Kredi Kartı

İptal Ettirdiğim Kredi Kartını Tekrar Kullanabilir Miyim? Kredi Kartını Kapattırdıktan Sonra Tekrar Açma

Günümüzde kredi kartı kullanımı oldukça yaygınlaşmaya başlamıştır. Özellikle ülkemiz bu oran açısından çok daha yüksek seviyelerde bir seyir izlemektedir. Doğru ve makul bir kullanım olmadığı halde hem müşteri hem de banka açısından sorunları da beraberinde gelmektedir. Kimi zaman bu sorunlar baş göstermesi ile beraber kredi kartlarını iptal ettirmek gibi bir çözüm arayışına girildiği de görülmüştür. Bu noktada şunu da belirtmek gerekir ki kredi kartını iptal ettirmek almak kadar kolay bir işlem değildir. Tabi ki bunlara da eklemek gerekir ise iptal edilen kredi kartının tekrar alınması olası bir işlemdir. Bu yazıda da iptal edilen kredi kartını yeniden almak için ne yapılır kısaca ondan bahsedilip kafalardaki soru işaretleri giderilmeye çalışılacaktır.

Kredi Kartını Kapattırdıktan Sonra Tekrar Açma
Her şeyden evvel belirtilmesi gerekecek bir husus iptal edilen kredi kartı bilgilerin çalınmamasına adına okunmayacak şekilde imha edilmesi veya bankaya teslim edilmesi gereken bir işlemdir. Diğer bir seçenek olarak iptal olan kredi kartının ATM ye takılması ile beraber bankamatik tarafından  kart alınacaktır ve geri verilmesi de mümkün değildir. Daha önce iptal edilen kredi kartının elde olması ve iptal olan kredi kartının kullanıma tekrar açtırılmasına halinde dahi aynı kartı tekrar kullanılmasının mümkün olmadığını ifade etmek yarar vardır.

Bankaya Gidilerek Kredi Kartının Tekrar Açtırılması
İptal edilen kredi kartının tekrar açtırılması konusuna gelinecek olduğunda ise bunun için üç alternatif altında gerçekleşebileceğini söylemek mümkündür. Bunlardan ilkini ele alacak olursak bankanın şubesine gidilerek müşteri temsilcisine iptal edilen kredi kartını tekrar açtırmak istediğinin belirtilmekten geçmektedir. Böylece müşteri temsilcisi işlemlerin kısa sürede halledilmesini sağlayacak ve kredi kartı başvurunu tekrar alarak bu işlemi gerçekleştirmiş olacaktır. Daha sonra kredi kartının müşterinin tercihine göre ya adrese ya da ilgili banka şubesine gönderilmesi de mümkündür. Kartı teslim alınması ile beraber kullanılmaya başlanılması mümkündür. Bankanın müşteri hizmetlerini arayarak da kredi kartınızı kullanıma açtırmak da mümkündür. Bir diğer seçenek olarak da bankanın müşteri hizmetlerini aranılması ile kredi kartı bölümünden bağlanarak müşteri temsilcisine daha önce iptal edilmiş olan kredi kartının tekrar açtırma istediğinde olduğunuzu belirtmekten geçmektedir.

Kaybolan ve Daha Sonra Bulunan Kredi Kartı Nasıl Kullanıma Açılır?
Kartın kaybedilmesi gibi bir durumda yapılacak olan bankayı arayarak şüpheli kayıp işlemleri bölümünden kartın iptal edilmiş olmasına rağmen kartınızı bulmanız halinde tabii ki yine müşterisi olduğunuz bankanın müşteri hizmetlerine bildirmek yeterli olacaktır. Ancak bu noktada şunu ifade etmek gerekmektedir ki şüpheli kayıp işlemi sonlandıktan sonra uzun süre geçmemesi halinde diğer kayıp işlemlerinin durdurularak kartın kullanımına başlanabilir.  Eğer ki aradan uzun zaman geçmesi sonucunda kartın bulunması ile beraber hiçbir kayıp olmadan banka tarafından gönderilen yeni kartın kullanımına devam etmek mümkündür. Bu durum itibari ile eski kart kullanıma kapanmış olacak ve ancak yeni kart iş görebilecektir.

Borç Yüzünden Kredi Kartınız İptal Edilmesi Halinde
Kredi kartının ödenmemiş borçlardan sebebiyle banka tarafından iptal edilmesi durumuna binaen de kredi kartının tekrar kullanıma açtırma talebinde bulunabilmek hakkınız olan bir işlemdir. Yukarıda sayılan yöntemler bu durum için de geçerli olmasının yanı sıra talebin banka tarafından durumun tekrar gözden geçirilmesini gerektirecek ve kredi notuna bakılarak bir değerlendirme yapılacaktır. Eğer ki kredi notunun düşük bir rakamda olmasının yanı sıra bankalara ödenmemiş borçlar da var ise kredi kartının tekrar kullanıma açtırılması oldukça zor gerçekleşecek bir işlemdir. Yine de durumla ilgili mantıklı bir açıklama şayet var ise bunun ilgili kişiye aktarılmasında da fayda vardır. Son olarak ise böyle bir durum ile karşılaşılmaması için kredi kartı borcunun asgari ödeme miktarını ödenmiş olması yeterli olacaktır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu