Banka Sorunları

2018 Yılında Bankaların Hesap İşletim Ücretleri Ne Kadar Oldu?

Bankalar müşterilerine sağladığı çeşitli hizmetlerden hesap işletim ücreti adı verilen ücretler talep etmektedir. Her sene değişiklik gösteren bu ücretler bankaların kazançlarına, şartlarına ve işletme kurallarına göre belirlenebilmektedir.  Müşterilerin yaptıkları işlemlerden ve müşterilerle kurulan finans ilişkilerinden sağlanan kazanç bankaları ayakta tutmaktadır.

Bu hizmetler dışında hesap işletim ücreti talep etmeleri de kar oranını arttırmaktadır. Bankaların kar oranını arttıran bir diğer unsur ise kredi faizleridir. Kredi faizleri sayesinde bankalar daha fazla müşteri elde etmektedir. Hesap işletim ücretleri tüm bu durumlardan etkilenmektedir. Kısaca tanımlayacak olursak hesap işletim ücretleri bankaların müşterilerine verdiği kredi kartı hesapları üzerinden elde ettikleri kardır. Fakat hesap işletim ücretleri ile ilgili bilinmesi gereken bir durum vardır. Hesap işletim ücretleri tartışma konusu olan işlemlerdendir. Birçok müşteri bu ücretleri gereksiz bulmaktadır ve bankaların bu konuda vermiş oldukları kararlar da sıkça sorgulanmaktadır. Hatta birkaç bankanın hesap işletim ücretleri nedeni ile hukuki işlemlere maruz kaldığı bilinmektedir. Çünkü müşteriler ile bankalar arasında bir uzlaşma sağlanamamaktadır ve bazı müşteriler hesap işletim ücreti adı altında bankaların haksız kazanç sağladığını iddia etmektedir. Ayrıca bu konuda dolandırılma da çok fazla yaşanmaktadır.

Hesap İşletim Ücretlerinden Muaf Olmak
Günümüzde bu konuya bir çözüm bulunması için bankalar daha dikkatli davranmakta ve bu ücretleri yüksek tutmamaya çalışmaktadır. Ayrıca müşterilerin temel olarak şikayetçi oldukları konulardan birisi de bankalarda yapılmış olan her işlem için ayrı ayrı ücret alınmasının dışında ek ücret de talep edilmesidir. Kişiler kullandıkları banka kartları ve kredi kartları için yıllık ücret ödemektedir. Bu durum müşterileri rahatsız etmektedir. Hesap işletim ücretinden muaf tutulma durumu ise yalnızca maaş alınan bankalarda olmaktadır. Herhangi bir kişi maaş aldığı bankadan kredi kartı ya da banka kartı da almışsa bu kartlar için hesap işletim ücreti ödememektedir. Fakat diğer bankalardan alınan kartlar için hesap işletim ücreti alınmaktadır. Hesap işletim ücretlerinin en büyük sorunu ise bu ücretin müşterilerden habersiz kartlardan çekilmesidir. Birçok banka bu ücreti yılda bir defa alırken bazı bankalar da yılda üç ya da dört defa alabilmektedir. Tüm bankalar hemen hemen aynı oranda hesap işletim ücreti alsa da senede üç ya da dört defa kesilen ücret müşterinin daha çok dikkatini çekmektedir. Bu nedenle bir defa kesim yapılması çok sorun olmasa da birden fazla kesim yapılması müşteri ile bankanın ciddi sorunlar yaşamasına neden olmaktadır. Yazımızın devamında bazı bankaların hesap işletim ücretlerinden bahsedeceğiz.

Abank Hesap İşletim Ücreti
Abank ya da diğer adı ile Alternatif Bank hesap işletim ücretini bu sene 82,36 TL olarak belirlemiştir. Bu banka yılda üç kez kesinti yapmaktadır. Aylık kesintisi ise genellikle 20,59 TL olmaktadır. Abank, müşterinin hesabını tek seferde yüklü bir çekim yapmak için kullanmayı doğru bulmamakta ve makul miktarlarda yılda üç kes kesim işlemi uygulamaktadır. Bazı bankalar hesap işletim ücreti keserken değişik yöntemler uygulamaktadır. Fakat fazladan işlem ücreti alma gibi bir durum yaşanırsa da mutlaka bankaya başvurmak gerekmektedir. Böyle bir durum yaşandığı zaman 444 00 55 numaralı telefon aranarak sorun bildirilebilir.

Akbank Hesap İşletim Ücreti
Akbank ise hesap işletim ücreti olarak 132,60 TL almaktadır. Akbank’ın bu kesintileri yılda iki defa yapılmakta, altı ayda bir kere alınmaktadır. Bu şekilde 66,30 TL’lik bir ödeme yapılmış olmaktadır. Eğer Akbank müşterisi iseniz ve hesap işletim ücreti kesilmesini istemiyorsanız bunun için en az iki adet fatura için otomatik ödeme talimatı verebilirsiniz. Böylece otomatik ödeme talimatı ile kesilen fatura yeterli olacak, banka herhangi bir şekilde ek ücret istemeyecektir.

Albaraka Türk Hesap İşletim Ücreti
Albaraka Türk için hesap işletim ücreti gibi bir durum söz konusu olmamaktadır. Albaraka Türk müşterileri hesap işletim ücreti ödememekte ve kesinti gibi durumlar da yaşamamaktadır. Ayrıca bunun için Albaraka Türk’den maaş alıyor olmanıza da gerek yoktur, yalnızca bankanın müşterisi olmanız yeterlidir.

Anadolu Bank Hesap İşletim Ücreti
Anadolu Bank hesap işletim ücreti olarak 117 TL talep etmektedir. Bu 117 TL’lik miktar bir sene boyunca 12 aya bölünerek kesilebilir. Böylece 9,75 TL civarında bir tutar elde edilmektedir. Eğer hesap işletim ücreti ödemek istemiyorsanız bunun için Anadolu Bank’a özellikle bildiri yapmanız gerekmektedir. Hala problem yaşıyorsanız 0850 222 55 00 numaralı telefonu arayarak müşteri hizmetlerine ulaşabilirsiniz.

Denizbank Hesap İşletim Ücreti
Denizbank’ın yıllık hesap işletim ücreti ise 138,96 TL’dir. Denizbank’ta da otomatik ödeme talimatı verilmesi durumunda hesap işletim ücretinden muaf olma durumu söz konusudur. Aylık iki adet fatura otomatik ödeme talimatı ile ödenirse banka sizden hesap işletim ücreti kesmeyecektir.

Fibabanka Hesap İşletim Ücreti
Fibabanka’nın hesap işletim ücreti 88,20 TL’dir. 12 taksit imkanı bulunan bankanın da Denizbank gibi otomatik ödeme talimatı ile işletim ücretinden müşterileri muaf tutması mümkündür. Fibabanka’dan maaş alan kişiler de bankaya yıllık hesap işletim ücreti ödemezler. Siz de bankaların hesap işletim ücretleri ile ilgili bilgi edinmek için yazımızdan yararlanabilirsiniz.

Bankaların Hesap İşletim Ücretleri
Bankaların Hesap İşletim Ücretleri

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu