Krediler

Hangi Evlere Ev Kredisi Çıkar? Evin Hangi Belgelere Sahip Olması Gerekir?

Hangi Evlere Ev Kredisi Verilir: Hayallerinizi süsleyen evi almak için ev kredisi çekmek gibi bir amacınız var ise sizden istenen bir takım belgeler olacaktır. Bu bahsi geçen belgeler hem sizle ilgili hem de evle alakalıdır. Böyle bir amacınız var ise biz de sizin bu konuya eğildik. Yani konut kredisi almak için gereken belgelerin ne olduğu bu yazıda inceledik. Bundan ötürü de size tahsis edilecek kredinin en doğru seçim olması adına ilk yapılması gereken almak istediğiniz evin gereken belgelerinin olması ve kredi talebinizde bulunduğunuzda yine evin bunun için gereken koşulları sağlamasıdır.  Buna eğilmeniz hem sağlıklı bir sonuç almanıza hem de krediye yanıt gelmemesi için bir nevi önlem almanız anlamına gelmektedir.

Kredi Alabilmek İçin Evin Hangi Belgelere Sahip Olması Gerekmektedir?
Bu başlık altında ev kredisi almak istemeniz halinde hangi belgelere sahip olmanız gerektiğini ele alacağız.

Eve Ait Tapu Bilgileri
Ev kredisinde size sağlanacak olan kredinin miktarının belirlenmesi için bu alanda uzman bir eksperin hazırladığı ekspertiz raporunun sonucuna bakılarak karar verilmektedir. Bu işlemin gerçekleşmesi için size düşen bankaya eve ait olan tapunun fotokopisini vermektir. Bu işlemle birlikte ortaya konmak istenen ise Gayrimenkul Tapu Tahkikatı sayesinde ev hakkında bazı bilgiler edinmektir. Bunlar ise ipotek, şerh veya haciz gibi işlemlerdir. Bunların olup olmadığını ortaya koyabilmek adına gerekli bir işlemdir.

Kat İrtifakı
Bunun ne demek olduğunu sizlere ifade etmek gerekirse evin inşaatı tamamlanmadan evvel dairenin sahip olduğu hissenin ne kadarlık bir arsa tapusuna denk geldiğini ortaya koymak manasına gelmektedir. Böyle bir özelliğe sahip olunması halinde evin ipotek, haciz, şerh veya bunun gibi işlemlerle uğraşılmaması adına önem arz eden bir noktadır.

İskan
Bu belge sayesinde belediyelerin bünyesinde bulunan imar birimleri sayesinde verilen bu belge ile evin yasal olarak oturum izni olduğunu belirtmektedir. Bunun yanı sıra bu belge bir yapının projesinin belli kriterler ışığında geçerli olduğu ve bu şekilde de hayata geçtiğini ifade etmektedir.

Kat Mülkiyeti
İnşası bitmiş halde olan ve iskan belgesine de sahip olan evlerin kat mülkiyeti tapusunu bulundurması gerekmektedir. Ev kredisi vermek için gerekli belgelerden olmazsa olmazlarından bir tanesi de budur. Yani bankalar mutlak suret ile bu belgeyi sizden istemektedir. Bu belgesi henüz bulunmayan evler yani sadece kat irtifakı bulunanlar için ekspertiz işlemiyle değerlendirmeye alınan bu evin inşaat ruhsatı ve yapı kullanma izin belgelerine bakılarak son nihai karar verilebiliyor.

Deprem Sigortası
Size sağlanacak ev kredisine yönelik konutun deprem açısından ne durumda olduğunu anlamak da bankalar için önemli bir noktadır. Bunun yanı sıra bu evin kullanılmaz vaziyette olmaması da onlar için gereken kıstaslardandır. Bununla birlikte belirtmek gerekir ki krediyi kullanmaya başladığınız zaman zorunlu deprem sigortasının (DASK) hayata geçirilmesidir. Bu kriteri sağlamamanız halinde evin alım-satım işlemini gerçekleştirmeniz de mümkün olmayacaktır.

Kredi İçin Evin Yaşı Önemli Mi?
Bu noktada bankanın önem verdiği nokta sizin borcunuzu ödemenizde herhangi bir sorun çıkması halinde evin bu kredi borcuna denk gelip gelmediğidir. Size verilen kredi sayesinde alacağınız evin yaşının önemli olması şu noktada değer arz etmektedir: Borcunuzu ödememeniz halinde banka bu evi kolaylıkla elden çıkarabilecek yani nakde çevirebilecek durumda olmasını istemektedir. Bunları sağlaması halinde evin yaşı çok da dikkate alınmaz.

Tamamlanmamış Eve Kredi Çıkar Mı?
Bankaların kendi tercihlerine göre farklılık gösterse dahi almak istediğiniz evin belirli bir miktarının bitmiş olması istenmektedir. Genel uygulamadan bahsetmek gerekir ise bankaları çoğu için %80’lik bir bitme payı da onay verebilmek adına yeterlidir.

Proje Evler İçin Nasıl Kredi Alınır?
Almak istediğiniz ev daha tamamlanmış ise yani başka bir deyişle bu konut daha proje aşamasında ise yapmanız gereken işlem bu projeyi yürüten şahsın anlaşma içinde olduğu bankalardan bu konu ile alakalı yardım almaktır. Bunun sağlanması için garantör limit teminatı adı altında size sağlanacak kredi evin daha tamamlanmamış olduğunu da içermektedir.

Tapusu Hisseli Eve Kredi Verilir Mi?
Evin tüm hissedarlarından onay alınması halinde yani bütün hisse sahipleri satışa onay verir ise bu noktada krediyi almada herhangi bir sorun yaşamazsınız. Ancak buna karşılık siz sadece hissedarlardan birine ait olan kısmı almak istiyor iseniz bu halde bankadan olumsuz bir cevap almanız da muhtemeldir. Bunun sebebine değinmek gerekir ise borcunuzu ödeyememe gibi bir durumun oluşması halinde bankanın bunun elden çıkarmasında oluşan zorluklardandır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu