Kredi Notu

Kredi Notum Neden Sıfır? İşte Sebepleri

İhtiyaç, taşıt ya da konut gibi krediler alabilmek için bankaya başvuruda bulunan birçok insanın ortak problemi kredinin reddedilmesidir. Bunların bir takım sebepleri gelir yetersizliği, kredi notunun düşüklüğü ya da daha önceki kredilerde yaşanan ödeme sorunları olumsuz cevap alınması gibidir. Ret cevabının en önemli nedenlerinden biri  kredi notunda aranmalıdır. Bireyin sahip olduğu bu puan bankaların kriterlerine uygun ise olumlu, kriterlerden düşükse olumsuz cevap alındığı bilinmektedir. Ancak olumsuz geri olmasının sebeplerinden biri de kredi notunuzun sıfır olmasından kaynaklanmaktadır.

Kredi notunuz Kredi Kayıt Bürosu’nun işi kredi notunuzu oluşturmaktır. Bu nota bankalarla yapmış olduğunuz tüm işlemler, ödeme tutarları ve zamanlarıyla birlikte kaydedilmesi sonucunda kredi notunuz ortaya çıkmaktadır. Kredi başvurusu yapılan güne kadar hiçbir banka işleminin sizin adına kayda geçmemesi, kredi çekmemiş ya da kredi kartı kullanmamış olmanız halinde kredi notunuz bilinmez yani sıfırdır. Bu tür işlemleri yapmamış olmanız halinde bankalar sizin hakkınızda hiçbir finansal bilgiye elde edemez ve geçmişinize yönelik yorum yapamaz. Bu sayılan sebeplerden ötürü de size kredi vermek istemezler.

Kredi ve Kredi Kartlarının Ödemelerinin Zamanında Yapılması
Kredi taksitlerinin zamanında ödenmek bu notu yükselten bir davranıştır. Aynı şekilde kredi kartı borcunuzun minimum tutarının zamanında ödenmek gibi bir tutum da bunda etkilidir. Ödeme alışkanlıklarınızın kredi notunuza  etkisi yüzde 30 oranında olduğunu ifade etmek bu noktada gereklidir. Son ödeme tarihinden 1-2 gün sonra bile borcun ödenmesi  durumunda banka bu işlemi gecikme olarak göstermesinden ötürü kredi notu bundan  olumsuz etkilenir. Bu tarz kısa süreli gecikmelerin kullanıcılar tarafından pek fazla önemsenmediği de diğer bir gerçektir. Bunun böyle olmasındaki bir sebep de gelir tarihleri ile kredi tarihleri uymadığından dolayı çok fazla karşı karşıya kalınan bir durumdur.

Bu yüzden kredi notunun olumsuz olarak etkilenmemesi adına yapmanız gereken ödemelerin kesinlikle son ödeme tarihine kadar yapılmasıdır. Böyle bir durumda maddi gücünüz var olsa dahi ödemeleri zamanında sonrası için daha yararlıdır. Ödeme yapılmayan 90 gün sonunda ise yasal takip aşaması başlatılır ve bir süre sonra kişinin ismi kara listeye yazılır.

Mevcut Hesap ve Borç Durumu
Kişinin gelir ve gider tablosundan bakılması halinde mevcut borç durumu ortaya konar. Toplam borç kredi notunu etkilemede önemli bir unsurdur. Bankalara kredi ya da kredi kartı borcu olması halinde yeni talep değerlendirilirken bakılan husus gelirden tüm borçlar çıkartılarak yeni bir ödemenin karşılanıp karşılanamayacağıdır. Bir önceki kredinin ödemeleri düzenli olsa dahi gelirin çok üstünde bir borç olması halinde bankalar şüpheli görüp kredi vermeyebilir. Borç arttıkça risk de artan bir seyir izlediğinden kredi notu düşecektir. Özellikle kredi kartı limitlerinin dolması halinde risk çemberine dahil olunması mümkündür. Bu tarz borçlanmalarda ortaya çıkan bir sorun da düzenli ödeme yapılsa dahi kredi notunu düşmesidir. Borç ödenmesi sonucunda kredi limitinin ilk günkü olması halinde kredi notu da aynı oranda yükselecektir.

Yeni Kredi Arayışı
Yakın zamanda bir kredi almış ve hemen sonrasında yeni bir kredi arayışına girerek farklı bankalara yönelmiş iseniz kredi notu bundan olumsuz etkilenecektir. Aynı zamanda almış olunan ilk kredi kartı da yeni bir kredi niteliğindedir. Bu noktada yeni kredi alınması kredi notunu düşmeye sebep olur. Çünkü bu durumda henüz ortaya çıkan bir ödeme performansı yoktur. Ödemelerin düzenli bir şekilde yapılıp yapılmayacağı ile alakalı bankanın şüpheleri mevcuttur. Kredi aldıktan sonra yeni bir krediye başvurmadan önce ortalama 7-8 ay beklenilmesi doğru olacaktır. Sonrasında ödemeler düzenli bir seyirde olması halinde düşürülen kredi notu yeniden yükselişe geçecektir.

Kredi Kullanım Yoğunluğu
Daha önce kredi kullanan ve ödemelerini zamanında yapan hiç kredi kullanmayan birine göre ortalama bir rakamla yüzde 15 oranında daha fazla kredi notuna sahip olunması demektir. İşte bu noktada kredi notu sıfırsa nedenini ortaya konabilir. Eğer yakın zamanda kredi çekmek gibi bir niyet var ise en azından düşük limitli bir kredi kartıyla hazırlık yapabilir. Kredi kullanım yoğunluğu da bu noktada oldukça etkilidir. Bir yılda 2 kredi kullanan 1 kredi kullanan kişiye göre kredi notu daha az olacaktır. Yani aynı yıl içinde hem taşıt hem de ihtiyaç kredisi kullanmak notunu olumsuz etkileyebilir. Borçların düzenli bir şekilde ödenmesi halinde bu sorun ortadan kalkacaktır.

Kredi Notum Sıfır, Ne Yapmalıyım?
Kredi skorunda ‘sıfır’ puanla karşılaşılması yukarıda sayılmış olan birini bile gerçekleştirilmesi manasına gelmektedir. Bu nedenden ötürü de kredi başvurusunda bulunulduğu zaman bankada bulunan mevduat ya da yatırım hesaplarını yeterli görmemek de fayda vardır. Notun oluşmasında düşük limitli de olsa kredi kartı sahibi olunması gerekmektedir. Alışverişi kredi kartıyla yapılması halinde borçları zamanında ve tam ödeyerek kredi notun yükselmek de olanaklıdır.

Bankalar nezdince kredi notu düşük olan müşterilerle hiç kredi kaydı bulunmayan müşteriler arasında pek fark bulunmaz. Notu sıfır olan kişiye kredi sağlanmasında ellerinde hiçbir veri bulunmamaktadır. Bu sebepten bu duruma pek de sıcak yaklaşmayabilirler.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu