Krediler

Ev Kredileri (Mortgage) Hakkında Bilmek İstedikleriniz (Masraflar Vs.)

Konut kredisi almak adına pek çok insan ev kredilerine bir diğer adı ile mortgage sistemine yönelmektedir. Bu konu ile alakalı yine bu pek çok insanın bilmediği noktalar olduğundan bu krediyi alabilme durumları da ortadan kalkmaktadır. Bu konu ile alakalı iyi bir donanıma sahip olan herhangi bir tüketicinin almak istediği krediyi elde etmek adına çok daha doğru hesaplamalar sayesinde istediği sonuca ulaşmasını da sağlayacak bir adım olacaktır. kafanızdaki bazı karışıklıkları gidermek ve sonuca daha kısa yoldan varabilmek adına bu yazımızda bu krediyi elde etmek için nelere sahip olmanız gerektiğini ele aldık. Burada belirtmek de fayda vardır ki ev kredisinden yararlanmak isteyen biri için önem arz eden nokta satın alınacak konutta belirlenen bedelin tüm kısmının kredi niyeti ile kullanılmasının mümkün olmadığıdır.

Konut kredilerinde satın alınmak istenen mülkün fiyatının ancak %25’lik kısmının peşin ödeme ile gerçeklemesinin doğru olduğudur. Bu sebepten ötürü de sizin yapmanız gereken evin fiyatının %25’lik tutarına tekabül eden bir oran ile bankadan peşinat istemeniz gerektiğidir. Yoksa sizin istediğiniz rakam evin tamamının fiyatı olduğu için bankanın size böyle bir kredi sağlamasının mümkün olmadığıdır. Böyle bir durumun ortaya çıkmasını engellemek adına bu noktada bizi dinleyerek önlem alabilirsiniz.

Ev Kredisi Masrafları Nelerden Oluşur?
Bankalar sunmakta olduğu diğer hizmetlerde de istediği gibi bu durumda da sizden bir takım masraflara katlanmanızı beklemektedir. Bunlar ise aşağıdaki gibidir:

Bunlardan ilki kredi sözleşmesinde ortaya çıkan dosya masrafı diye nitelendirilen masraftır. Ev kredisine yönelik sizden istenecek tahsis ücreti yasalarda da belirtildiği üzere kullanılacak olan kredinin ancak binde beşini geçmemek zorundadır. Piyasadaki tüm bankalar neredeyse bu oranlar ile sizden bir kesintiye gitmektedir.

İkinci olarak bankaların bu amaçla sizden isteyeceği masraflardan bir diğeri ise evin değerini ortaya koymak adına yapılan ekspertiz işlemidir. Bankaların böyle bir durumda sizden isteyeceği tutar ise yine yasalarda da geçtiği üzere fatura tutarından fazla olmamalıdır.

Bir diğer alınacak olan ücret ise banka ve kredi sahibinin sigorta noktasında anlaşılması sonucunda istenmektedir. Böyle bir sigorta işlemi gerçekleşmemiş ise bankanın sizden böyle bir masrafı isteme hakkı bulunmamaktadır.

Yine yasalarda belirtildiği üzere konutlara deprem sigortasının yaptırılması gerekmektedir. Bu kuralın gereği olarak da banka sizden deprem sigortasının masrafını da kesmesi lazımdır.

Ev Kredisi Almadan Önce Bilinmesi Gerekenler
Konut kredisi almak gibi bir isteğiniz var ise bunun için bir takım zorunlulukları sağlamanız gerekmektedir. Bunları şu şekilde ele alacağız:

-18 yaşını doldurmuş olmanız,

-T.C. vatandaşlığına kaydınızın bulunmasıdır. Burada eklememiz gereken bir husus ise bankaların ev kredisini altmış beş yaş üstü bireylere vermediğidir. Bankaların hepsinde olan bir uygulama ise krediyi size vermeden önce bununla ilgili bilgiler içeren bir sözleşmeyi imzalamanızdır. Bilgilendirme formu adı altonda geçen bu belgede sizin nelere uymanız gerektiği ile ilgilidir.  Almış olduğunuz ev kredisini geri ödeme planın hususları krediyi alan ve banka arasındaki anlaşmada ortaya çıkmaktadır. Geri ödeme planında yüz yirmi ay ve üzeri zaman dilimleri bankalar tarafından riskli olarak algılanmaktadır. Bu sebepten ötürü de ödeme planınızın bu zaman dilimlerini aşmaması istenmektedir. Bunun aksine düzenli bir geliri olan ve gelir düzeyi de bunu karşılayabilecek durumda olan istisna müşteriler adına bu zaman dilimi üç yüz altmış aya kadar ulaşabilmektedir.

Bu noktada size verebileceğimiz bir tavsiye bu konu ile alakalı sistemi düzgün bir şekilde takip etmeniz halinde işinizi görecek en yararlı konut kredisini elde etmenizi de beraberinde getirecektir. Kredi kampanyalarından yararlanırken ne kadarlık bir faize katlanmanız gerektiği ise ufak bir araştırma ile de ortaya çıkabilmektedir. Bunun için yapmanız gereken internete “mortgage kredi seçenekleri” yazarak bilgi edinmektir. Bu sayede edineceğiniz bilgiler en son düzenlemeleri de içereceğinden size fayda sağlayacaktır. Krediyi almak istediğiniz banka hakkında da bir takım araştırmalar ve kampanyalarla ilgili değerlendirmeleri de elde etmeniz yanlış bir seçim yapmanızı engelleyecektir. Bunun için biraz da olsa işin peşini kollamanız bizden size ufak bir tavsiyedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu