Pratik Bilgiler

Konut Kredilerini Kimler Kullanamaz? Finansal Hareketlilik Önemli mi?

Konut kredisi kullanmak isteyen birinde aranacak özelliklerden bir tanesi diğer bütün işlemlerin hepsinde aranan reşit olma şartının sağlanmasıdır. Bankaların kendi mevzuatları ya da kanunlardaki düzenlemeler neticesinde kredi kullanmasında sorunlar ortaya çıkabilecek kişiler bulunmaktadır. Bankaların işlemlerinde reşit olmak birçok işlem adına tam olarak yeten bir şart değildir. Askerliği hala yapılmamış olan bireyler için bazı haller dışında onay verilmediği de bir gerçektir. Bu yaş sınırı bankalar adına yirmi olarak işleme alınmaktadır. Şayet on sekiz yaşında iseniz ve askerliğinizi de tamamlamamış iseniz geliriniz ve teminatlarınız iyi seviyede ise istediğiniz krediyi almanız mümkündür.

Konut kredilerinde yaş olarak en fazla sınır ise yetmiş beştir. Şayet on yıl süreli bir kredi kullanmak isterseniz azami olarak altmış beş yaşında olmanız gerekmektedir. Bazı bankalardaki uygulamalara bakıldığında ise bu sınırın daha da alt yaşlara indiği de bilinmektedir. Konut kredisi almak isteyen biri eş muvafakat namesini imzalatmak zorundadır. Bu uygulamada eşlerin bizzat bankaya gelerek bu belgeye imza atması gerekmektedir. Bu noktada eklememiz gereken bir husus ise eşlerden herhangi birinim rızası olmadığı zaman bu kredinin sağlanamayacağıdır. Kredi kullanmak isteyen bir kişinin aylık gelirinin yarısını geçmeyecek rakamlar aylık olarak taksitlendirilebilir. Bir örnek vermek gerekir ise aylık olarak iki bin liralık bir geliri olan bir kişinin kredi taksiti en fazla bin lira olmalıdır. Daha fazla bir aylık ödeme için ancak bazı istisnai durumları barındırıyor olmanız gerekmektedir.

Finansal Hareketlilik Önemli mi?
Diğer kredi türlerinden istendiği gibi konut kredilerinden de istenen bankalar ile kurulan ilişkide bir sorun ortaya çıkmamış olmamasıdır. Bunun yanı sıra eşinin evvelki bankalara olan ödemelerinde bir sorun yaşanmamış olmasının yanı sıra yasal takip yaşamaması da gerekmektedir. Bu olaylar geçmiş durumlarda ortaya çıkmış ise bu başvurularda olumsuz bir durum oluşmasına neden olabilir.

Kredi almak isteyen bir kişide aranan bir özellik de bankalar ile arasında geçen münasebetin süreklilik arz etmesidir. Bu konuda bankaların yaptığı kişinin finansal hareketliliğini incelemektir. Bir örnek ile açıklamak gerekir ise daha evvel hiç kredi kullanmamış olmanız veya kredi kartı kullanmamanızdan ötürü bununla alakalı bilgi edinilmemesi ise kredi başvurunuzun olumsuz sonuçlanmasına sebep olabilir.

Bu noktada eklememiz gereken bir husus ise bankaların kredi işlemlerinde kendilerine has bakış açıları ve tahsis yöntemleri birbirinden farklılık göstermektedir. Yine eklemek gerekir ise olumsuz durumlara rağmen bankalar bazı istisnai hallere olumlu bir sonuç elde edilmesi adına başvurdukları bilinmektedir.  Bu iş için tek bir bankaya bağlı kalmak size bazı durumlarda olumlu sonuçlar getirmeyebilir. Bunun için yapmanız gereken ise diğerleri ile bir kıyaslamaya gitmektir. Bunun için yapmanız gereken bankaların internet sitelerinden istediğiniz koşulları araştırmaktır. Bunun size sağlayacağı avantaj banka şubelerini tek tek gezmekten ise online bir şekilde bunu halletmektir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu