Krediler

Almanya’da Yaşayanlar İçin Kredi Çekme Nasıl Oluyor? Kefil Ya Da İpotek Şartı Var Mı?

Üstte geçen sorunun cevabına verilecek yanıt evet demekle yetinmek bu insanlar için kredi çekim işlemlerine aynı yanıtı vermek ile aynı zorluk anlamına gelmemektedir. Kredilerini kullanımda bir sürü zorluk yaşamalarından ötürü bu insanlardan istenen bir  takım işlemlerin daha da uzamasına yol açabilmektedir. Kredi çekmek amacıyla prosedürlere aşina olunmasına rağmen acil durumlar söz konusu olduğunda büyük zaman kaybı gibi bir durumu engelleyememektedir. Kredi alımındaki bu zorluklar aynı zamanda kredi kartı alımında da talep edenin karşısına çıkmaktadır.

Bu zorlukların nedenleri arasındaki sebepleri bu yazıda ele alacağız. Bu insanların öncelikle kredi başvurusunda bulunmaları işlemi başlatmak için gerekmektedir. Ayrıca bu kimselerin Almanya sınırları içerisinde iyi miktarlarda maaşlara sahip olmaları dahi yeterli olmamaktadır. Buradaki bankalar borcun ödenmemesi durumunu garanti altına alabilmek için Türkiye’ de yaşayan birinin kefil olarak gösterilmesini talep edebilirler. Kefil gösterimi yerine bankalar kredi almak isteyen kimselerden verecekleri kredilere teminat olarak ipoteklemek üzere taşınmaz mal gösterilmesini de isteyebilmektedir.

İpotek Ya Da Kefil Gösterilmesi
Almanya’ da yaşayan Türkler kredi alma işini bir şekilde halledi Türkiye bankalarından birinden kredi aldıklarında kredi borçlarını ödememeleri gibi bir durumda banka kişilerin Almanya’daki maaşlarına haciz işlemini uygulayamamaktadır. Türkiye ve Almanya arasında bu konu ile alakalı maaşa haciz koyma yönünde bir anlaşma yapılmadığından dolayı bankalar bunu başka yollarla halletmektedir. Çözüm olarak kredi alacak kimseden teminat olması için ya kefil göstermesi ya da taşınmaz bir malın ipotek altına alınması yolu ile bu sağlanmaktadır. Burada önemli bir husus ise ipotek edilecek malın Türkiye sınırları içerisinde yer almasının zorunluluğudur. Kredi almak amacıyla bankaların istedikleri kefil ve ipotek altına alınacak taşınmazın teminatı gösterilmezse kredi başvurusu olumsuz yanıtla sonlanacaktır.

Kefil Göstererek Kredi Çekme Nasıl Olur?
Kefil göstererek kredi çekilebileceği gibi ipotek gösterilmesi halinde alınabilecek kredinin ödenmesinde aylık taksitler kredi kullanıcısını bağlamaktadır. Kredisinin geri ödemesi esnasında ortaya çıkan aylık ödemelerin Türkiye’ deki bankaya ulaştırılması ve yurt dışındaki bankadan ödemenin gerçekleştirilmesi sırasında ortaya çıkan kesintiler aylık olarak çok aşırı boyutları bulmamasına rağmen bu durum zaman geçtikten sonra aşırı tutarları bulabilmektedir. Kredi çekilmeden önce EFT ücretleri ve SWIFT ücretlerinin maliyetine iyice bakılmalı ve en karlı para transferini vaat eden banka tercih edilmelidir. Alternatif bir öneri sunmak gerekir ise Almanya’ daki kredi teklifleri değerlendirilmeye alınıp Türkiye’ nin faiz oranları karşılaştırılmasına gitmekte fayda vardır. Almanya’ dan alınacak kredinin daha karlı bir sonuç doğurması  halinde krediyi Türkiye’ den almak bir anlam ifade etmeyecektir.

Son 5 Yıl İçerisinde Bankalarla Çalışmış Olmak Avantaj Durumu Oluşturabilir
Bankaların Türkiye’ de yaşayan vatandaşlara kredi verme amacıyla en dikkat ettikleri hususlardan bir tanesi de bu kişilerin kredi notlarına bakarak bilgi elde etmekten geçmektedir. bu konu ile ilgili olarak Almanya’ da yaşamaya devam eden ve geçmiş olan 5 yıl nezdinde Türkiye’ den kredi kullanan bireylerin bu kredileri geri ödeme alışkanlıklarına bakılması sayesinde de kredi skorları oluşmuş olacaktır. Bankalar bu kimseleri incelemeye aldığı zaman kredi başvurularında normal vatandaşlara uyguladıkları işlemler gibi incelemeye almaktadır. Kredi skorlarına göz atılması sonucunda ise bu değerlendirmeler  kredi onayı verilip verilmeyeceği ile alakalı hayati öneme sahip sonuçlar ortaya çıkarır.

Almanya’da Yaşayan Vatandaşlarımızdan Türkiye’de Kredi Çekmeleri İçin İstenen Belgeler Nelerdir?
Kredi başvurusu için Almanya’ da yaşamını sürdürenlerden de banka tarafından istenen bir takım belgeler olduğu belirtmek gerekmektedir. Bu belgelerden bir tanesi de Türkiye’ deki kredi derecelendirme notu olarak sahip olduğumuz kredi skorunun bir benzeri olarak düşünülebilir. İsmi ise Schufa notudur. Bu belgenin banka tarafından talep edilmesindeki maksat kredi talebinde bulunan kişinin Almanya’ daki finansal yaşamına dair bilgi sahibi olmak amacıyladır. Bu belge yeminli çevirmenler tarafından çeviri işlemi gerçekleştirildikten sonra notere onaylatılıp bankaya sunulur. Kredi notlarına bakılması sonucunda kredinin onay alması için yeterli görülmeyenler hem kefil hem de teminat olarak taşınmaz ipotek ettirseler dahi kredi alamamaktadırlar.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu