Krediler

Esnaf Kefalet Kredisi Nedir ve Nasıl Nereye Başvuru Yapılır?

Esnaf ve Sanatkarlar Kefalet Kooperatifi ülkemizde 1951 senedinden beri faaliyet göstermektedir. Bu kooperatifin hizmetlerinden bir tanesi de kooperatife ortak olan esnaf ve sanatkarlara mesleki olarak gördükleri işlerde çeşitli ihtiyaçlarına binaen kredi sağlamak ve aynı zamanda bankalardan alınan krediler için kefillik ve teminat mektubu ihtiyaçlarını karşılamaktır.

Banka kredilerinde kefalet ve teminat mektubu ihtiyacı olan esnaf ve sanatkarlar için ya da doğrudan kooperatifi kredi imkanı almak amacı ile kullanmak için oldukça mantıklı olacaktır. Esnaf ve Sanatkarlar Kooperatifinin bu uygulamasındaki temel amaç ülkemizde faaliyet göstermekte olan çeşitli ölçekteki esnaf ve sanatkarları desteklemektir. Bu krediyi alabilmek için ise belirli şartlar öne sürülmüştür.

Esnaf ve kefalet kredisini almak için öncelikle elbette esnaf ya da sanatkar olma zorunluluğu vardır. Bunun dışında ayrıca bir de esnaf ve sanatkar siciline kaydınız bulunması gerekiyor. Kooperatifin çalışma bölgesinin belirli bir sınırı bulunmaktadır. Faaliyet göstermekte olduğunu iş yeri veya ikamet yerinin bu kooperatif çalışma bölgesi içerisinde bulunması gerekliliği mevcuttur.

Ayrıca aynı işyeri için farklı bir kooperatif ortağı olmamak gibi bir koşul da bulunmaktadır. Bu koşulları sağlıyorsanız siz de Esnaf kefalet kredisine başvurarak imkanları gayet iyi olan bu krediden faydalanabilirsiniz.

Esnaf kefalet kredisi için bu şartları taşıyorsanız eğer siz de başvuruda bulunabilirsiniz. Başvurular kooperatif adına Halk Bankası tarafına yapılmaktadır. Yazılı olarak kooperatif tarafına da bir başvuru götürülmesi gerekir. Daha sonra başvuruda bulunan esnaf veya sanatkarın durumu yönetim kurulu tarafından bir araştırmaya tabi tutulur. Bu süre maksimum 15 iş günü içerisinde neticelenir. Kabul edildiğine ya da reddedildiğine dair olan yazı kişiye bildirilir.

Başvuruda bulunan kişinin ekonomik, mali durumu araştırılır, istihbarat raporu düzenlenir ve kefalet miktarını tespit eder. Daha sonra kredi teklifi Halk Bankasına gider. Bankaya iletildikten sonra da banka tarafından bir araştırma süreci başlatılır. Bu araştırmanın neticesinde de olumlu bir netice çıktığı taktirde kredi için bir engel kalmamış demektir. Tüm bu aşamaları atladığınız taktirde kefaletli ve uygun faiz koşulları ile kredinizi kısa sürede temin edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu