Bankalar

Emekli Maaşlarında Banka Değişikliği Nasıl Yapılıyor? İnternet – SGK Üzerinden Değişmek

Bilindiği gibi E-devlet uygulaması vatandaşlara büyük kolaylıklar getirmesi ile birlikte hayatımıza adapte olmuştur. Her geçen gün bu uygulamaya yeni hizmetler eklenmesi ile birlikte vatandaşın işlemlerini gerçekleştirmek adına daha az emek ve zaman harcamasını sağlamaktadır. Vatandaşları bürokrasinin aksak topal hallerinden kurtaran bu uygulama ile birlikte Kurumlarda saatlerce sıra bekleyip işlemin gerçekleşmesinin önünü kesmek hedeflenmiştir. Vatandaşa bu kurumlara gitmeden ve internet üzerinden işlemlerini tamamlama imkanı bu uygulama ile gerçekleşmektedir.

İşte bu uygulama üzerinden gerçekleşecek bir işlem birlikte Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan SSK, Bağ-Kur ve Emekli Sandığından emekli olan kişiler maaşlarını da istediği bankaya taşıma imkanını yakalayabilmektedir. Bu işlemin nasıl gerçekleştiğini adım adım anlamaya çalışalım.

SGK’ ya bizzat giderek banka değişikliğini talep etmek
Emekli, dul ve yetimlerin buna yönelik isteği halinde banka/şube değişikliği dolayısı ile SGK İl veya Merkez Müdürlüklerine teslim edilecek dilekçe ile anlaşma sağlanan bankalardan herhangi birisine emekli aylığının nakli yapılarak banka/şube değişikliği olası bir işlemdir.

İnternet aracılığı ile banka değişikliği yapmak
Emekli aylığı banka veya banka şubesi değişikliğini yapmak için internet üzerinden bankaya gitmeden de yapma hakkınız da bulunmaktadır. Banka veya PTT şube değişikliği taleplerine yönelik “www.turkiye.gov.tr” internet adresi üzerinden T.C. kimlik numarası ve e-devlet şifresi ile yapılacak giriş sonrasında bu site sayesinde bu değişiklik işlemini gerçekleştirilebilirsiniz.

Aşağıdaki linklerde bu hizmete ulaşacağınız adresteki türkiye.gov.tr web sitesi sayesinde yapmanız gereken işlemlerin resimli açıklaması bulunmaktadır. Sayfanın altındaki kısımda SGK ile anlaşması olan ve emekli aylığı ödemesi yapan bankaların listesine de ulaşabilirsiniz.

4A (SSK) Emekli Aylığı Banka Değişikliği Linki (türkiye.gov.tr) >>
4B (Bağ-Kur) Emekli Aylığı Banka Değişikliği Linki (türkiye.gov.tr) >>
4C (Emekli Sandığı) Emekli Aylığı Banka Değişikliği Linki (türkiye.gov.tr) >>

Bu hizmetten yararlanmanız için ancak e-Devlet şifrenizin olması halinde mümkündür. E-Devlet Kapısı şifreniz olmaması halinde T.C. Kimlik numaranızın yazılı olduğu geçerli bir kimlik kartınız ile birlikte beraber (Nüfus Cüzdanı, Ehliyet, Evlilik Cüzdanı, Pasaport, Avukat Kimliği) tüm PTT merkezlerinden ve yetkilendirilen PTT şubelerinden 2 TL karşılığında alabilmeniz mümkündür. İlk şifre alınması sonrasında herhangi bir nedenle tekrar böyle bir işlem için PTT’ye gidilmesi halinde ise ayrıca 4 TL ücret ödenme yapmak gibi bir durum ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Bunun sayılanlar dışındaki kimlik belgeleri kesinlikle kabul için yeterli olmayacaktır. Aşağıdaki yer alan linke tıklayarak size en yakın e-Devlet şifresi verecek PTT şubesini ve adresini öğrenme gibi bir şansınız da bulunmaktadır (Not: Her PTT Şubesi e-Devlet şifresini verme gibi bir imkanı yoktur. Gelecek olan ekranda “Sadece e-Devlet şifresi dağıtan şubeleri listele” kutucuğuna gitmeniz daha doğrudur.)

e-Devlet Şifresi Veren PTT Şubeleri >>

4-A SSK, 4-B Bağ-Kur, 4-C Emekli Sandığı’na Emekli Aylığı Ödemesi Yapan Bankalar

-Akbank T.A.Ş.
-Albaraka Türk Katılım Bankası A.Ş.
– Alternatifbank A.Ş.
– Anadolubank A.Ş.
– Denizbank A.Ş.
– Burgan bank A.Ş.
– Finansbank A.Ş.
– HSBC Bank A.Ş.
– ING Bank A.Ş.
– Kuveyt Türk Katılım Bankası A.Ş.
– Şekerbank T.A.Ş.
– Tekstil Bankası A.Ş.
– Turkısh Bank A.Ş.
– Türk Ekonomi Bankası A.Ş.
– Türkiye Finans Katılım Bankası A.Ş.
– Türkiye Garanti Bankası A.Ş.
– Türkiye Halk Bankası A.Ş.
– Türkiye İş Bankası A.Ş.
– Türkiye Vakıflar Bankası T.A.O.
– Odea Bank A.Ş.
– Yapı ve Kredi Bankası A.Ş.
– T.C. Ziraat Bankası A.Ş.
– PTT A.Ş. olarak geçmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu