Krediler

Asgari Ücret Alan Kişiler Ne Kadar Kredi Çekebilir? Kredi Notu Önemli Mi?

Bankaların kredi başvurularındaki ön kriterlerinden biri de çekmek istediğiniz kredi ile bunu karşılayabilme olanağınız yani gelir durumunuz arasında bir kıyaslama yapmaktır. Böyle bir işlem neticesinde hem banka geri ödenmesinde bir sorun yaşamaz hem de kişi de bu konuda sıkıntılarla yüzleşmez. Gelir düzeyinizde artış olması demek kredi çekebileceğiniz miktarın da yükselmesi manasını taşımaktadır. Buna rağmen ülkemizde çalışan insanların yaklaşık olarak 13 milyonu asgari ücret ile geçimini sağlamaktadır. 2018 ile birlikte asgari ücretin 1604 TL olduğu da bilinmektedir. Bu gelire sahip olan bir birey ancak temel ihtiyaçlarını karşılayabildiğinden birikim yahut yatırım gibi olanaklara gitmesi de neredeyse çok zordur. Bu noktada akla gelen soru ise kredi alabilmek gelir düzeyi ile bu kadar alakalı ise asgari ücretli bir çalışan nasıl bunu elde edecektir. İşte bu yazımızda bunu ele alacağız.

Şartlarınız bu şekilde ise yani asgari ücretli bir çalışan iseniz ve kredi çekmek gibi bir niyetiniz var ise miktarı belirleyen taraf bankanızdır. Bu noktada size yüksek meblağlı kredi sunulmamasındaki sebep geri ödeme noktasında bir sorun oluşmamasındandır. Bazı bankaların bir uygulaması ise ek geliriniz olduğunu beyan etmeniz halinde de bu imkan sizin adınıza daha olumlu olacaktır. Bunun yanı sıra sizin üzerinize kayıtlı olan ev ya da iş yeri kirası da aynı şekilde gelir olarak kabul edilecektir ki bu durumda kredi alabilme durumunuzu etkilemektedir.

Asgari Ücretli Ne Kadar Kredi Çekebilir?
Asgari ücretin tutarı şu an 1604 TL olmasından ötürü eksiye nazaran size daha çok kredi sağlanacaktır. Asgari ücretteki bu artış sayesinde kredi kartı limitlerine de yansıyan bir yönü olacaktır. asgari ücretli bir kişi aylık gelirinin %60’lık kısmına tekabül eden rakamı kredi olarak çekebilecektir. Bu noktada önemli olan kişiler temel yaşam kaynaklarına da bütçe ayırmalarının da önüne geçilmemesidir. Bankaları kredi kullanımında sınırlamaya giderek geri ödeme noktasında bir sorun oluşmamasını engellemektedir.

Bankaların kendi kapsamlarında belirledikleri bazı uygulamalar neticesinde maaş ve gelire bakarak kredinin tutarı da değişim göstermektedir. Bir genellemeye gitmek gerekir ise birçok banka maaşın %40-60’lık kısmına kredi sağlama gibi bir uygulamaya sahiptir. Kredi vermede uygulanan formül ise “aylık net gelirinizin yarısı” olarak bir ortalama miktar sizlere sunulabilecektir. Bu netice ile asgari ücret 1604/2= 802 TL’lik bir ödeme periyodu ile size bu imkan sağlanabilecektir. İhtiyaç kredilerinde geri ödemede en uzun süre 36 ay olması sebebiyle şu anlık size sağlanacak kredi 28.872 TL’ye denk gelmektedir. Bu noktada başka bir kredi ödemeniz var ise durumlar değişecektir. Örnekle açıklamak gerekir ise aylık 300 TL başka bir kredi ödemeniz olması halinde 802-300=502’dir. 502 liralık bir geri ödeme tablosu ise size 18.072 TL’lik bir kredi sağlanmasına neden olacaktır.

Kredi Miktarı Nasıl Arttırılır?
İstediğiniz büyük yatırımlar yapmak ise buna yönelik olarak kredi miktarının da fazla olması gerekmektedir. Bu noktada sizin geliriniz olan asgari ücret burada yeterli olamayacaktır. Çekilebilecek rakamı attırabilmek adına yapmamız gereken birçok alternatif bulunmaktadır. Ek bir geliriniz olması halinde yapmanız gereken bunu beyan etmektir. Bu gelirin kredi işlemlerine avantaj sağlaması için yapmanız gereken husus kira geliri gibi sürekli bir ödeme olmasıdır.

Eğer siz konut kredi almak gibi bir gaye içindeyseniz almak istediğiniz ev yahut var ise sahip olduğunuz başka bir ev veya iş yerini de bu kredi için teminat kapsamı altında gösterebilirsiniz. Bu noktada şunu eklemek sizin yararınıza olacaktır borcu ödemede sorun çıkması halinde banka bunu hemen elden çıkaracaktır. İpotekli ihtiyaç kredisinin şartlarını da ufak bir araştırma neticesinde öğrenebilirsiniz. Kredi miktarını yükseltmek için izlenebilecek bir diğer yol ise kredi notu yüksek olan birinin size kefil olmasıdır. Bazı bankalar böyle bir uygulamada sizden iki tane kefil isteyebilir. Bu noktada banka sizin ve kefilin kredi notuna bakarak size kredi sağlamaktadır.

Başvuru Sırasında Kredi Notu Ne Kadar Önemli?
Kredi sağlanırken ilk husus olarak bu nota bakılmaktadır. Şayet daha önce diğer bankalar ise münasebet yaşamış iseniz kredi notunuz da var demektir. Kredi notuna bakılmasındaki amaç borç ödeme davranışınızı ortaya koymasından ötürüdür. Size sağlanacak kredinin tutarı maaşınıza bakılarak ortaya çıkar fakat bunun için öncelikle kredi notunuza bakılıp bir onay verilmesi gerekmektedir.

Asgari ücretle geçiniyor iseniz yatırım yahut birikim gibi bir şey yapmak epey zordur. Bu sebepten ötürü de devletin de desteği sayesinde düzenli geliri olan kişilerin kredi kullanabilmeleri için imkanları atmıştır. Bu noktada önemli olan sürekli bir gelirin yanında bunu ödemede herhangi bir sorun yaşamamanızdır. Kredi tutarının düşük olması ayı zamanda aylık ödemelerde daha düşük miktarlara tekabül edeceğini de unutmamak gerekir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu