Kredi Kartı

Kredi Kartı Kullanımında Dikkat Edilmesi Gerekilen Noktalar

Kredi kartları günümüzde tüketiciler tarafından nakit paradan çok daha fazla tercih edilmektedir. Özellikle alışverişlerde nakit para neredeyse hiç kullanılmamakta, çoğunluk ile kredi kartlarının kullanımı tercih edilmektedir. Bunun sebebi kredi kartlarının kişilere oldukça büyük avantajlar sağlamasıdır. Kredi kartı limitleri çok düşük olmayan kişiler diledikleri gibi alışveriş yapabilir, nakit para ile tek seferde alamayacakları yüksek meblağlı ürünleri alabilirler.

Ayrıca kredi kartları birden çok taksit seçenekleri ile kişilere ödeme kolaylığı sağlamaktadır. Son olarak kredi kartı ile yapılan alışverişlerde borcunuzu hemen ödemek zorunda olmamanız da çok büyük bir avantajdır. Yaptığınız harcamaları hesap özetiniz geldiğinde son ödeme tarihi gelene kadar ödeyebilirsiniz ki bu kişilerin alışveriş yapmalarının gerektiği ancak üzerlerinde nakit para olmadığı durumlarda özellikle de ay sonu yaklaşınca ve kişilerin maaşları bitince oldukça büyük avantajlar sağlamaktadır. Kredi kartlarının bu gibi avantajlarının yanında bazı dezavantajları da bulunmaktadır.

Kredi kartı ile harcama yapan kişiler ellerinden nakit para gitmediği için para harcamamış gibi hissedebilir ve gereğinden çok daha fazla harcama yapabilirler. Ancak şu belirtilmelidir ki kredi kartı ile yapılan harcamalar da bir gün nakit para ile ödenmek zorundadır ve kredi kartının hesap ücretinin tam olarak ödenmediği, sürekli olarak asgari ücretin ödendiği durumlarda hem kişiler daha fazla ödeme yapmak zorunda kalacak hem de kişilerin borcu hiç bitmeyecektir. Kredi kartının bir diğer dezavantajı ise yüksek limitli kredi kartları için geçerlidir. Kredi kartı limiti yüksek olan kişiler bazen gelirlerine dikkat etmeksizin gelirlerinden yüksek oranda harcama yapabilir ve ödeme zamanı gelince mağdur olabilirler. Kişilerin bu gibi durumlar ile karşı karşıya gelmemeleri için kredi kartı kullanımında oldukça dikkatli olmaları gerekmektedir.

Kredi Kartları İle İlgili Dikkat Edilmesi Gerekenler
İlk olarak kişiler kredi kartlarına ihtiyaçları olup olmadığına karar vermelidirler. Buna bağlı olarak kredi kartı kullansalar dahi kredi kartının limiti ve sayısı konusunda oldukça ii düşünmelidirler. Kişiler ellerinin altında imkan bulunduğu takdirde gereğinden fazla para harcamaya oldukça eğilimlidir ve bu sebep ile ihtiyaçtan fazlasını harcarlar.

Bu sebep ile kişilere destek olacak ve nakit paralarının olmadığı durumlarda yardımcı olacak bir kredi kartı garantisinin bulunması her ne kadar iyi olsa da bu kartların limitleri ve sayıları konusunda oldukça iyi karar verilmelidir. Bankaların çoğu kredi kartlarını satabilmek için birden çok kampanyalar yapmaktadır. Kişiler kredi kartı başvurusu yaparken ve başvuru yapacakları kredi kartını seçerken o an içerisinde gereli olan kampanyalara değil kartın uzun süreli kullanımına ve avantajlarına bakmalıdırlar. Aksi takdirde uzun süreli kullanımlarda kişiler fazlası ile mağdur olabilmektedirler. Maaşların alındığı bankalardan kredi kartı alınması her zaman çok daha avantajlı olacaktır çünkü bu bankalar kişilere daha düşük faiz oranı imkanı sağlayacaktır.

Birden fazla kredi kartı kullanımı oldukça tehlikeli olabilmektedir. Özellikle de bir karttan nakit avans çekip diğer kredi kartının hesap özeti borcunu ödemek yapılabilecek en büyük hatalardan birisidir. Bu gibi durumlarda kişiler hem gereğinden çok daha fazla borç ödeyecek hem de borçları hiçbir zaman bitmeyecektir. Bankalar kredi alırken ya da hesap açarken yapılan sözleşmelerde kişilere kredi kartı da tahsis etmektedir. Kredi kartı kullanmak istemeyen kişiler bu sözleşmeleri dikkatlice okumalı ve kredi kartı istemediklerini belirtmelidirler. Kredi kartlarının ödemelerinde zorluk çeken kişiler, gelirlerinden daha fazla harcama yapıyor ve hesap ekstresini ödemekte zorluk çekiyorlar ise bu kartın borcu bir an önce kapatılmalı ve kart iptal ettirilmelidir. Ayrıca kredi kartı başvurularında kişiler sözleşmeyi zaman ayırarak dikkatlice okumalı ve ona göre imzalamalıdırlar. Tüm bu hususlara dikkat edildiği sürece kredi kartlarının sadece avantajlarından yararlanabilir ve bilinçli bir kredi kartı kullanıcısı olabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu