Bankalar

E-Mevduat Hesabı Nasıl Açılır? En Karlı Banka Hangisi?

Bankalar müşterilerine birçok farklı şekilde yatırım planı sunmaktadır. Bu yatırım planlarından birisi de mevduat hesaplarıdır. Mevduat hesapları ikiye ayrılmaktadır. İlki vadeli mevduat hesapları, ikincisi e-vadeli mevduat hesaplarıdır.

E-Vadeli Mevduat Hesapları ile Vadeli Mevduat Hesaplar Arasındaki Farklar
Vadeli mevduat hesapları ile e-vadeli mevduat hesapları arasında çeşitli farklılıklar ve benzerlikler bulunmaktadır. Farklılıklardan birisi e-vadeli mevduat hesabının vadeli ya da diğer ismi ile klasik vadeli mevduat hesabına göre daha fazla kazanç sağlıyor olmasıdır. Kazanç durumunu etkileyen en önemli faktör ise faiz oranlarındaki değişimlerdir. E-vadeli mevduat hesaplarında %5 ile %12 arasında bir faiz oranı değişimi bulunmaktadır. Klasik vadeli mevduat hesaplarında ise bu oran farklıdır. Ayrıca e-mevduat hesabı ile internet bankacılığı arasında sıkı bir bağ bulunurken klasik vadeli mevduat hesabı için aynı şeyler geçerli değildir.

Neden Mevduat Hesapları Tercih Ediliyor?
Klasik vadeli mevduat hesabında banka ve müşteri ilişkisinin daha sıkı olduğu görülmektedir. Bu hesap türlerinin son yıllarda daha fazla tercih edilmesinin de çeşitli sebepleri bulunmaktadır. En büyük sebebi ise birçok yatırım aracından daha fazla gelir elde edilebilmesidir. Bu duruma somut örnek olarak ev sahibi ve kiracı ilişkisi baz alınabilir. Ev sahipleri kiracılardan her ay belli bir miktarda para almaktadır. Fakat bu ödemelerin düzenli olarak yapılmadığı zamanlar da olmaktadır. Ortalama bir kiracı geliri aylık 500 TL ile 550 TL arasında değişmektedir. Devletin ev sahiplerinden aldığı vergiler ile birlikte bu miktarın daha da aşağı düştüğünü söylemek mümkündür. Bu nedenle ev sahipleri ev almak yerine mevduat hesabı üzerinden para kazanmayı tercih etmektedir. Çünkü en az vade ile herhangi bir bankada açılan mevduat hesabı bile yaklaşık olarak aylık 700 TL elde edilmesini sağlamaktadır.

Gerek klasik vadeli mevduat hesabı gerek e-mevduat hesabı birçok kişinin para değerlendirmesinin en zahmetsiz yolu olarak görülmektedir. Mevduat hesapları sayesinde kişiler ekonomi alanına yatırım yapmakta ve bankalar da müşteri sayısını arttırmaktadır. Peki mevduat hesaplarının açılması işlemi nasıl yapılmaktadır ve bir mevduat hesabına sahip olabilmek için neler yapmak gerekmektedir? Yazımızın devamında e-vadeli mevduatın nasıl açılacağından ve e-vadeli mevduat hesabından bahsedeceğiz.

E-mevduat Hesabı Nasıl Açılır?
E-mevduat hesabı açmak için çeşitli adımları uygulamak gerekmektedir. Bu adımlar ise bankadan bankaya farklılık göstermektedir. Her banka kendi şartlarını kendisi belirlemektedir. Ortalama şartlar ise hemen hemen aynıdır. Öncelikle herhangi bir bankadan e-mevduat hesabı açtırabilmek için o bankaya kayıtlı bir müşteri olunması gerekmektedir. Bu sayede hem işlem kolaylığı ve işlemlerin takibi sağlanacak hem de bankanın müşteri sayısı artmış olacaktır. Bankanın önceden müşterisi olan kişiler ise bilgileri ile internet bankacılığına üye olmak zorundadır. E-mevduat hesabının birçok işlemi internet üzerinden yürütüldüğü için internet bankacılığına üye olmak önem taşımaktadır.

Daha sonra internet bankacılığında “Hesaplar” kısmından “Yeni Hesap Aç” bölümüne tıklayarak hesap türü ile vade süresi gibi seçenekler belirlenmelidir. Bu belirlemeler yapıldığında e-mevduat hesabı açmak mümkün olmaktadır. Müşterilerin en çok şikayetçi olduğu konulardan birisi olan internet bankacılığı şifresi sorunu ise kolayca çözülebilmektedir. İnternet bankacılığı ile ilgili tüm sorunlar bankanın müşteri hizmetleri ile iletişime geçilmesini gerektirmektedir. Bunun dışında bankaya giderek şifre sorununa çözüm bulmak da mümkündür. Şifre sorununda en fazla yaşanan durumlar ise kişinin şifresini unutması nedeni ile e-mevduat hesabına erişememesi ya da kişinin yeni bir şifre almak istemesidir. Unutulan şifre kimlik bilgileri ile yenilenerek yeni şifre ile sisteme giriş yapılabilir. E-mevduat hesabı ile ilgili bilinmesi gereken başka bir konu ise vade konusudur. Vadeli e-mevduat hesabı açtıran kişiler hesaplarının vade süresinin dolması durumunda tekrar vadeli hesaba geçiş yaparak hesaplarını kullanabilirler. Eğer banka ve mevduat ile olan işleri bitmiş ise hesaplarını kapatmaları da mümkündür. Bu işlemlerin tamamı internet bankacılığı üzerinden yapılabilmektedir. Bankaya gidilmesine gerek yoktur.

E-mevduat Hesabı Faiz Oranları
E-mevduat hesabının faiz oranlarını bilmekte de fayda vardır. Bu oran bankalara göre değişiklik göstermektedir. Farklı bankalar farklı mevduat oranları belirleyebilmektedir. Bu mevduat oranlarının değişmesi ise eski müşterileri ilgilendirmemektedir. Kişiler vade hesaplarını açtıkları gün hangi faiz oranı ile işleme başladılarsa son güne kadar aynı faiz oranı ile işlemleri devam etmektedir.

E-mevduat İçin Hangi Banka Seçilmeli?
E-mevduat hesabı için herhangi bir bankaya başvuru yapacak olan kişilerin banka araştırması yapması da gerekmektedir. Çünkü bankaların sundukları imkanlar birbirlerinden farklı olabilmektedir. Kişiler bu imkanlar içerisinden kendilerine en uygun olan bankayı seçip e-mevduat başvurusunda bulunabilirler.

E-mevduat Hesabı Vadelerin Ayarlanması
İmkanlar dahilinde e-mevduat araştırması yaparken vadenin ayarlanması da önemlidir. Çünkü ayarlanan vadeye ulaşılmadığı zaman hesaptan para çekilememektedir. Bu nedenle özellikle acil ihtiyaç durumu düşünülerek e-mevduat hesap vadesi belirlenmelidir.

Konuyu toparlayacak olursak e-mevduat hesabı açmak için internet bankacılığı gerekirken vadeli mevduat hesabı açmak için banka şubesinde işlem yapılması gerekmektedir. E-vadeli mevduat hesabı açmak için herhangi bir hesap işletim ücretinin alınmaması da önemli bir avantajdır. Siz de e-vadeli mevduat açma konusu ile ilgili bilgi edinmek için yazımızdan faydalanabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu