Kredi Kartı

Mevcut Kredi Kartı Olanlar İkinci Kredi Kartını Alabilir Mi?

Mevcut Kredi Kartı Borcumu Yapılandırdım, Tekrar Kart Alabilir Miyim?
Bu soru pek çok tüketicinin merak ettiği bir konu olmasından ötürü bu yazıda ele alacağız.

Yapılandırmadan Sonra Yeni Kredi Kartı Sahibi Olmak Mümkün Müdür?
Herhangi bir bankadan kredi kartına sahip olan bireyler kullanmaya başladıktan sonra asgari borcunu dahi aylık olarak ödeyemeyecek hale gelebilmektedirler. Böyle bir durumda olan kart kullanıcısının avukatlık olması gibi bir sonuca varması engellemek adına ne yapabileceği konusunda birçok birey de bilgi sahibi değildir.

Bu durum içinde olan çoğu insanın da yaptığı gibi kredi kartı borcu yapılandırması geçerli ve kesin bir sonuç için gerekendir. Kredi kartı borcunda yapılanmasını başlatan kullanıcılar adına bu borca yönelik hukuki süreç kendi elleriyle başlatmış demektir. Bu neticede birey zararlı olan taraf değildir. Çünkü hem kendi isteği üzerine başlatıldığından hem de banka içerisinde borç ödenmesi  devam ettiğinden ötürü kara listeye alınma gibi bir durum söz konusu olmamaktadır.

Bu uygulamanın ilk olarak 2000’li yıllarda başladığı bilinmektedir. O dönemde baş gösteren kriz sonrasında pek çok insanın kredi kartı borcunun asgarisini bile ödeyemez duruma gelmesinden borcun eşit miktar bölünerek aylık ödemeler şeklinde geri alınmıştır. Bu yöntem “yapılandırma” adı altında hayata geçmiştir. Peki yapılandırma sonrasında kullanıcının yeni kart edinebilme gibi bir hakkı mevcut mudur? Bunun için öncelikle ele alınacak husus yapılandırmanın nasıl işlediğini ortaya koymaktır.

Kredi Kartı Borcu Yapılandırması Nasıl İşliyor?
Kredi kartı borcu yapılandırması için asgari tutarın dahi ödenemeyecek duruma gelinmesi sonucunda borcun aylık taksitlere bölünmesini içermektedir. Kredi kartınızın ait olduğu bankaya bu işlemi başlatma talebinde bulunulması ödemelere başlamanız mümkündür Ancak bunun bankanın kendi işi olmasını yanı sıra hukuki bir süreç olduğunu unutmamak gerekmektedir. Başka bir şekilde ifade etmek gerekir ise yasalar bağlamında bu işlerle uğraşıp kanunen borcun “kredi kartı borcu” olmaktan da çıkmış olduğunu belirtmek gerekir. Bu esnada yapılacak ödemeler için kredi kartı borcunuzun sistematik düzenine uygun bir şekilde gerçekleşmeyeceğini bilmeniz gerekmektedir. Eşit miktarlar şeklinde sizden ödenmesi beklenen bu borç artık bankanın sizden aldığı standart ödemeler halini alacaktır. Yani bu durumda avukatlık bürolarının eline düştüğünüzü söylemek de sakınca olmayacaktır.

İnsanlar bu gibi durumlarla uğraşmak yerine başka alternatifler keşfetmek istemektedirler. Sanıldığının aksine uzun süre olarak bilinen beş yıl kara listeye alınmasına yönelik yanlış bir bilgidir. Daha fazlası olmamakla birlikte teoride borcun ödenmesinin bitmesi sonucunda kredi yahut kredi kartı kullanabilme hayalleri maalesef gerçeğe dönüşemiyor ve bankalar tarafından bu isteklere adeta ambargo koyuluyor.

Yapılandırmadan Sonra Yeni Kredi Kartı Talebi Ne Zaman Yapılmalı?
Kredi kartı borcunun yapılandırılması ve ödemelerin bitirilmesini takiben en az 6 ay sonra kredi kartı başvurusunda tekrardan bulunulması halinde muhtemelen bankanın “mimli” denilebilecek listesinden çıkmış olacaksınız. Elbette bu durumda borç miktarı ve yapılandırma içerisindeki ödeme düzeniniz de önemli olacaktır. Şayet yapılandırma borcunda ad aksamalar meydana gelirse ve her ay belli başlı faizler yenmesi halinde yeniden kredi kartı almanıza yönelik sonuçlar kayda geçmiş olacaktır.

En başta ele alınan sorunun cevabına dönmek gerekirse kesinlikle evet demek mümkündür. Kredi kartı borcu yapılandırdıktan sonra başvuru olumlu sonuçlanır ancak bunun için bir süreç gerekmektedir. En az altı ay geçtikten sonra yapılacak  başvuru şayet olumsuz yanıtlanması durumunda bunun sebeplerini kredi kartı borcu yapılandırmanızda aramak yerine kredi notunuzda ve yapılandırma boyunca yaptığınız ödemelerin seyrine göre olduğunu  bilmeniz daha doğru sonuca ulaşmanızı sağlayacaktır.

Günümüz koşullarında yapılandırma işlemi büyük yahut küçük pek çok işleme uygulanabilmektedir. Fakat yukarıda bahsi geçen sebeplerden ötürü yapılandırma yerine alternatifler bulmak çok daha iyi bir fikir olacaktır.

Kredi Kartı Borcunu Yapılandırmak Yerine Ne Yapmak Daha Mantıklıdır?
Bu durumu engellemek adına en kısa yollardan biri de kredi kartının ait oolduğu bankadan kredi kartı borcunun kapatılmasına yönelik ihtiyaç kredisi çekmektir. Bu işlem neticesinde düşük faiz oranlarıyla ihtiyaç kredisi sayesinde banka borcunun kapatılması mümkündür. Böylece bankacılık sicilinde yapılandırma gibi bir tablo olmayacak ve sağlıklı bir şekilde kredi notu da garanti altına alınmış olacaktır.

İhtiyaç kredisi ödemelerini gerçekleştirirken aylık olarak eşit ve düzenli bir biçimde yapabilmesi mümkün olduğu için kredi kartı borç yapılandırması ile arada hiçbir fark olmadığını söyleyebilmek mümkündür. İhtiyaç kredisi çekilmesi ödemede faiz ile birlikte bir ödemeyi de beraberinde getirir anacak olumsuz kredi notundan daha kafidir. Dolayısıyla kredi kartı borcunu yapılandırmayı seçmek ve neticesinde hukuki bir süreci başlatmak yerine bankacılık profiline bir adet daha kredi eklenmesini sağlayarak buna daha sağlıklı sonuçlar doğuracak bir çözümle takas etmek mümkündür.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu