Bankalar

Kredi Ön Onayı Nedir? Kredi Ön Onayının Gerçekleşmesinde Neler Etkilidir?

Kişinin o anlık durumu adına gerekli olan kredilerden bazıları ihtiyaç ve konut kredileridir. Bunlara başvuru yapmak istemeniz halinde ise telefonunuzdan SMS atarak, bizzat siz şubeye gidip, internet üzerinden yani online olarak ve kredi karşılaştırma sitelerinin bu amaçla verdiği hizmetlerden de yararlanarak bunu gerçekleştirebilirsiniz.

Bankaya bizzat gitmek size sürecin daha hızlı ilerlemesi gibi bir artı sağlayacaktır. Eğer ki kredi çekmek gibi bir talebiniz mevcut ise bunu diğer seçeneklerini kullanmaktansa kişisel olarak gitmeniz halinde dediğimiz gibi daha hızlı ve belki de etkili bir sonuç elde etmiş olursunuz. Bu isteğinizi banka çalışanlarına ilettiğiniz zaman sizden edinilen bilgiler ışığında bir ön değerlendirme süreci başlamış olur. Bu değerlendirmede önem verilen noktalar ise daha önceki işlemleriniz neticesinde hali hazırda var olan kredi notunuz, ödeme geçmişiniz, iş gördüğünüz diğer bankalarla olan münasebetleriniz ve geliriniz gibi unsurlardır.

Daha önce kullanmış olduğunuz kredinin ödemelerinde bir takım sorunlar var ise veya kredi kartı ödemeleriniz için de aynı durum geçerli ise takibe alınmış olma ihtimaliniz yüksektir. Bu takip neticesinde de adınız kara listede dahi yer alıyor olabilir. Bu gibi durumların ortak sonucu ise istediğiniz kredinin size sağlanmasında bir engel teşkil etmesidir. Ayrıca bunlara ek olacak şekilde gelir durumu olarak belirttiğiniz Mevlalarda çekmek isteğinizin kredi miktarını ödemede sorunlar yaşayacağınızı ortaya koyuyor ise yine üzülerek belirtmek gerekir ki olumsuz bir sonuç almanız kaçınılmazdır. Bu ön onay işlemleri neticesinde olumlu bir cevap alınamaması da haliyle size kredi sağlanamaması anlamına gelmektedir.

KKB olarak bilinen puanın düşük olması halinde sizin yapmanız gerekenlerden biri bunu size kredi verilebilecek seviyede iyileştirmektir. Bunu yaptıktan sonra eğer hala böyle bir talebiniz mevcut ise yeniden başvuruda bulunmanız gerekmektedir. Bu sırada bu amaçla diğer bankalardan da şansınızı deneyebilirsiniz. İşte tam da bu noktada birçok kişinin düştüğü ortak bir yanlış ise bir bankadan ret yanıtı gelmeden bir başkasına başvurmamak gerektiğidir.

Kredi Ön Onayının Gerçekleşmesinde Neler Etkilidir?
Bankalar daha sonrasında kullanmak amacı ile sizden bir takım bilgiler edinmektedir. Bunlardan bazılar kredi notunuz ve gelir durumunuzdur. Bunlar sayesinde de bir değerlendirme yapılarak sizin kredi ön onayınızın olumlu ya da olumsuz bir şekilde cevap edinilmesi gerçekleşir. Bu kredi ön onayı almanız halinde adı üstünde ilk kriteri sağlamış olursunuz. Daha önce bu ön onay için sizden istenen bir takım bilgilerin de bu evrede kanıtlanması yani bankaya belge olarak sunulması gerekmektedir. Almak istediğiniz kredilere yönelik gereken belgeleri internette kısa bir araştırma yapıp da önceden sağlamanız daha sonrasında size vakit de kazandırabilir.

İhtiyaç Kredisi Ön Onayı Nasıl Olur?
Bu işlem talebiniz kendi çalıştığınız bankadan istemeniz halinde sizden herhangi bir belge istenmeyebilir. Çünkü daha önceki ilişkilerden ötürü zaten bu bilgi ellerinde mevcuttur. Kredi için bankadan talep ettiğiniz rakam banka nezdince kredi notunuz ve gelirinizle kıyaslanması halinde düşük görülürse size sağlanabilecek rakam da ön onay işlemi neticesinde elde edebileceğiniz bir bilgidir. Yani bu işlemin size bir  getirisi olmuş demektir.

Konut Kredisi Ön Onayı Nasıl Olur?
Konut kredilerinde bu işlem ihtiyaç kredileri ile kıyaslamak gerekirse daha çetrefilli bir süreci içermektedir. Talep edilen rakam haliyle yüksek olmasından dolayıdır. Bunda etkili olan bir diğer faktör ise krediyi vermek için istenen belgelerin yanı sıra bir de alacağınız ev ile ilgili bir durum değerlendirmesi yapılmasındandır. Bu değerlendirmede kredi çekip alacağınız ev ekspertiz ve banka tarafından incelenmesi sonucunda uygun olup olmayacağına yönelik bir karar verilmektedir. Buna yönelik bir araştırma yapılması da daha sonra sırf bu açıdan bir mağduriyet yaşanılmaması adına faydalı olacaktır.

Ön Onay Alınmasına Rağmen Neden Kredi Çıkmaz?
Kredi ön onayını sağlamış yani bu kriterlerden geçmişseniz daha sonra istediğiniz kredinin onaylanmaması ile karşı karıya kalmış iseniz bunu altında yatan sebep ön onay için sunduğunuz belgelerde ya eksiklik ya da hata olmasından kaynaklanmaktadır. Buna bir örnek vermek gerekir ise gelirinizi belirtirken eksik ya da fazla girmeniz halinde sizin için belirlenen tablonun dışında bir durum var demektir. Bu durum oluşmasındaki bir diğer neden ise ipotek göstererek almaya çalıştığınız krediler için yapılan ön onay sonraki değerlendirmelerde taşınmazın bu özellikleri taşımamasından kaynaklandığıdır. Şunu belirtmek de fayda vardır ki eğer hızlı ve kesin çözüm almak istiyorsanız bilgileriniz doğru bir şekilde ifade etmeniz gerekmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu