Krediler

Yurt Dışında Yaşayanlar İçin Kredi Çekme Nasıl Yapılır? Yurtdışındakilere Banka Kredisi

Yurtdışında hayatını sürdürüp de Türkiye’den kredi çekmek isteyen vatandaşlar bu amaçla  vekalet vererek kredi çekebilmektedir. Bu süreçle alakalı gereken bilgiyi sizlere vermeye çalışacağız. Yurtdışında yaşayan kişilerin özellikle Türkiye’deki taşınmazlara sahip olabilmek için nasıl kredi çektikleri ile alakalı kafalarda bir takım karışıklıklar vardır. Türkiye’de yaşamını sürdürmekte olan bir birey için daha kolay bir işlem olan kredi çekme yurt dışında ikamet edenler adına pek de aynı değildir. Bu amaca yönelik bir diğer alternatif ise vekaletname ile kredi çekmekten yolu ile sağlanmaktadır.

Yurtdışı İkameti Olanlar Türkiye’de Kredi Başvurusunu Nasıl Yapabilir?
Yurtdışında bulunanlar adına kredi çekmek için bir engel mevcut değildir. Bir T.C kimlik numarasına sahip olmanız halinde Türkiye’deki tüm bankalara kredi başvurusunda bulunabilme hakkınız bulunmaktadır. Özellikle başvurularınızı internet ve SMS yolu ile yapmanı halinde herhangi bir sorun ortaya çıkmadan istediğiniz işlemleri çabucak halledebilirsiniz. Ancak mortgage gibi yüksek tutarda olan ve uzun bir araştırma/denetleme süreci isteyen kredilerde farklı işlemlerle uğraşmak zorunda kalabilirsiniz. Her şeyden önce istenen başvurunun sizde gelmesidir. Ayrıca sizden istenenler yaşadığınız ülkedeki geliriniz, harcamalarınız, üzerinizdeki yurtdışı kredi ödeme geçmişi ve daha pek çok olguyu ispat etmektir.

Formun Üstü
Elbette art arda gelen tüm bu işlemler akıllara “vekaletname ile kredi çekilebilir mi?” sorusunun gelmesini sağlamaktadır. Belirttiğimiz üzere her ne kadar kredi başvurusunu yalnızca kendiniz yapabilir olmanıza rağmen daha sonraki süreç için vekil olarak tayin ettiğiniz kişi sizin adınıza bütün bankacılık işlemlerini gerçekleştirebilir. Buna örnek vermek gerekir ise bu kişi hesabınıza para yatırıp çekebilecek yetkidedir. Bunlara ek olarak kredi işlemleriniz dışında mortgage sonrası tapu işlemlerini gerçekleştirilmesi de mümkündür.

Ele aldığımız gibi vekaletname ile kredi çekilebilir mi sorusunun cevabına verilecek yanıt evettir. Ancak bunun için de belli bir süreç sizleri beklemektedir. Örneğin vekaletname işlemlerinin sonuçlanması için bulunan yerdeki Türkiye Konsolosluğu’na gidilerek vekil tayini işlemlerini başlatmak gerekmektedir. Temelde her konsolosluk adına aşağı yukarı aynı prosedür uygulana gelse de bazı ülkelerin kendi yasalarından ötürü  istenen bir belgenin olmaması bunun gibi basit bir işlemi zorlaştırmaktadır. Gereken belgeleri önceden temin etmek başvuru öncesi yararlıdır.

Vekâletname ile Kredi Çekme Süreci Nasıl İşler?
Varsayalım ki konsoloslukla ile konu ile alakalı görüşme yaptınız ve Türkiye’de yaşamakta olan bankacılık işlemlerinizi sizin adınıza gerçekleştirecek kişiye vekaletname vermeyi başardınız. Bundan sonraki işlem daha önce de değindiğimiz gibi bizzat kendinizin gelip bankaya başvuruda bulunmanız gerektiğidir. Başvuru esnasında sizden istenen gelir durumuzu belgeleyebilmektir. Türkiye’de çalışanlar bu durumda daha kolay bir şekilde bu işlemi gerçekleştirebilmektedir. Ancak yurtdışında yaşayanlar ve çalışanlar için aynı durum söz konusu olmamaktadır.

Öncelikle yaşadığınız ülkede bir yerde çalışıyor iseniz kazancınızla ilgili resmi bir evrak gereklidir. Böyle bir evrakı temin edememeniz halinde çalıştığınız şirketin adınıza düzenlediği bir maaş çizelgesi de iş görebilecek niteliktedir. Yurtdışında size ait mülklerin tapuları, kira kontratlarınız ve sabit adresinizin tanımlandığı bir belge, Türkiye’deki ikametgah belgesine karşılık gelen evrakların asılları da bu sayılanlar mevcut ise gerekmektedir. Bankanızın sizden isteyeceği evrakları daha önceden bankanızla görüşerek öğrenmeniz mümkündür. Şayet uluslararası bir banka ile çalışıyor iseniz bankanın yaşadığınız yerdeki şubesine giderek de detaylı bilgi edinme seçeneğiniz de bulunmaktadır.

Bu işlem adına gereken tüm evrakları elde ettikten sonra bunların yeminli tercümesi için konsolosluğa gitmek sıradaki işlemdir. Bu arada eğer vekaletname ile kredi çekmek gibi bir planınız varsa veli tayin etme işlemlerinizi de gerçekleştirmeniz yararınıza olacaktır. Konsoloslukta size ait tüm evraklar Türkçe ye tercüme edildikten sonra noter onayı ve apostili yapılmaktadır. Apostil ise elinizdeki bu evrakların tüm dünyada geçerliliğini sağlayabilmek adına uluslararası bir onay mührüdür. Tüm kurumlar  bu mührü kabul etmektedirler. Ayrıca başvuru sonucunuzun olumlu çıkmasına yönelik Türkiye’de ikamet eden ve çalışan bir kişiyi kefil göstermek de istediğiniz krediyi alabilmek adına etkili olacaktır.

Vekaletname Nedir?
Daha önce vekil yoluyla herhangi bir işlem gerçekleştirmemiş olan bireyler vekaletnamenin ne olduğu sorusuna da bizlerden isteyebilir. Bu konuyu da netleştirmekte sizin için faydalı olacaktır. Vekaletname, belli başlı resmi işlemleri sizin yerinize vekil tayin ettiğiniz kişinin yapabileceğini gösterir belge olarak ifade edilmektedir. Bu belge sayesinde kişilerin gerçekleştirdiği bir çok işlem yalnızca yurtdışında yaşayan vatandaşlarla alakalı olmamaktadır. Türkiye’de de yaşamınızı sürdürüyor olmanıza rağmen belli başlı işleri sizin adınıza başka birinin yapmasına da sağlayabilme hakkına da sahipsiniz. Vekil tayin etmede en meşhur ve sık karşılaşılan hukuki işlemlerde karşımıza çıkmaktadır. Bir avukat ile anlaşmanız halinde kendisini sizin adınıza hukuki işlemlerinizle ilgilenmesi için vekil tayin etmiş olmuş olursunuz. Ayrıca şu işlemler için de bu geçerlidir:” bankacılık, gayrimenkul alım-satım ve kiralama, araç alım-satım ve devir, eğitim (diploma, okul dondurma vb.), miras gibi işlemler “gibi işlemlerde vekil tayin ettiğiniz kişi tarafından sizin adınıza yapmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu