Kredi Kartı

Kredi Kartı Nedir? Banka Kartı Nedir? Aralarındaki Farklar Nelerdir?

On sekiz yaşınız geçmiş, gelirinizi ortaya koyan bir belgenin elinizde mevcut olması ve daha önce banklara tarafından kredi noktasında herhangi bir kötü tablonuz yoksa rahatlıkla kredi kartı almanız mümkündür. Limit noktasında belirleyici taraf siz olabileceğiniz gibi bankaya da laf düşebilir. Maaşınızın en fazla dört katı kadar olacak şekilde bir limit öngören bankalara limiti yükseltmek veya azaltmak noktasında talepte bulunabilirsiniz. Kredi kartı kullanmanız sonucunda bir nevi bankaya borçlu olmak demektir. Bir aylık kullanım sonucunda ortaya çıkmış olan harcamalar hesabın kesim tarihine gelindiğinde son ödeme günü, dönem borcu ve asgari ödeme tutarı şeklinde size geri dönüşler olan bir işlemdir.

Cebinizde nakit paranız olmasa da alış veriş yapabilmenizi sağlayan en olanaklı yol kredi kartlarıdır. Kredi kartının yapabileceği işlemler nakit avans işlemleri gerçekleştirdikten sonra mevcut olan borcunuzu taksit olanaklarıyla zorlanmadan ödeyebilirsiniz. Bunlara ek olarak kayıt dışı ekonomi ve vergi kaçırma gibi istenmeyen durumları en aza indirilmesinin sağlanmasına katkıda bulunarak ülke ekonomisinin gelişmesine katkıda bulunabilir.

Bütün bu olumlu yanları saydıktan sonra kredi kartları piyasadaki maliyeti en yüksek ve pahalı bankacılık ürünü olduğunu da belirtmek gerekmektedir. Alışverişiniz taksitlendirmeniz halinde uygulanan faizlerden haberdar olmayabilirsiniz. Bunun üstüne bir de borç ödemelerinizi geciktirmek ya da ödeme yapmamak gibi durumlarda bankanız yüksek faiz oranlarıyla borcunuzun üstüne borç yükleyecektir. Bankanız bu durumlara ek olarak kredi kartı kullanımınız sonucunda yıllık kart ücreti, nakit avans ücreti, kart yenileme ücreti gibi maliyetler ile size bir takım ödemeler çıkarabilir.

Banka Kartı Nedir?
Kredi kartının avantajları arasında en ön sırada gelenini ele almak gerekir ise nakit para olmadan da alışveriş yapılabiliyor olmasıdır. Bundan farklı olarak bankada bir banka kartınız mevcut olması vadeli yahut vadesiz bir mevduat hesabınız olması anlamına gelmektedir. Hesabınızda para bulunduğu takdirde nakit ödeme gerçekleştirir gibi alışverişlerinizin hepsinde banka kartınızı tercih edebilirsiniz. Bu da bir yerde paranız kadar harcama yapmış olacaksınız demektir. Hesabınızda bulunan paranın da bitmesi gibi bir durumda harcama yapma olasılığınız yok demektir. Kullandığınız banka size buna yönelik bir limite vermez. Bunun tam tersi olarak paranızı yatırmanız veya saklanmanız için özel bir hesap sunar. Banka kartları kredi kartlarından farklı olarak sonraki bir ödemeye tabii olmadığı için o an elinizde var olan parayı harcamanız mümkün olacaktır.

Bu kartlar sayesinde borç ödeme gibi bir durum altında olmayacaksınız. Çünkü ödeme yapmış iseniz tutar direk olarak hesabınızdaki paradan çekilmiş olacaktır. Size pahalı gelmesi nedeni ile nakit olmamasından dolayı da alamadığınız ihtiyaçlarınız gerçekten gerekli mi sorusunu aklınıza getirmektedir. Bu düşünce sonucunda boşa bir harcama olduğu kanısına vararak almaktan bile vazgeçebilirsiniz. Zaman ve mekân sınırlarını ortadan kaldırarak ATM veya internet bankacılığı işlemleri sayesinde bankayla ilgili bütün işlemlerinizi banka kartınız sayesinde halledebilirsiniz. Son zamanlarda gerçekleşen bir yenilik ile banka kartları üzerinden çevrimiçi bir şekilde alışveriş yapabilmektedir. Yakın zamanda ise banka kartı ile alış veriş yapmanız sonucunda kartınıza uygulanacak olan puan ya da bonuslardan da faydalanarak indirim elde edebilecek hatta belki de bedava alışveriş imkanı sağlayabileceksiniz.

Kredi Kartı ve Banka Kartı Arasındaki Farklar
Bankaların sunmuş olduğu çeşitli ürünlerden bazıları olan kredi kartı ve banka kartı bazı kullanım benzerlikleri nedeniyle birbirine karıştırılsa da oldukça farklılık gösteren yapıdadır.  En belirgin farklılıkları ise kredi kartıyla her zaman alışveriş yapma ihtimaliniz bulunurken banka kartıyla sadece hesabınızda para olması halinde işlem yapılıyor olmasıdır. Kredi kartının bir diğer işlevi de belirli limit dahilinde size verilen krediyi temsil etmesidir. Bunun yanı sıra banka kartı; bankadaki size ait hesaptaki paradan yapılan harcamalara olanak sağlar. Kredi kartınızın yapmış olduğunuz kullanımlarla alakalı belirli bir ödeme tarihi bulunmaktadır. Ödeme yapılmaması halinde belirlenen faiz rakamlarınca borcunuz katlanabilir. Banka kartında hesap kesim tarihi diye bir uygulama bulunmamaktadır. Dönem içi hareketlerinizi takip etmek için ATM’lerden, internet ya da telefon bankacılığından yararlanmanız mümkündür.

Kredi kartıyla yaptığınız alışverişlerde taksit seçeneğiniz mümkün iken banka kartıyla yapmanız halinde hesabınızdan direk olarak bir düşme gerçekleşmektedir. Böyle bir durumda paranızın çabucak bitmesi sizi daha zor durumlara sokabilir. Her iki kart ile nakit para çekme olasılığınız da vardır fakat kredi kartından çekeceğiniz nakit avansın geri ödemede ortaya çıkacak olan faizi oldukça yüksek rakamlara tekabül etmektedir. Hesabınızda para olması halinde banka kartınızdan da nakit para çekerek yanınızda bulundurma olanağına sahipsiniz demektir. Kredi kartınızın limitini size kalmış bir durum iken banka kartınızın limiti diye bir olgu yoktur hesabınızdaki para limitinize denk gelmektedir. Ayrıca kredi kartı için bankalar yıllık ücreti sizden alırken banka kartı için neredeyse hiçbir banka ücret almamaktadır. Banka kartı bir yerde açmış olduğunuz hesabınıza kolay ulaşmanız için verilen ücretsiz bir kart manası taşımaktadır. Bu nedenle bankalar kart ücreti almaktansa hesap işletim ücreti adı altında bir ödeme almaktadırlar.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu