Krediler

Kredi Başvurularım Neden Reddediliyor? Bankaların Kredi Talebini Reddetme Nedenleri

Bankalar kredi almak adına talep eden herkese vermeyi istemektedir. Çünkü bu sistem sayesinde gelirlerini sağladıkları de bir gerçektir. Ancak bu duruma rağmen bankaların bazen kredi başvurularını reddettiği de bilinmektedir. İşte bu durumda akla gelen soru banka kredi başvurusunu hangi nedenlerle reddettiğidir. Kredi taleplerine olumsuz yanıtların gelmesinde etkili olan pek çok nedenden olabilir. Bu yüzden sadece tek bir neden üzerinden bu konuya yoğunlaşmak sizi yanılgıya sürükleyebilir.

Bunların yanı sıra kimse normal ticaret hayatımızda tahsilin yana şüphe duyduğumuz alış-verişi yapmayı istemez. Aynı durum bankalar adına da geçerlidir ve bu sebepten de kendilerini sağlama alma gibi bir ihtiyatta bulunabilirler. Yani size sağlamış oldukları kredinin geri ödemesinin ne kadar sağlıklı olacağını araştırmalarından daha doğal bir durum yoktur. Bankaların size kullandırdıkları krediden para kazanmak gibi bir gaye ile yola çıktıktan sonra verdikleri kredinin taksitlerini dahi tahsil edememek gibi bir riski de göz önüne almaları bu anlamda gerekmektedir. Bu neden ötürü de bankalar kredi geri ödemelerinin sağlıklı olacağına kanaat getirdikleri müşterilere bu hizmeti sunmak isterler.

Bankaların bu yapmakta oldukları işe bir noktada risk ticareti demek de mümkündür. Çünkü geri dönüşünden emin oldukları bir kredide dahi bunu kullanan şahıs veya şirketin iflas etmesi gibi bir tablo ile bankaya geri dönmeme olasılığı bulunmaktadır. Bu sonuç ile banka yaptığı bu ticaretten zarar eden taraf olmaktadır. İşte bu zararı olabilecek en aşağı seviyeye çekmek isteyen bankalar kendilerinden kredi talep eden müşterilerinin bilgilerini ve risklerini kontrol etme yolu ortaya kredi skoru koymuş olurlar. Bu skordaki amaç ileriye yönelik risk seviyesini en aza indirmek içindir. Her bankanın kredi skoru birbirinden farklılık arz eden durumdadır ve verilen rakam bu bankanın ne kadar riski göze alabileceğini göstermektedir.  Yani işini yaparken ne kadar riskli ticareti seçtiğini ortaya koyar. Buradan da şunu ortaya koymak gerekmektedir ki bazı bankalardan kredi almak için elverişli olmayan kredi skorunuz diğerleri adına yeterli görülebilir. Anlattıklarımızdan çıkacak sonuç ise bir banka kredi başvurunuzu onaylamaması halinde bir başka bankaya kredi başvurusunda bulunmak gibi bir hareket de mantıklıdır. Çünkü diğer bankanın size ait farklı bir değerlendirme ile oluşan kredi skorunuz mevcut iken öteki için yollar değişim gösterecektir ve belki de başvurunuz kabul edecektir.

Bankaların Kredi Talebini Reddetme Nedenleri
Kredi başvurusu neden olumsuz olduğu ile alakalı soruların cevaplarını araştırmaya öncelikle miktar olarak ne kadarlık kredi talebinde bulunduğunuz ve bu kredinin ödenmesinde ortaya çıkan planın bütçenize uygun olup olmadığı ile başlamak da fayda görmekteyiz. Çünkü bankaların bu konudaki tutumu geri ödeyebileceğinize inanmadıkları bir tutarı asla size vermemektir. Dolayısıyla kredi notunuz iyi halde ve finansal durumunuz parlak olmasına rağmen kredi başvurunuzun neden onaylanmadığı ile alakalı yüzlerce kişi gibi sizin de kafanızı kurcalayan bir soru olabilir.

Aynı Anda Çok Bankaya Başvuruda Bulunmak
Kredi almak için kaç bankaya başvuruda bulunduğunuzu da dikkate almak da yarar vardır. İstediğim krediyi neden alamıyorum ile alakalı sebebin aynı anda birkaç bankaya kredi başvurusu yapmanızdan ötürü olduğunu öncelikle ifade edelim. Maalesef bu hatanın içerisinde olan çok fazla tüketici bulunmaktadır. Kredi almak niyetiyle başvuru yaptığınız bankada eğer hesabınızın yanı sıra kredi kartını da var ise bankanın sizin kredi talebinize olumlu yanıt vermesi ihtimali yükselmektedir. Fakat ilk olarak hangi bankaya başvuru yaparsanız yapın yanıt olumlu olmaması halinde bir diğer bankaya başvuruda bulunmayın.

Bankaya Eksik Bilgi ve Belge Sunmak Yanlıştır
Kredi başvurularım ne sebeple onaylanmıyor sorusuna verilecek bir yanıt da bankaya eksik belge veya bilgi ile başvuru yapmanız ile alakalı olabilir. Bankalarla işlemlerinizde tamamen şeffaf olmanız gerektiğini unutmamak daha sonrası için fayda sağlayacaktır. Örnek vermek gerekirse kira geliriniz olmasına rağmen bunu beyan etmemiş olmanız gelir durumunuzu daha düşük gösterecektir. Haliyle gelir gider tablonuz onlar adına pek parlak bir sonuç oluşturmadığından banka başvurunuzu reddedecektir. Oysa gelir ve giderlerinizi doğru bir şekilde beyan etmeniz şansınızın daha yüksek olmasını sağlayacaktır.

Kara Listedeyim, Kredi Başvurum Kabul Edilir Mi?
Finansal geçmişinizin bulunmuş olduğunuz kredi taleplerinin geri çevrilmesindeki nedenlerdendir. Eğer daha önce almış olduğunuz bir kredinin ödenmesi noktasında sıkıntı yaşadıysanız bankaların kara listesinde adınız olması yüksek ihtimaldir. Bu durumda maalesef hangi bankaya başvuru için giderseniz gidin olumlu yanıt alma ihtimaliniz neredeyse çok düşüktür. Bankaya kredi başvurusu neticesinde olumlu bir sonuç almak için kara listeden çıkmayı beklemeniz çok daha sağlıklı bir seçim olacaktır.

Bankalara yazılı bir dilekçe sayesinde kredi başvurunuzun neden reddedildiği ile ilgili talepte bulunma hakkınızın da bulunduğunu belirtmek isteriz. Dilekçenize yanıt gelmesi ise kısa bir süreye tekabül etmektedir. Bu doğrultuda başvurunuza neden onay gelmediğinin üzerine düşerek ve sorunu ortadan kaldırdıktan sonra yeniden başvuru yapmayı da deneyebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu