Banka Sorunları

Kredi Yeniden Yapılandırma Nedir? Yapılandırma İşlemi Nasıl Yapılır?

Kredi yeniden yapılandırma işlemi borç transferi işlemi ile aynıymış gibi görünse de arada küçük farklılıklar vardır. Borç transferi işleminde; birden fazla bankaya borcu olan kişiler borçlarını sadece tek bir bankaya transfer ederek krediyi yeniden yapılandırabilirler. Bu işlemi yapabilmek için kişinin birden fazla bankaya borçlu durumda olması gerekmektedir. Öncelikle kredi borçları hangi bankada toplanacak ona karar verilir ardından ise borç yeniden yapılandırılır.

Kredi yeniden yapılandırma işleminde ise genellikle kişinin kredi ya da kredi kartı borcunu ödemekte zorluk çektiği durumlarda aynı bankada kişi için daha kolay bir ödeme planı belirlenir. Yani yeniden yapılandırma işleminde kişi sadece borçlu olduğu banka içerisinde bu işlemi yapabilmektedir. Kredi yeniden yapılandırma işlemi ile borç transferi işlemi arasındaki tek fark budur. Ayrıca borç transferi işlemi genellikle kredi ve kredi kartı borçları için yapılırken kredi yeniden yapılandırma işlemi genellikle konut kredileri için uygulanmaktadır.

Kredi Yapılandırma İşlemi Nasıl Yapılır?
Konut kredisi yeniden yapılandırma işlemi yapılırken göz önünde bulundurulması gereken bazı maddeler bulunmaktadır. Bunlar; kalan borcun miktarı, faiz oranları arasında bulunan fark, ödenmekte olan taksitlerin tutarı ve toplam kredinin maliyetidir. Tüm bu etkenler göz önünde bulundurularak bir hesap yapılmalı ve kişi borcu yeniden yapılandırıp yapılandırmayacağına bu hesap sonucuna göre karar vermelidir. Kredi ödemelerinde zorlanıldığı ya da ödemelerin aksatıldığı durumlarda bankalar size borcu yeniden yapılandırmanızı önerecektir.

Aslında bu her iki taraf için de avantajlıdır. Borç yapılandırıldığında bankalar ödemeleri tahsis edebilecek, kredi sahibi kişiler de daha az miktarda daha uzun vadede ödemeler yapacak ve bütçeleri rahatlayacaktır. Ancak bu durumun dezavantajı da bulunmaktadır. Borç yeniden yapılandırıldığında faiz oranları ve daha uzun vadede yapılan ödemelere sebebi ile bankaya ödenen borcun miktarı artacaktır.

Kredi Yapılandırma ve Borç Transferi İşlemi Yapan Bankalar
Kredi yapılandırma işlemlerinde kişiler öncelikle borçlu oldukları banka ile bu işlemi gerçekleştirmeyi tercih etmektedir. Borç transferi işlemi için ise durum biraz daha farklıdır. Borç transferinde bankalar farklı dönemlerde müşteriler için çeşitli kampanyalar sunmaktadır. Borç transferi işlemini gerçekleştirmeyi düşünen kişiler bu kampanyaları takip ederek kendileri için en uygun ödeme koşullarını sağlayan bankayı seçebilirler. Kredi yeniden yapılandırma işleminde ise borcun yeniden yapılandırılması borçlu olunan banka tarafından yapılmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu