Krediler

Devlet Destekli Küçük Baş Süt Hayvancılığı Kredisi Nedir? Hangi Bankalar Nasıl Verir?

Koyun Keçi Yetiştiricilerine Kredi Veren Bankalar; Bu konu ile alakalı bilgi almak isteyen değerli okuyucularımıza aşağıdaki başlıklar altından bilgi vereceğiz. Küçükbaş hayvanlardan olan koyun ve keçi yetiştiriciliği yapmak isteyenlere yönelik bir uygulama olan besicilik ve süt hayvanı kredisi sağlayan bankaları sizin adınıza araştırdık. Bu krediye yönelik en düşük faizi uygulayanları bulup sizim için bu yazımızda derledik. Koyun ve keçi bakmak isteyenlere ilk vermemiz gereken tavsiye ise besicilik kredi çekmeleri daha sonrasında ise bu koyunların senede iki kere yavru dünyaya getirmesi sebebiyle de kuzulu koyun almak gibi bir seçeneği tercih etmeleridir. Küçükbaş hayvancılık ülkemiz koşullarındaki en değerli mesleklerden biridir. Bundaki sebep ise büyük bir sermaye gerekmemesi, emeğe dayalı güç bir meslek olması ve üreticilerin sıklıkla tercih etmesinden ileri gelmektedir. Büyükbaş hayvancılık ile kıyas edildiğinde emek bakımından daha fazla bir uygulama gerektirmesinden ötürü de devlet bu krediler ile üreticinin arkasında olduğunu göstermektedir. Bunun sebebi ise üreticiyi yerli üretime teşvik etmekten kaynaklanmaktadır. Bu iş kendinize ait bir yeriniz de var ise iki-üç senelik bir süre zarfında kırk-elli bin lira kazanmak gibi bir gayeniz de var ise sizin için doğru bir seçim olacaktır.

Bugün bu işe başladığınızı var sayar isek 100 koyun bir yıl gibi kısa bir süre sonunda her koyunun yılda iki kez yavrulamasından ötürü de iki yüz kuzunun da buna eklenmesini sağlayacaktır. Burada önemli olan bu hayvanların bir takım giderlerini de unutmamak gerektiğidir. Bunlar ise bakım giderleri, bu hayvanlara bakan çobanın parası gibidir. Amacınız küçükbaş hayvan almak ise buna yönelik birçok banka hizmet vermektedir. Buna yönelik size imkan sunacak bankaların başında gelen ise Ziraat Bankası’dır.

Ziraat Bankasından Küçükbaş Süt Hayvancılığı Kredisi Neleri İçermektedir?
Bu banka size belli giderlere yönelik kredi sağlamaktadır. En az elli baş koyun olması kaydı aranmaktadır.  Bunların türü Saanen, Kilis, Damascus, Ankara ve Kıl keçisi  olması halinde ise en az 25 başlık bir azami miktar istenmektedir. Bunların yanı sıra en az seviyede bu miktarları sağlamak koşulu ile yeni bir işletme kurmak ya da hayvanlarını bu sayılara ulaştırmak isteyenlere bu imkanı sağlamaktadır. Bu bankadan kredi almanızdaki avantaj ise geri öderken katlanacağınız faizin en düşük seviyede olmasıdır. Bu banka küçükbaş besicilik yapmak isteyenlere 100 baş ve daha fazlası için yeni bir işletme kurmak isteyenlere ya da var olan işletme kapasitesine bu rakamlara çıkarmak isteyenlere bu imkanı sağlamaktadır.

Şekerbank
Üstte bahsi geçen Ziraat Bankası gibi Şekerbank’ta size bu imkanı sağlayacak bir diğer kurumdur. Şekerbank büyükbaş ve küçükbaş hayvancılığına ait işletmeler krediyi şu giderlere yönelik sağlamaktadır: “ Tarımsal ekipman ( traktör dahil olmamak koşulu ile), hayvan alımı içinde hayvanların barınağı ve yem deposunun inşa edilmesi, süt sağım ve soğutma için kullanılacak tankın temin etmek ve bakımına yönelik oluşacak giderler, kaba, kesif ve süt yemi temin edilmesi gibi giderlere” yönelik size kredi sağlanacaktır. Bu gider kalemlerine ait krediyi alabilmeniz bu bankadan kolay bir işlemdir.

Gerekli Belgeler Nelerdir?
– ÇKS Belgesi ya da Çiftçilik Belgesi,
– Hayvan varlığına kanıt olacak nitelikte olan belge veya belgeler (İşletme Tescil Belgesi)
– Nüfus cüzdanı
– Olması halinde başka gelirlere ait belgeler
– Tarımsal işletmesini ortaya koyacak nitelikte olan belgeler (tapu kaydı, kira kontratı gibi)
– Krediye karşılık gelen teminatları içeren belgeler
– Bilanço esası baz alınarak faaliyette olan işletmelerden son üç yılın bilanço ve gelir tablosu sizden istenecek belgeler arasındadır.

Faiz Oranları
Size sağlanacak krediye uygulanacak olan kredinin faizi almak istediğiniz miktar ve vade nezdince değişiklik göstermektedir. Size sağlanacak olan kredinin faiz oranlarını bizzat bankaların şubelerinden öğrenmek güncel rakamlara ulaşmanızı sağlayacaktır. Buna yönelik bir bilgi vermek gerekir ise Ziraat Bankası’nın bu oranı %5’tir. Koyun ve keçi almak nedeni ile kredi talebini bankaların kendi şubelerinden gerçekleştirebileceğiniz aynı işlemi internet üzerinden de yapacağınız kredi başvurusu ile yapabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu