Kredi Notu

Kredi Sicili Nedir? Kredi Sicili Bozuk Olana Kredi Veren Bankalar

Bankaların kredi başvurularında öncelikli olarak baktıkları şeyler kişilerin kredi notu ve kredi sicilleridir. Ancak kredi notu düşük olan ya da kredi sicili bozuk olan kişilere de kredi veren bankalar mevcuttur. Kredi sicili bozuk olan kişilerin belli şartlar altında bankaya olan borçlarını kapatmaları ya da borcu yeniden yapılandırmaları için kişilere yeniden kredi verilmesi mümkündür.

Kredi Sicili Nedir?
Kişilerin kredi ya a kredi kartı borçlarını 90 günlük bir süreç içerisinde ödememeleri ya da gene olarak borç ödemelerini düzenli olarak yapmayan kişiler yasal takibe ve dolayısı ile kara listeye alınmaktadır. Kara listeye alınan kişilerin kredi sicilleri bozulmuş olur ve bu sicili temizlemek kolay değildir.

Kredi Kayıt Bürosu verilerinde bulunan kara listeye alınan kişiler listesine girildiği takdirde bankalara yapılan kredi başvurularının onaylanması mümkün değildir. Bu sicilin temizlenmesi için kişiler kredi ya da kredi kartı borçlarının tamamını ödemelidir. Bu ödemenin yapıldığı tarihten 5 yıl sonra kişilerin kredi sicilleri temizlenmektedir. Bu 5 yıllık süreç içerisinde kişilerin başvurdukları krediler hiçbir şekilde onaylanmaz. Ancak kişiler bankaya olan borçlarını ödeyebilmek adına borçlarını yeniden yapılandırabilmek için bankalara başvurabilmektedir.

Hangi Bankalar Kredi Sicili Bozuk Olan Kişilere Kredi Verir?
Öncelik ile bilinmelidir ki kişilerin kara listeye alınması ve kredi sicillerinin bozuk olması aynı şey değildir. Kişiler kara listeye alındıkları takdirde bankalar hiçbir şekilde kredi başvurularını onaylamamaktadır. Kara listedeki kişiler tamamen kredi verilemez grubundadır. Ancak kredi sicili bozuk olan kişiler ve kredi sicili düşük olan kişiler sadece kredi başvurularında riskli olarak değerlendirilen kişiler grubundadır. Türkiye’deki tüm bankalar kişilere kredi vermektedir. Bu bankaların herhangi birinden kredi çektiğiniz ve ödeyemediğin durumlarda yine aynı bankaya borcunuzun yapılandırılması için başvurabilirsiniz. Yine aynı şekilde bu bankalardan herhangi birisine normal kredi başvurusunda da bulunabilirsiniz. Türkiye içerisinde kredi başvurusunda bulunabileceğiniz bankalar ise şunlardır;

Ziraat Bankası, Halk Bank, Vakıf Bank, Adabank, Akbank, Anadolu Bank, Şekerbank, Denizbank, Finans Bank, HSBC Bank, ING Bank, Odea Bank, Garanti Bankası, İş Bankası ve  Yapıkredi Bankası.

Kredi Sicili Bozuk Olan Kişiler Kredi Başvurularını Nasıl Yapmalı?
Kredi sicili bozuk olan kişilerin kredi çekebilmeleri oldukça zor olsa da imkansız değildir. Kredi sicili bozuk olan kişilerin kredi alabilmeleri için başlıca iki yöntem mevcuttur. Bunlar; ipotek ile başvuru ve kefil ile başvurudur. Kredi sicili bozuk olan kişiler, kendilerine ait olan ev, arsa, tarla ve hisse gibi gayrimenkullerden birisini ipotek ettirerek kredi başvurularında bulunabilirler.

Ayrıca kredi sicili bozuk olan kişiler bankalara kefil göstererek de kredi başvurusunda bulunabilmektedir. Kefil olabilecek kişiler ise şunlardır; kamu kuruluşundan maaş alan memur ya da işçiler, emekliler, çiftçiler, Bağ-kur’da kaydı olmayan meslek sahipleri, ticaret ve sanayi odasında kayıtlı olan tüccarlar, Bağ-kur’a üye olanlar, doktor, avukat, mühendis gibi yüksek eğitim gerektiren işlerde çalışanlar ve son olarak da bankalarda çalışan memur ya da işçiler kefil olarak gösterilebilmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu