Banka Sorunları

Merkez Bankası Kara Liste Nedir? Kara Listeden Nasıl Çıkılır?

Türkiye’de hizmet vermekte olan finans kuruluşlarının hepsi Kredi Kayıt Bürosu ve Merkez Bankasına bağlı olarak işlerini sürdürmektedir. Finansal kuruluşların yaptığı bütün işlemlerin kayıtları bu kuruluşların kayıtlarında tutulmaktadır. Aynı zamanda müşterilerin bankalar ile yaptığı işlemler ve banka ile olan ilişkilerinin geçmişleri de Merkez Bankası ve Kredi Kayıt Bürosunda tutulmaktadır. Son yıllarda Merkez Bankası kara listesi oldukça yaygın bir kullanım haline gelmiştir.

Kara Liste Nedir?
Herhangi bir bankaya ait kredi ya da kredi kartı kullanan kişilerin düzensiz kullanım durumunda olması, geri ödemelerini aksatması ya da borcun hiç ödenmemesi durumunda bu durum banka aracılığı ile otomatik olarak Merkez Bankasına bildirilir ve kişiler hakkındaki ilk kayıt oluşturulur. Merkez bankası kara liste kaydına giren kişiler en az 5 yıl süre ile bu listede kalırlar. Kişiler borçlarını listeye girdikten hemen sonra ödemiş olsalar dahi isimleri kara listede 5 yıl daha bekletilmektedir.

Eğer bu süreç içerisinde kişiler borçlarının tamamını kapatır ve borç geçmişlerini temizler ise bu süreç sonrasında kişilerin ismi kara listeden çıkarılır ve normal bankacılık işlemleri devam eder. İsimleri kara listede bulunan kişiler bu süreç içerisinde hiçbir şekilde kredi kullanamazlar ve kredi başvuruları da kabul edilmez. Aynı zamanda bu kişiler kredi kartı ya da değerli evrak da kullanamazlar. Bu durum ise isimleri kara listede yer alan kişiler için oldukça büyük sorunlara yol açmaktadır. Ancak son zamanlarda bankalar 1 ile 3 yıllık süreç içerisinde borçlarının hepsini ödemiş olan ve sadece 5 yıllık sürecin geçmesini bekleyen müşterilerin başvurularını onaylamaktadır.

Kara Listeden Çıkmak İçin Yapılması Gerekenler Nelerdir?
Öncelik ile kişilerin isimlerinin kara listeye girebilmesi için kredi ya da kredi kartı borçlarını 90 günlük bir süreç içerisinde ödememiş olmaları gerekmektedir. Ne yazık ki bu durumu düzeltebilmek mümkün değildir. Kişilerin isimlerinin kara listeye girmesi halinde bu isim borçlar ödense dahi 5 yıllık süre ile kara listede kalacaktır. Ancak kişilerin yapması gereken şey mümkün olduğunda kısa bir süreç içerisinde kalan borçlarının hepsini kapatmalarıdır. Bu halde bankalar kredi başvurularını onaylayabilmektedirler.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu