Krediler

İşte İpotekli İhtiyaç Kredisi Veren Bankalar 2018

İpotekli ihtiyaç kredisi çalışan bireylerin maaş bordroları ile alabilecekleri bir kredi çeşididir. Bu ihtiyaç kredisi çeşidinde alabilecek olan miktardan daha fazla meblağları kredi olarak alma imkanı sağlar. Bunların dışında kredi alma konusunda farklı sıkıntılara sahip insanlar için de kredi alma imkanı taşır. Bankalar normal kredilerde bazı durumlara dikkat ederler.

Özellikle sicilinde bir problem olan, ödemede daha önceleri sıkıntı yaşamış, kredi kartı borcunu ödeyememiş olan ve diğer bankalara benzer şekilde borçlu olanlar için de bu ihtiyaç kredisi imkanı tanınmıştır.  Bunun için ise şart olarak bankaya bir taşınmaz mülkü ipotek ettirme şartı getirilmiştir. Bunun için taşınmaz malınızın sahiplik belgesi ile birlikte ipotekli ihtiyaç kredisi almak istediğiniz bankaya başvurmanız gerekmektedir.

Diyelim ki kredi ihtiyacınız var. Ancak bankalardan çeşitli sebepler ile kredi çekemiyorsunuz. İşte bu durumda evinizin durumu eğer müsait ise evinizin üzerine ipotek yaptırma yolu ile ihtiyaç kredisi alabilirsiniz. Bunun için evinizin üzerinde herhangi bir haciz veya banka kredisi olmaması gerekmektedir.

Tamamen temiz bir eve sahip olmalısınız. Bankaya bunu bildirmeniz durumunda kredi alma imkanınız doğacaktır. İpotekli ihtiyaç kredisi alabilmek için evinize eksper gelecektir. Eksperler evinizin değerinin dörtte üçüne kadar size ihtiyaç kredisi verecektir.

İpotekli ihtiyaç kredisi alabilmek için sadece ev gibi bir taşınmaza ihtiyaç yok. Bunun dışındaki farklı taşınmazlarınız için de ipotekli ihtiyaç kredisi alabilirsiniz. Eğer üzerinize bir arsa var ise bu da ev gibi ipoteğe alınabilir. Adınıza kayıtlı olan arsanız için tapu belgesi ile birlikte bankaya gitmelisiniz. Tapu ile bankaya başvurduğunuzda banka arsa değerinin yine %75 kadarını size ihtiyaç kredisi olarak verebilir. Bu durumda ipotekli bir taşınmaza sahip olacaksınız.

Ancak diğer durumda alamadığınız ihtiyaç kredisini de almış oluyorsunuz. İhtiyaç kredinizi ödediğiniz zaman taşınmazınız üzerindeki ipotek de kalkmış olacaktır. Ancak bu ipotek kalkmadığı sürece eviniz ya da arsanız, mülkünüz ne ise o mülkü elden çıkaramıyor, satamıyorsunuz. Borç bitip ipotek kalktığında ise istediğiniz şekilde satış ya da herhangi başka bir işlemi yapabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu