Kredi Kampanyaları

Kredi Dosya Masrafı İadesi İçin Neler Yapılmalıdır? Gerekli Belgeler Nelerdir?

Kredi kullanımında kişilerin en çok şikayetçi olduğu konulardan birisi de kredi dosya masraf ücretidir. Bankalar kişiler kredi çekerken dosya masrafı adı altında yüksek miktarda kesintiler yapmaktadırlar. Kredi kullanıcılarını zor durumda bırakan bu dosya masraf ücreti için yapılan kesintilerin geri iadesini talep edebilmek mümkün. Ayrıca daha önce kredi kullanıp dosya masraf ücretini ödemiş olan kişiler de dosya masraf ücretinin geri ödenmesini talep edebilecekler. Bu talep için gerekli belgeler ile birlikte müracaat edildiğinde dosya masraf ücretini talep edebilmek oldukça kolaydır.

Gerekli Belgeler Nelerdir?
Öncelikle kredi kullanan kişilerin dosya masrafı ödedikleri bankadan bu ödeme ile ilgili bir belge almaları gerekmektedir. Bu belge bir dekont ya da detaylı bir ödeme planı şeklinde olabilmektedir. Bazı bankalar bu belgeleri kişilere vermekten kaçınmakta ya da bu belgeyi verebilmek için yine belli bir miktarda ücret talep etmektedirler.

Ancak bankaların bu belgeyi vermek için ücret talep etmeleri yine haksız bir eylem olacağından kişiler bu ücretin iadesini de talep edebilirler. Bu belgeleri alabilmek için bazı bankalarda müşteri hizmetlerinden talep etmek gerekirken bazı bankalarda ise direkt olarak şubeye gitmek gerekmektedir. Her bankanın bu konudaki prosedürü farklıdır.

Başvurular Nereden Yapılır?
Dosya masraf ücreti iadesi için başvururken dosya masraf ücretinin ne kadar olduğu oldukça önemlidir. 3 bin TL tutarının altındaki dosya masraf ücretleri için tüketici hakem heyetlerine, 3 bin TL üzerindeki dosya masraf ücretleri için ise tüketici mahkemelerine başvuru yapılmalıdır. Tüketici hakem heyetlerine yapılan başvurular ücretsizdir ancak tüketici mahkemelerine yapılan başvurularda mahkeme esnasındaki giderler davanın kazanılması durumunda karşı taraftan talep edilmektedir.

Başvuru yapabilmek için ayrıca bir dilekçe hazırlanması gerekmektedir. Ödemeyi gösteren bir kanıt ve dilekçe ile dosya masraf ücretinin tutarına göre tüketici hakem heyetlerine ya da tüketici mahkemelerine başvuru yapılmalıdır. Bu oldukça kolay bir işlemdir ve kişiler kendi başlarına avukat gerekmeden de bu işlemi yapabilirler. Dosya masraf iadesi için yapılan başvuruların sonucu tüketici hakem heyetlerinde de tüketici mahkemelerinde de en geç 3 aya varan bir süreç içerisinde belli olmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu