Ekonomi Gündemi

Megabank Nedir? Hedefleri Nelerdir?

Megabank projesi ile birlikte faizsiz bankaların merkezi Megabank olacak. Ayrıca bu proje ile birlikte İstanbul İslami bankaların da merkezi haline gelecek. Kurulması planlanan Megabank katılım bankacılığının da bir örneği haline gelecek. Megabank, Türkize, Endonezya ve İslam Kalkınma Bankasının bir araya gelmesi ile oluşacak olan bir katılım bankasıdır.

Dünyada bulunan bütün katılım bankalarının merkezi haline gelmesi amacı ile tasarlanan bu projede bankanın aktif olarak faaliyete başlaması hedeflenmektedir. Başbakan yardımcısı olan Ali Babacan Türkiye Katılım Bankaları genel kurul toplantısına katıldı. Katıldığı bu toplantıda ise Megabank projesi ile ilgili açıklamalarda bulundu. Babacan’ın yaptığı açıklamalara göre Megabank katılım bankaları için merkez banka statüsünde olacak ve bütün katılım bankalarının likidite yönetiminde olacak. Ayrıca Megabank’ın yatırım bankası statüsü de bulunacak.

Megabank’ın Hedefleri
Megabank’ın hedefleri ve amaçları tam olarak belirlenmiştir. İslam Kalkınma Bankası, Türkiye ve Endonezya üçlüsünün bir araya gelmesi ile oluşacak olan Megabank, 300 milyon dolar gibi güçlü bir sermaye ile yola çıkmayı amaçlamaktadır. Ayrıca bu birlik daha şimdiden bazı özel kuruluşlar tarafından teklifler almaya başlamıştır.

Ayrıca Megabank sadece katılım bankası olmayacak, fonksiyonları çok daha fazla olacak. Megabank aynı zamanda yatırım faaliyetleri de gösterecek ve bu özellikleri ile hem katılım hem yatırım bankası olma özelliği gösterecek. Megabank’ın likidite yönetimi faaliyetlerini sürdürmesi de amaçlanmaktadır. Megabank, faiz olmadan yapılacak finans işlemleri ile faaliyet gösterme konusunda bir merkez olarak düşünüldüğü için bu bankanın İstanbul içerisinde kurulması da oldukça önemlidir. Megabank’ın daha güçlü hale gelmesi için bir İslami Kalkınma Bankası ortağının bulunması da önceliklerden birisi haline gelmektedir.

Katılım bankacılığı sektörü içerisinde sürekli olarak ölçek büyütmeyi hedefleyen Megabank, yüzde 15 oranına nasıl varacağının hesaplarını da yapmaktadır. Ayrıca her zaman güçlü bir banka olma doğrultusunda ilerlemeyi hedefleyen Megabank, bu sektöre yeni banka katılımlarına yönelik başvuruları da olumlu olarak karşılayacaktır. Bu birliğin faaliyetlerine ne zaman başlayacağı konusunda ise net bir açıklama yapılmamış durumda. Ancak büyük hedefler ile yola çıkmayı amaçlayan bu birliğin başarılı olacağı öngörülmektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu