Banka Sorunları

Kredili Mevduat Hesabı (KMH) Nedir? Nasıl Kullanılır?

KMH açılım hali ile Kredili Mevduat Hesabı olan bir kavramdır. Kredili mevduat hesabının hayatımıza girmesindeki temel neden nakit paraya ihtiyaç duyulması durumunda bu ihtiyacın karşılanmasıdır. Kredili mevduat hesabı bir hesap türüdür. Mevcut durumdaki mevduat hesabı için bir kredi limiti öncelikli olarak belirlenmektedir.

Ardından herhangi bir dönem içerisinde müşterinin nakit paraya ihtiyaç duyması durumunda bu hesaptan para çekimi yapılabilir. Ancak bu çekilen para daha önce belirlenmiş olan limite kadar mümkün olabilmektedir. KMH aynı zamanda bu hesap üzerinden ödeme yapılabilme opsiyonu da sunmaktadır. Aynı zamanda harcamalarınızı da yapabilirsiniz. Ancak yine limit söz konusu olmaktadır.

Kredili Mevduat Hesabı Ne İçin Kullanılır?
Kredili mevduat hesabı birçok işlem için kullanılabilen bir hesaptır. Bu hesap üzerinden fatura ödeme işlemleri de gerçekleştirilebilir. Kredi kartınızın taksit ödemesi de kredili mevduat hesabından ödenebilir. Ayrıca bu gibi ödemelerde eğer talimat verilmiş ise kredili mevduat hesabında mevcut durumda para olmasa dahi ödeme gerçekleşir. Eğer son ödeme günü geçmemiş ise bu ödemelerin de günü geçmeden gerçekleştirilir. Bunun için hesapta para olup olmaması da önemli olmayacaktır.

Kredili mevduat hesabını görüldüğü gibi çok esnek şekilde kullanabiliyoruz. Bu çeşitli kullanım alanlarına binaen kredili mevduat hesabında bir de faiz işlemektedir. Kredili mevduat hesabı üzerinden yapılmakta olan işlemler için belirlenen faiz oranı kullanılan kredi tutarına göre belirlenmektedir. Ayrıca almış olduğunuz kredi miktarını ne kadar zaman zarfında kullandığınız da önemli bir diğer noktadır. Bu faiz oranı hesaplama işlemi ise günlük bir hesap ile gerçekleştirilir.

Kredili Mevduat Hesabı Faiz Oranları
Herkes için her ayın belirli bir günü belirlenir. Daha sonra her ay belirlenmiş olan o günde bir önceki ay döneminde kullanılmış olan kredi ile ilgili hesaplamalar yapılır. Bu krediye hesaplanan faiz oranları ile size gönderilmekte olan rutin ekstrenin ücret bilgisi minimum ödeme tutarı olarak belirlenmektedir. Hesabınızdan bu miktar otomatik sistem aracılığı ile düşürülür. Kredi mevduat hesap hareketlerinizi dilediğiniz yol aracılığı ile takip edebilirsiniz. Dilerseniz ekstre talep edebilir, dilerseniz de online olarak ekstrenizi mailinize isteyebilirsiniz. Bu şekilde tüm hareketler bilginiz dahilinde olacaktır.

Kredili mevduat hesabı ile ilgili olarak en çok merak edilen konulardan bir tanesi de bahsetmiş olduğumuz kredinin belirlenmesinin ne şekilde yapılıyor olduğudur. Nakit ihtiyacı olması durumunda çekebileceğiniz limiti daha önceden siz belirlemiş oluyorsunuz. Bu belirleme işlemine sizin mevcut durumdaki geliriniz, gideriniz ve genel durumunuz dikkate alınarak bir analizden geçiriliyor ve buna göre bir hesaplama gerçekleştiriliyor. Bu limit dahilinde daha sonra dilediğiniz şekilde para çekebilir, her saat rahatlıkla nakitinizi alabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu