Bankalar

Kredisi Devam Eden Kişi İkinci Krediyi Çekebilir Mi? İkinci Kredi İçin Ne Gerekir?

Bazı durumlarda hali hazırda kredi ödemekte olan kişiler ihtiyaç sebebi ile ikinci kez krediye başvurmak istemektedir. Ödemekte oldukları bir kredisi olan kişiler ikinci kredi için bankalara başvuru yapabilirler ve bu başvurular genellik ile onaylanır. Ancak başvurunun onaylanması için bazı şartları ve bankaların bazı taleplerini yerine getirmek gerekmektedir. Öncelik ile kredinizin ödemelerin düzenli olarak yaptıysanız ve icra takibine düşmek gibi bir sorun yaşamadıysanız çok yüksek olasılıkla ikinci kredi için yaptığınız başvuru olumlu sonuçlanacaktır.

Eğer ödemelerde sorun yaşadıysanız ya da icra takibine düştüyseniz kredi başvurunuzun onaylanması imkansız değildir ancak tamamen bankaların inisiyatifine bağlıdır. İkinci kredi için yapılan başvurunun kesinlikle onaylanmaması için Merkez Bankası’nın kara listesine düşmüş olmanız gerekir. Adı kara listede olan kişiler 5 yıllık süreç tamamlanmadan ve borçlarını ödemeden kesinlikle ikinci bir kredi için başvuru yapamazlar.

İkinci Kredi Talebinde Bulunacak Kişilerin Bilmesi Gerekenler
İkinci kredi başvurusunda bulunmayı düşünen kişilerin bilmesi gereken bazı önemli hususlar mevcuttur. Bilinmesi gerekir ki ikinci kredi başvurularında kişilerin çok daha uygun faiz fiyatları ile kredi alabilmeleri mümkündür. Kredi başvurusunda bulunurken en önemli olan şeyler kişileri kredi notu, aylık gelirleri, kişilerin üzerinde ipotek bulunup bulunmaması, kişilerin kredi geçmişleri ve daha önceki ödemelerin düzenli olarak yapılıp yapılmadığı yani kişileri kredi sicilleridir. Bankalar kredi başvurularını değerlendirirken en çok bu konulara dikkat etmektedirler. Ayrıca devlet memuru olan ya da herhangi bir kamu kuruluşunda çalışan kişilerin ikinci krediyi alabilmeleri küçük ve orta boy işletmeci yani KOBİ’lerden çok daha kolay olmaktadır.

İkinci Kredi Başvurularında Bankaların Talepleri Nelerdir?
İkinci kredi başvurularında bankaların göz önünde bulundurdukları faktörler; kişilerin ilk kredisinden ne kadar borç kaldığı, talep edilen ikinci kredinin ne kadar olduğu ve bu iki faktörün kişilerin toplam kullanılabilir kredi limit oranını geçmemesi. Konut ya da taşıt kredilerinde bankalar kişilerin kullanılabilir kredi limit oranını arttırmaktadır. Ancak ihtiyaç kredilerinde böyle bir durum söz konusu değildir. Bankaların kullanılabilir kredi limit oranı bankadan bankaya göre değişmekte olsa da bu oran ortalama olarak kişilerin aylık gelirinin yüzde 30’u ile yüzde 45’i arasında değişiklik göstermektedir.

Aynı zamanda evli olan kişiler eşlerinin gelirlerini de bankaya kanıt olarak göstererek bu üst limit oranını daha fazla arttırabilirler. Konut kredilerinde ve taşıt kredilerinde ise bu oranlar yüzde 150 oranına kadar çıkabilmektedir. Konut ve taşıt kredisi başvurularının onaylanması çok daha kolaydır. Çünkü bu kredi çeşitlerinde konut ya da taşıt bankaya ipotek olarak gösterilir ve 120 gün gibi bir süreçte hiç ödeme yapılmaması durumunda bankalar bunlara el koyarak paralarını kurtarır ve zarardan kurtulurlar. Ancak ihtiyaç kredileri için durum biraz daha farklı olmaktadır. İhtiyaç kredilerinde bankaların zarar etme riski çok daha fazladır ve bu sebep ile ihtiyaç kredilerinin onaylanmasında bankalar çok daha titiz davranacaktır.

İkinci Krediyi Daha Düşük Faiz Oranı İle Alabilmek İçin Ne Yapmak Gerekir?
Her zaman ve her banka için geçerli olmasa da kişilerin ikinci kredileri daha düşük oran ile çekebilme şansı bulunmaktadır. Bankalara ikinci krediyi çekme sebebinin birinci kredi borcunu kapatmak olduğunu söylediğiniz takdirde bankalar size çok daha uygun şartlarda ve ödeme koşullarında bir kredi teklifi sunacaktır. Ayrıca bu gerekçeyi öne sürdüğünüzde çektiğiniz kredi ile ilk kredinin tüm borcunu kapatmak gibi bir zorunluluğunuz yoktur. Bu şekilde yıllık yüzde 10 ile yüzde 20 arasında bir oranda faiz indirimi alabilmeniz mümkündür.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu