Banka Sorunları

Banka Hesabımı Nasıl Kapatabilirim? Örnek Banka Vadesiz Hesap Kapatma Dilekçesi

Bankalar kişilerin yatırım amaçlı güvendiği kurumlardır. Kredi çekmek, paranın değer kazanmasını sağlamak ve para konusunda diğer birçok konu için bankalara başvurulmaktadır. Ülkemizde yalnızca 18 yaşından büyük kişilerin değil 18 yaşından küçük kişilerin de banka hesapları bulunabilmektedir. Bunun nedeni ise ailelerin çocuklar küçük iken onlara yatırım yapma ve ilerde maddi yönden sıkıntı çekmesini engelleme istediğidir.

Bu durum bazen olumlu şekilde sonuçlanırken bazen de olumsuz şekilde sonuçlanabilmektedir. Çünkü banka işlemleri ve para idare edilmesi tamamen kişisel bir olaydır ve insanların bu tarz durumlarda temkinli olması gerekmektedir. Sorun yaşanılan durumlarda banka hesabının kapatılması gibi taleplerle karşılaşılmaktadır. Hatta birçok kişi hesabını nasıl kapatacağını bilmemektedir ya da kapatamayacağı düşüncesi ile hesap açmamaktadır.

Unutulan Banka Hesabındaki Borca İcra Gelmesi
Banka hesaplarının kapatılmak istenmesinin nedenlerinden birisi de bankalarla alakalı yayılan olumsuz haberlerdir. Bilgi kirliliği her konuda zararlı olduğu gibi bu konuda da zararlı olmaktadır. En yaygın olan haberlerden birisi de  uzun yıllar boyunca kullanılmamış ve unutulmuş olan bir banka hesabından dolayı kişiye icra gelmesidir. Bu tarz haberlerden sonra banka hesabı kullanmak istememe durumu gayet doğaldır. Ancak birden fazla banka hesabı açmamak, açılan hesapları takip etmek gibi önlemler alındığı zaman bu durumları engellemek de mümkün olmaktadır. Fakat yine de ısrarla hesabını kapatmak isteyen kişiler için banka hesaplarının kapatılması mümkündür. Bu nedenle banka hesabı açarken çeşitli ikilemlere düşülmesine gerek yoktur. Yazımızda herhangi bir banka hesabının nasıl kapatılacağından bahsedeceğiz.

Bankalar birçok insanı sürekli olarak aramakta ve kart almalarını ya da hesap açmalarını istemektedir. Bu durum yeni müşteri kazanabilmek için gerekli bir yöntemdir. Bankalar nasıl müşteri kazanmak için bu kadar çaba harcıyorsa müşteri kaybetmemek için de aynı çabayı harcamaktadır. Bu nedenle kart kapattırma konusunda geçerli nedenleriniz olması gerekmektedir. Hesap kapatmak için birçok yöntem kullanılabilir. SMS, telefon bankacılığı ve internet bankacılığı gibi yöntemler bunlar içinde en yaygın olan yöntemlerdir.  Fakat bu yöntemlerden kesin bir yanıt alınamamaktadır. Bu nedenle bankaya gitmek en kesin hesap kapatma yöntemidir. Özellikle birçok kişinin tercihi olan internet bankacılığı üzerinden hesap kapatma işlemi yalnızca ek hesapların kapatılmasını sağlamaktadır.

Ana hesabın kapatılması için farklı yöntemlere başvurulması gerekmektedir. Herhangi bir banka hesabının tam anlamı ile kapatılması için bankaya gidip dilekçe verilmesi gerekmektedir. Bazen bu dilekçelerin bile yetersiz kaldığı görülmektedir. Bunun sebebi ise farklı şehirlerde olan banka şubeleri arasındaki iletişim ve işlem problemidir. Örneğin Ankara’daki bir bankada açtırdığınız banka hesabını Manisa’dan gönderdiğiniz dilekçe ile kapatamazsınız. Aynı bankanın Manisa’da yer alan şubesinden de bu işlemin yapılması mümkün değildir. Bunun için kişinin Ankara’daki bankanın hesap açtırmış olduğu şubesine bizzat gelmesi gerekmektedir. Eğer kişinin gitme durumu yoksa müşteri hizmetleri ile konuşarak dilekçenin kabulü için biraz daha çaba gösterebilir.

Örnek Banka Hesabı Kapatma Dilekçesi
Bir banka hesabının kapatılması için dilekçe vermek isteyen kişi şu şekilde bir örnek dilekçe yazabilir:

“Ziraat Bankası Etimesgut Şube Müdürlüğüne,

123456789 T.C. kimlik numaralı banka müşteriniz olarak 2012 yılından itibaren 13467974 numaralı banka hesabı sahibiyim. Artık bankanız ile çalışmak istemediğim için bankanızda bulunan 13467974 numaralı hesabımın kapatılmasını istiyorum. Gereğini arz ederim.” Daha sonra dilekçenin sol alt köşesine T.C. kimlik numarası, sağ alt köşesine de ad, soyad, imza ve tarih yazılır. Bu şekilde örnek bir dilekçeye bakarak bilgilerinizi doğrulayıp bankaya başvuru yapabilirsiniz.

Banka Hesabı Kendine Kendine Otomatik Kapanır Mı?
Banka hesapları ile ilgili merak edilen bir başka soru ise banka hesabının kendiliğinden kapanıp kapanmadığı sorusudur. Geçtiğimiz senelerde  banka hesaplarının kendiliğinden kapanması gibi bir durum söz konusu değildi. Fakat 2014 yılında yapılmış olan bir düzenleme ile birlikte 6 ay içerisinde işlem yapılmayan banka hesapları kapatılmaktadır. Yine de bazı bankalar bu duyuruya uymayarak hesapları kapatmamaktadır. Eğer son 6 ay içerisinde herhangi bir işlem yapmadığınız bir banka hesabınız varsa bu hesabın kapanıp kapanmadığını kontrol edebilirsiniz. Hesap kapatma durumu ile ilgili ileriye dönük bir problem yaşamamak için 180 gün içerisinde kontrol etmenizde fayda vardır. Kullanılmayan banka hesaplarının 180 gün içerisinde kapanacağını belirten duyuru şu şekildedir: “180 gün boyunca kullanılmamış olan banka hesabı, kredi kartı ve diğer bankacılık hizmetlerinin kapatılması için maksimum 30 gün süre verilecektir. Bu süre içerisinde bankalar müşterilerine bilgilendirme yapmak zorundadır. Eğer hala hesap kapatılmamışsa o zaman komisyonların uygulanmasına geçilebilir.” Özetle banka hesaplarının kapatılması için şubeden hesap kapatma, telefon bankacılığı ile hesap kapatma ve ATM ya da internet bankacılığı kullanarak hesap kapatma yöntemlerinden yararlanılabilir. Bu yöntemler içerisinde en garanti olanı şubeden hesap kapatmadır. Özellikle farklı şehirde açılmış bir hesap için diğer yöntemler pek işe yaramamaktadır. Fakat aynı şehirdeki banka şubesinde açılmış olan hesap için internet bankacılığı ile hesap kapatma ve telefon bankacılığı ile hesap kapatma yöntemleri kullanılabilir. Siz de banka hesabınızı nasıl kapatacağınızı öğrenmek için yazımızdan yararlanabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu