Krediler

Kredi Kartı Başvurularım Neden Reddediliyor? Neden Onaylanmıyor? İşte Cevabı

Kredi kartı ülkemizde kullanım alanı son zamanlarda giderek artan bir seyir izlemektedir. Kredi kartı, isminden de çıkarılacağı zaman bir kredilendirme unsuruna tabi edeceği için bankalar nezdince kredi kartı verilecek kişinin ön değerlendirmesi yapılması halinde ona göre kredi kartı başvuru talebi olumlu ya da olumsuz olacak şekilde başvuran kişiye iletilir.

Kredi kartı başvuruları olumlu bir şekilde yanıt bulabileceği gibi olumsuz da sonuçlanabilir. Olumlu olarak sonuçlanan kredi kartı başvurusu bunu yapan da merak uyandırmaz iken olumsuz sonuçlanan başvurunun sahiplerinin aklında neden böyle olduğu ile alakalı bir soru belirmektedir. Sonuç olarak nereden kaynaklandığını anlamakta zorluklar yaşamaktadır.

Çevrenizdeki pek çok kişide bir değil birden fazla kredi kartı bulunuyor olması sizin kafanızı iyice bulandıracaktır. Yapmış olduğunuz kredi kartı almaya yönelik başvurunuzun neden banka tarafından reddedilmiş olmasının altında ne gibi nedenler olduğunu bu yazımızda ele alacağız. Bu yazıyı okuduğunuz takdirde kredi kartı neden alamıyorum sorusuna yanıt bulmuş olacaksınız. Ancak bankaların kredi kartı başvurusu mevzu olduğu zaman oldukça derin bir finansal araştırma içerisine girdiklerini hesaba katmak gerekmektedir. Bu araştırma neticesinde verilen kararın “olumsuz” olarak dönemsi halinde sizden kaynaklanan bir neden var demektir.

Kredi Kartı Başvurusunun Onaylanmama Nedenleri Neler?
Yapmış olduğunuz başvuruya yönelik kart başvurusunun hangi nedenlerle reddedildiğini bilmek veya bu nedenleri öğrenmek mümkün müdür şimdi bunları irdeleyeceğiz. Öncelikle bu sorunun cevabına ulaşmak için kredi kartı başvurunuzu reddeden bankaya bir dilekçe yazarak bunu öğrenmeniz mümkündür. Başvurunuzun reddedilme nedenini bu dilekçede öğrenmek istediğinizi bankaya iletmeniz sorunuza yanıt bulmanız açısından yeterli olacaktır. Banka bu isteğinize yönelik olarak konuda size bilgi veren bir açıklama ile sorularınıza yanıt bulmanıza yardımcı olacaktır. bunların dışında genel hatları ile bankaların kredi kartı başvurusu neden olumsuz cevap verdiği sorusunun yanıtı da aslında çok basittir.

Kara Listedeyim, Banka Kredi Kartı Verir mi?
Kredi kartı başvurum neden olumsuz yanıt alıyor sorusuna verilebilecek en basit yanıt kara listede yer alıyor olmanızdan kaynaklanmaktadır. Bankalar daha öncesinde kredi ya da kredi kartı borcunu ödemesinde sorun yaşanan müşterilere yönelik olarak kara listeler meydana getirerek o isimleri takip ederler. Bu yüzden eğer kara listede yer alıyorsanız borcunuzu bir an önce ödemeniz de fayda vardır. Kara listeden çıkmayı da beklemeniz de sizin adınıza yaralı olacaktır. Bu sürenin bitmesi sonucunda kredi kartı başvurusuna olumlu bir yanıt almanız daha sağlıklı bir sonuç almanızı sağlayabilecektir.

Kredi Kartı Başvurusu Neden Kabul Edilmiyor?
Ödenmemiş faturalar ya da borçların olması halinde bankalarla daha önce icralık olunması gibi durumlarda da bankaların kredi kartı başvurusuna olumsuz cevap vermeleri ile alakalı sebeplerdendir. Bu nedenle bankalara tüm borçlarınızı ödemeniz yanı sıra ödemelerinizi de düzenli olarak yapmanız çok önem arz etmektedir. Uzun vadeler neticesinde ortaya çıkan bu durumlar bankalara yapacağınız başvurulara gelecek yanıta da etki edeceği için bu ödeme planlarına ne oranda uyduğunuza bakarak yanıt arandığını da belirtmek gerekir.

Kredi kartı başvurularım neden kabul edilmiyor sorusuna verilecek yanıtlardan en bilinmeyeni ise bankalar ile sıkı bir ilişki içerisinde olunmamasından ötürüdür. Bankaların kredi ve kredi kartı imkanından faydalanabilmek için güven veren bir müşteri profili çizmeniz gerekmektedir. Eğer ödeme yapmak için ya da para transferlerinizde bankaları kullanan bir birey değilseniz bankaların sizin ile ilgili bilgi edinmesi zorlaşacaktır. Bu durumda size güvenmemelerinden daha doğal bir sonuç olmayacaktır üstelik hiçbir borcunuzun olmamasına da size kredi kartı vermelerini de doğuran bir sebep değildir.

Kredi Kartı Başvurusu Değerlendirme Süreci Nasıl İşler?
Kredi kartı, bireyin gelecek için ödemelerini bugünden kullanmak amacıyla elde ettiği bir işlem aracıdır. Bu sebepten ötürü de olduğundan kredi kartı tahsis edilmeden önce bireyin borç alabilme ve borç geri ödeme kabiliyetinin ne durumda olduğuna bakılması gerekmektedir. Bu aşamada bakılacak kıstaslar için sistematik bir şekilde aktarılmıştır. Bir bankaya yapılan binlerce başvuruyu teker teker  bakmak mümkün olamayacağından kredi kartı başvurusu yapan bireylerin kimlik bilgileri ve bazı finansal bilgileri sisteme aktarılması daha sonrasında işlem kolaylığı sağlamaktadır. Bu sayede bilgileri belirli hususlar çerçevesinde değerlendirmeye alarak başvuruya yanıt aranır. Bu sistemi besleyen kaynaklar  geçmiş ödeme kayıtları, mali durum, kimlik bilgileri ve kefaletler sistemi olarak ifade edilmektedir.

Değerlendirme kriterleri bu sistemde daha önceden tanımlanmış olmasından ötürü eğer bir red cevabı almış iseniz sistemdeki red kriterlerden bir yahut daha fazlasının sağlanmamış olabileceği akla gelmelidir. Ancak alınan her olumsuz cevap da sizin geçmişte olumsuz bir kaydınız olduğunu ortaya koymak için yeterli olmaz. Bazı durumlarda tamamen limite dayalı olarak veya bankacılık geçmişinizin olmamasından ötürü de red kaydı oluşabilmektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu