Pratik Bilgiler

Banknot Nedir? Banknotların Eskime Süresi Ne Kadardır?

Banknot kelimesi kabaca banka ve not kelimelerinin bir araya gelmesi ile oluşmuş bir kelimedir. Banknot yani diğer adı ile nakit para üzerinde yazan tutar kadar ödeme değerine sahip olan, devletin resmi bankası aracılığı ile bastırılmış ve dolaşıma çıkartılan paralardır. Banknot kullanımının geçmişi çok uzun zaman önceye dayanmaktadır.

İlk banknot kullanımı yaklaşık olarak 1600’lü yıllar içerisinde gerçekleşmiştir. Banknot bulunduktan sonra en çok tercih edilen ödeme yöntemi haline gelmiştir. Banknotun bulunması ile birlikte takas ve diğer ödeme yöntemleri bitmiş bunun yerini banknot yani nakit para ile ödeme yöntemi almıştır. Özellikle de Birinci Dünya Savaşı sonrasında neredeyse her yerde ödeme aracı olarak sadece banknot kullanılmaya başlandı. Halk arasında banknotlar kağıt para olarak bilinmektedir. Ancak bilinmelidir ki banknot ve kağıt para kavramları birbirinden tamamen farklı kavramlardır.

Banknot da kağıt para da üretim şekli, boyut, özellik bakımından tamamen aynıdır ve ikisi de piyasa içerisindeki dolaşımı sağlar. Banknotlar devletin bankası tarafından üretilmektedir. Banknotlar piyasaya sürüldükleri zaman altın, gümüş ve döviz olarak karşılığı bulunmaktadır. banknotların herhangi bir faiz özellikleri bulunmaz ve kullanımları da tamamen yasaldır. Ancak banknotlar zaman ile eskir. Banknotlar eskidikleri zaman ise toplanarak imha edilir. Kağıt paralar için ise böyle bir durum söz konusu değildir. Banknot ve kağıt paranın farklı olduğu nokta budur.

Banknotların Eskime Süresi Ne Kadardır?
Bir banknotun eski olarak kabul edilebilmesi için piyasaya sürüldükten sonra üzerinden belli bir zaman geçmesi gerekir. Türkiye’de ise banknotların eski sayılabilmesi için piyasaya sürüldükten sonra geçmesi gereken süre 3 yıldır. Piyasaya sürülen banknot 3 yıl sonrasında eski kabul edilir ve imha edilmesi gerekir. Banknotların eski olarak kabul edilme süresi her ülkede farklılık göstermektedir.

Türkiye’de bu süreç diğer ülkeler ile kıyaslandığı zaman çok daha kısadır. Örneğin banknotların eski sayılması için gereken süre İngiltere’de 10 yıl, Amerika’da 18 yıl ve Almanya’da 55 yıl gibi çok daha uzun bir süreyi kapsamaktadır. Bu süreç sonrasında banknotlar eski sayılmakta ve tamamen imha edilmektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu