Banka Sorunları

Kara Listede Miyim? Kara Listede Olduğumu Nasıl Öğrenirim?

Kredi ve kredi kartı kullanımlarında en önemli konulardan birisi de ödemelerin düzenli olarak gerçekleştirilmesidir. Demelerin düzenli yapılmadığı durumlarda kişiler belli sıkıntılar ile yüzleşmek zorunda kalırlar. Bankalar ödeme zorluğu çeken kişilere belli şartlar altında anlayış gösterseler de bu durumun bir süreci vardır.

Ödemelerini düzenli olarak yapamayan kişilerin ödemelerini eksik yaptığı durumlarda bankalar kalan borçlar üzerinden faiz uygulayarak bu durumu çok sorun yapmasalar da ödemelerin sürekli olarak düzensiz yapılması durumunda bankalar belli yaptırımlar uygulamaktadır. Kredi ve kredi kartı borçlarının 90 gün boyunca hiçbir şekilde ödenmemesi durumunda kişiler hakkında yasal takip başlatılır ve isimleri kara listeye alınır.

İsimleri kara listeye alınan kişilerin kayıtları Merkez Bankası ve Kredi Kayıt Kurumunda tutulur. Kara listeye alınmak kişileri sosyal ve ekonomik olarak olumsuz yünde etkileyecektir. Çünkü kara listede olan kişilerin bu süreç içerisinde kredi ve kredi kartı kullanmaları mümkün olmamaktadır. Bu duruma maruz kalmamak için ödemelerin düzenli yapılmasına fazlası ile dikkat etmek gerekmektedir.

Kara Listede Olduğumu Nasıl Öğrenirim?
Kişiler kara listede olup olmadıklarını belli başlı yöntemler ile öğrenebilirler. Öncelik ile en basit olan yöntem müşterisi olunan bankadaki müşteri temsilcisi ile görüşmek ve bireysel ihtiyaç kredisi için başvuru yapmaktır. Eğer isim kara listede yer alıyor ise müşteri temsilcisi sistemde bunu görecek ve kredi başvurusunun reddedileceğini belirtecektir.

Sorgulamak için tercih edilen yöntemlerden bir diğeri ise risk merkez raporlarıdır. İnternet bankacılığı ile ya da direkt olarak bankaya giderek risk raporu başvurunda bulunabilmek mümkündür. Bu rapor sonucunda kişiler isimlerinin kara listede yer alıp almadığını öğrenebilirler. Son yöntem ise Merkez Bankasına dilekçe yazmaktır ancak bilinmesi gerekir ki sonuçlanması zaman alacaktır.

Kara Listeden Çıkabilmek için Ne Yapabilirim?
Tekrardan kredi başvurularında bulunabilmek ve kredi kartı kullanabilmek için kara listeden çıkmak gerekir. Kişilerin bununla ilgili yapabilecekleri tek şey 5 yıllık süre zarfında borçlarının tamamını ödemeleridir. İsimleri kara listeye alındıktan hemen sonra borçlarının tamamını ödeseler dahi kişilerin isimleri 5 yıl boyunca kara listede kalmaya devam edecektir. Ancak borcun erken kapanması durumunda sadece sürecin tamamlanmasını bekleyen kişiler için bankalar kredi başvurularını onaylayabilmektedirler.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu