Banka Sorunları

Kredi Masraf İadesinde Dikkat Edilmesi Gerekenler? Hangi Kredi Dosya Masrafları İade Edilir?

Günümüz şartlarında hayat pahalılığı, kişinin daha iyi şartlarda yaşamını sürdürmesi ve ihtiyaçların karşılanması gibi sebepler ile kişiler kredi kullanımına ihtiyaç duymaktadır. Aynı zamanda bankaların sunduğu birbirinden farklı avantajlı teklifler de kişileri kredi almaya teşvik etmektedir. Kredi çekme işlemlerinde ise çekilen kredinin tutarı yükseldikçe bankaların talep ettikleri masraf tutarları da artmaktadır.

Hangi Kredi Dosya Masrafları İade Edilir?
Kredi alırken bankaların talep ettikleri bazı masraf ücretleri vardır. Bankalar tarafından kesilen masraf ücretleri ise şunlardır; dosya masraf ücreti, hayat sigortası ve ekspertiz ücretidir. Artık bankaların kestiği bu masraf ücretlerinin geri iadesini almak ise mümkün hale geldi. Pek çok müşteri bankaların kendilerinden talep ettiği kredi masraflarının iadesinin talep ederek verdikleri parayı geri alabiliyor. Ancak bunun tek istisnası konut kredilerinin içeriğinde bulunan zorunlu DASK sigortasıdır.

Kredi Masraf İadesi Nasıl Yapılır?
Kredi masraf iadesinin başvuru işlemleri bireysel olarak yapılabileceği gibi aynı zamanda avukatlık bürosu ve danışmanlık şirketleri aracılığı ile de yapılabilmektedir. Başvuru işlemlerinde kredi masraf ücretinin oranına göre başvuru işlemleri farklı yerlere yapılmaktadır. 2000 TL’ye kadar olan kredilerde İlçe Hakem Heyeti, 2000 ile 3000 TL arasında olan kredilerde İl Hakem Heyeti ve 3000 TL üzeri olan kredilerde ise başvuru işlemleri Tüketici Mahkemelerine yapılmaktadır.

Başvuru işlemi yapmaya gidilirken bankalardan alınan kredinin tarihini ve kesilen masrafın tutarını gösteren bir kanıt götürülmelidir. Bankaların kişilerden istedikleri kredi masraflarına dair herhangi bir belge verme zorunlulukları bulunmamaktadır. Bu sebep ile uzun süre belge beklemek zorunda kalabilirsiniz. Bu durumla karşı karşıya kalmamak adına kredi belgelerinin mutlaka saklanması gerekmektedir. Bankalardan belge istendiği zaman ise sizden belge için ücret isteyebilirler.

Bu gibi durumlarda neredeyse ödenen kredi masraf ücreti kadar bir para ödemek gerekebilir. Bu durumlar ile karşı karşıya kalmamak adına her zaman garantici olunmalı ve bankalardan alınan her türlü belge saklanmalıdır. Özellikle de kullanılan krediye dair dekontlar, kredi sözleşmesi ve aynı zamanda hesap dökümleri gibi belgeler kesinlikle saklanmalıdır.

Ayrıca belirtmekte fayda var mahkemeyi kazanamadığınız durumda mahkeme ücretleri de tarafınızdan ödenecektir. Mahkeme sonucunun olumsuz olması durumunda ise kişinin 15 günlük süre içerisinde itiraz etme hakkı bulunmaktadır. mahkemenin kazanılması durumunda ise kişinin son 10 yıl içerisinde ödediği tüm masraf ücretleri faizi ile birlikte geri iade edilmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu