Krediler

Konut Kredisinde İpotek Kaldırma İşlemleri Nasıl Yapılır? Detaylar

Kredi sisteminin çok yaygın bir hale gelmesi ile birlikte artık ev almak için birçok insan bu yola başvurur oldu. Konut kredisi alımı oldukça yaygın bir hale gelmeye başladı. Kredi ile birlikte ev satın alırken banka çok cazip alternatiflerde ödeme planları oluşturuyor. Siz de hem yeni evinizde oturmaya devam ediyor hem de bir taraftan kira öder gibi evinizin borcunu ödemiş oluyorsunuz.

Bu süre zarfında ise evi satmanız mümkün olmuyor. Evi satabilmeniz için bankaya olan borcun kapatılması gibi bir şart var. Bu yüzden evi almanızdan borcunuzun biteceği tarihe kadar banka tarafından satın almış olduğunuz eve ipotek koyuluyor. İpotek koyulan ev satılmaz anlamı taşıyor.

İpotek Kaldırma Neden Gerekli?
İpotek kaldırma işlemi ise iki durumda gerekli olmaktadır. Birincisi yukarıda da bahsetmiş olduğumuz gibi kişinin borcunu bitirmesi durumunda gerekli olmaktadır. Diğer durum ise evi satma durumu. Evin ipotekli şekilde resmi satışının olması mümkün değildir. Ancak evi satın alacak kişi ile anlaşırsanız müşteri borcunuzu kapatır ve üzerine kalan miktar kadar size evin değerini öder.

Bunu kabul ederse alım satım işleminden önce bankaya borcun ödenmesi ve ipoteğin kaldırılması gerekmektedir. Bu işlemler birkaç gün sürebilmektedir. Bu işlemler bittikten sonra ancak evin satışı gerçekleşebilir. Bu durumda da müşteri için ipoteğin kaldırılması işlemi gerekir. Şimdi ipotek kaldırma işlemi için gerekli olan adımlara bakalım.

İpotek Kaldırma Nasıl Yapılır?
Öncelikle bir konutun ipotek kaldırma işlemi o bölgedeki aktif tapu dairesi tarafından yapılmaktadır. Bunun için öncelikle konut kredisi almış olduğunuz bankaya giderek borcunuzun ödenmesi ya da daha önce ödenmiş ise borcunuzun bittiğine dair bir belge talep etmelisiniz. Almış olduğunuz belge ile birlikte ipotek fek yazısını  edinmelisiniz. Bu belge ile birlikte tapu dairesine başvuracaksınız. Ancak bu aşamada bir miktar harcama yapmanız da söz konusu. Özellikle bankadan fek yazısı talep ettiğinizde size 300 lira gibi bir ücret istenecektir. Ancak bu aşamada bazı itirazlar oluşabiliyor. Burada önemli nokta kredi çekerken imzalanan sözleşmede geçen sözler. Bu sözleşmede eğer ipotek fek yazısını müşterinin ödeyeceğine dair bir yazı yok ise siz de itiraz etme hakkına sahipsiniz.

Son olarak tapu dairesine gidin ve bankadan edinmiş olduğunuz ipotek fek yazısını vererek artık alım satım işlemlerine geçebilirsiniz. Bu şekilde de ipoteği kalkmış olan evi ya üzerinize almış ya da satışını yapmış olabilirsiniz. Bu şekilde ipotek kaldırma işlemi tamamlanmaktadır. Ancak banka tarafından bu işlem bir onay mekanizması ile gerçekleşir. Yani siz talep ettiğiniz anda hemen fek yazısını alamayabilirsiniz. Buna da hazırlıklı olarak gitmenizde fayda var. Bu işlemler toplamda birkaç gün sürebilmektedir. Ancak sizi oyalayacak bir işlem olmayacaktır. Siz sadece talebi ileteceksiniz ve haber gelene kadar bekledikten sonra tapu dairesine gideceksiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu