotek ettirilmesi durumu söz konusudur. Satın alacağınız arsa bankanın ipoteği altında olmaktadır. Eğer arsanın borcunu zamanında öderseniz ve borcu bitirebilirseniz bankadan ipotek düşecek, arsa tam olarak size ait olacaktır. Diğer bir ipotek durumu da sahip olduğunuz herhangi başka bir mülkü bankaya ipotek ettirerek krediyi satın almanız. Bu durum da sizin için avantajlı olacaktır.

İpoteksiz destek finansmanı
Arsa kredisi almak isteyenler için farklı bankalardan farklı uygulamalar gerçekleştirilebilir. Bazı bankalar eğer sizin uygunluğunuz ispat edilirse herhangi bir ipotek şartı bulunmaksızın size destek olarak finansman sağlayabilirler. Bu finansman farklı oranlarda verilebilir. Bazı bankalar yüzdelik dilim olarak arsanın büyük bölümünü finansman yapabilirken bazı bankalar ise sadece dörtte birlik bölümünü verebilir. Ziraat bankası bu konuda yüzde ellilik bir destek sağlamaktadır. Bu oranın belirlenmesinde bankanın vermiş olduğu fiyatın da bir değeri olmaktadır. Bankaya bağlı olan bir eksper arsayı görerek bir değer biçmektedir. Bu değere göre belirlenen oranlarda da kredi finansmanı sağlanmaktadır.

Kredi ödemeleri konusunda ise farklı uygulamalar bulunmaktadır. Her ayrı banka bu konuda kendine göre kurallar ile işlem yapılmaktadır. Kredi geri ödemelerinde vade sayısı ve faiz oranları söz konusu olduğunda hem bankanın şartları hem de sizin mali durumunuz önem kazanmaktadır. Sizinle ilgili olan konularda özellikle aylık geliriniz göz önünde bulundurulmaktadır. Aylık olarak ödeme yapabileceğiniz miktar sizin de aldığınız ücrete göre değişkenlik göstermektedir. Kredi ödemesi sonunda varsa arsa üzerindeki ipotek kalkar ve mülk tamamen size ait olacaktır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu