Krediler

Arsa Kredisi Nedir? Hangi Bankalar Arsa Kredisi Veriyor ve Şartları Nelerdir?

Yatırım yapmak isteyen kişiler için en iyi fırsatlardan birisi de arsa satın almak. Uygun fiyatlar ile arsa alıp değerlendikten sonra bunu kullanmak en akılcı yatırım yöntemlerinden birisidir. Aynı zamanda bahçe özlemi çeken kişiler de arsa alarak kendilerine bahçe yapabilirler. Arsa satın almayı düşünenlere en çok yardımcı olan yöntemlerden birisi ise arsa kredisi çekmek. Arsa kredisi kullanmak isteyen kişiler için çeşitli arsa kredileri bulunmaktadır.

Arsa Kredisi Nedir?
Şehirleşmenin yaygınlaşması ile her yere yeni apartmanlar, iş yerleri ve alışveriş merkezleri yapılmakta. Hal bu iken boş olan arsalar oldukça azaldı ve değerlendi. Zamanında cüzi miktarlar ile arsa alan kişiler son zamanlarda yaptıkları bu yatırımların karşılığını olumlu yönde görmüş durumda. Metropollerde boş olan arsalar oldukça azalmış olsa da yerleşim küçük şehirlere doğru da yayılmış durumda. Bu durum yatırım yapmayı düşünen kişileri arsa almaya teşvik etti. Arsa almak için de kişilerin belli miktarda yatırım yapmış olmaları gerekmekte. Ancak yatırımı olmayan ya da yaptıkları yatırım yeterli olmayan kişiler için en mantıklı çözümlerden birisi arsa kredilerine başvurmak.

Arsa kredisi çekmek isteyen kişiler ise belli başlı arsa kredisi türleri bulunmakta. Bankalar arsa kredisi verirken imarlı ya da imarsız arsa türüne göre farklı şartlar öne sürerler. Arsa kredisi türleri içerisinde imarlı arsa kredisi ve imarsız arsa kredisi yani tarla kredisi türleri bulunmakta. Bankalar genellikle imarlı arsalar için kredi vermeyi tercih etmektedirler. Bankalar imarlı olsun ya da olmasın arsa kredisi verirken bazı şartlar öne sürerler. Bankaların genel olarak aradığı şartlar aynı yönde olsa da bu şartlar bankadan bankaya göre çeşitlilik gösterebilmektedir.

Bankaların Arsa Kredisi Şartları
Kişilerin arsa kredisine başvururken almak istedikleri arsaların bir belediye sınırı içerisinde ve imarlı olması gerekmektedir. Satın alınmak istenen arsa imarlı değil ise bankaların uyguladığı bir sistem yöntemi ile başka bir gayrimenkul ipotek ettirilerek kredi çekilebilir. Bu yöntemi her banka uygulamamaktadır. Aynı zamanda ipotek ettirilecek olan gayrimenkulün imarlı arsa, iş yeri ya da konut olması gerekmektedir. Bankalar kişilere arsa kredisi verirken alınacak olan arsaya ipotek koyarlar. Ayrıca arsa kredisi verilmesi için kefil şartı da aranmaktadır. Bankalar her zaman olmasa bile gerekli gördüğü durumlarda başka kefil şartları da ön görmektedirler.

Hangi Bankalar Banka Kredisi Verir?
Günümüzde pek çok banka arsa kredisi vermektedir. Arsa kredisi veren bankalar ise şunlardır; Ziraat Bankası, İş Bankası, TEB ve Şekerbank’tır. Ziraat Bankası aracılığı ile arsa kredisi alabilmek için alınacak olan arsa imarlı olmalıdır. Ayrıca 36 aya varan vade imkanı sunan Ziraat Bankası aynı zamanda kişilere kredinin devamlılığı süresince hayat sigortası yapmaktadır. Ziraat Bankası arsa için biçilen değerin yüzde 50’si oranında kredi kullandırma imkanı vermektedir.

İş Bankası ile arsa kredisi kullanabilmek için kredi başvuru formu, herhangi bir kimlik belgesi, kişinin gelir durumunu gösteren bir belge, tapu belgesinin fotokopisi ve ipotek edilecek olan arsanın üzerinde herhangi bir ipotek ya da rehin olmadığını kanıtlayacak bir belge gerekmektedir. Yine İş Bankası ile arsaya biçilen fiyatın yüzde 50’si oranında arsa kredisi kullanabilmek mümkündür. TEB ile kredi çekmek isteyen kişiler sahip oldukları bir evi ipotek göstererek arsa kredisi için başvurabilirler. Evin ekspertiz değerinin yüzde 60’ı oranındaki miktar için arsa kredisine başvurabilmek mümkündür. 36 aya varan vade seçeneği ve sabit faiz oranları ile TEB piyasa hareketlerinden olumsuz yönde etkilenmenize engel olmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu