Banka Sorunları

Bankalar Nereye Şikayet Edilir? Bankaların Şikayet Hatları Telefon Ve İletişim Bilgileri

Bu yazımıza pek çok insanın yararlandığı alanlardan olan bankaların şikayet hatlarını ele aşacağız. Herhangi bir banka ile yaptığınız iş neticesinde ortaya hoşunuza gitmeyen bir durum çıkması halinde yapmanız gereken birçok yol bulunmaktadır. Bunun için ilk başvuru yapacağınız yöntemlerden birisi ise bankaların şikayet hatlarıdır. Bu hatlar sizin belirttiğiniz şikayete ciddi bir şekilde eğileceğini söylemek de doğru olacaktır. bu hatların sadece şikayet amaçlı değil de herhangi bir isteğiniz ve öneriniz olmasında da rahatlıkla tercih edebileceğiniz yollardan bir tanesidir. amacınız bunlardan biri ya da başka bir şey olması halinde bu hatları tuşlayarak derdinize derman bulabilirsiniz.

Bu bahsi geçene hatların numaraları 444 ile başlamaktadır. Bunlara ulaşmak adına yapmanız gereken örneğin Garanti Bankası müşteri hizmetleri şeklinde internette küçük bir arama yaparak da buna hemen ulaşmanız da mümkündür. Bunun  yanı sıra bu hatlar dışında da başvuruda bulunabileceğiniz kurum, kuruluş ve heyet gibi oluşumlarda sizin bu tür bir ihtiyacınıza cevap verecek niteliktedir. Bunlardan birini de belirtmek gerekir ise Türkiye Bankalar Birliği Bireysel Müşteri Hakem Heyeti’dir.

Bankalar Nereye Şikayet Edilir?
Türkiye Bankalar Birliği Bireysel Müşteri Hakem Heyeti’ne şikayetinizi iletebilmek adına bir takım seçenekleriniz bulunmaktadır. Bunlar telefonla aramak, faks çekmek ve internet sitesinden dolduracağınız başvuru formu sayesinde işinizi halletmektir. Sizin işinizi biraz daha kolaylaştırmak adına bu Heyet’in adres ve iletişim bilgilerini de yazımıza ekledik.

Müşteri Hakem Heyeti
Telefon numarası: 0 850 222 28 22
Faks numarası: (0 212) 282 09 46
Adres: Nispetiye Caddesi Akmerkez B 3 Blok Kat:13 34340 Etiler / İstanbul
İnternet sitesi: www.tbb.org.tr
Şikayet başvuru formu linki: www.tbb.org.tr/tr/tuketiciler-icin/musteri-sikayetleri-hakem-heyeti/basvuru-formu/304

Yine bu amaçla yönelebileceğiniz kuruluşlardan bir diğeri ise Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK)’dur. Bu Kurum bankalar ile alakalı birçok düzenlemeyi de yapması ile bilinmektedir. Yine aynı şekilde bu kuruma hemencecik ulaşmanız için gerekli iletişim ve adres bilgilerini de yazımıza eklemeyi yararlı bulduk.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu
Telefon numarası: (0 312) 455 65 00
Faks numarası: (0 312) 424 08 79
E-posta adresi: bilgi@bddk.org.tr
Adres: Atatürk Bulvarı No: 191 B Blok Kavaklıdere 06680 Çankaya / Ankara
İnternet sitesi: www.bddk.org.tr

Bir banka çalışanını şikayet etmek istemeniz halinde bunu bizzat sizin yapmanız daha doğru olacaktır. yapmanız gereken ise bankanın genel müdürüne bu durumu ileterek gerçekleşebilir. Bunun yanı sıra bir diğer seçenek ise bankaların kendi internet siteleri üzerinde yer alan şikayet formunu doldurarak da bunu gerçekleştirmeniz mümkündür. bu yolu tercih etmeniz halinde ise bankaya gitme gibi bir durumu da ortadan kaldırmış olacaksınız. Böyle bir yol ile hem hızlı bir sonuç elde etmiş olursunuz. Çünkü doldurduğunuz form bankanın ilgili birimine kısa bir sürede ulaşır ve sonuç olarak kendiniz gitmiş kadar hızlı sonuç almanız da bu yöntemle olasıdır. Başvuru yaptıktan sonraki otuz gün içinde herhangi bir geri dönüş olmaması halinde ise Müşteri Şikayetleri Hakem Heyeti Kurulu’na iletmeniz de fayda vardır. Bu Heyet’e bankaya şikayetinizi iletmeniz ve yanıt gelmediğini belirtmeniz halinde gerekli işlemler yapılarak sizin talebinize yönelik bir yol aranacaktır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu