Bankalar

Yeni Banka Hesabı Açacaklara Öneriler

Bankaya yeni bir hesap açamaya dair başvurularda doğru seçimlerde bulunabilmek adına bazı önerilerde bulunmak sizin adınıza daha yararlı olacaktır. Örneğin artık banka hesabı açma gibi bir talebiniz olması halinde eski uygulamadaki gibi bankaların şubelerine gitmek zorunda olmadığınızı bilmeniz gerekir. Evinizin ya da ofisinizin dışına çıkmadan bu hizmeti internet üzerinden kolaylıkla günümüz şartları itibariyle almanız mümkündür. Şayet zaman yönünden sıkıntınız olması halinde siz de modern yöntemleri kullanarak  interneti bankacılık açısından da daha avantajlı bir şekilde kullanmaya başlayarak bu bakımdan da bir yarar elde etmiş olacaksınız.

Bunlara nazaran banka değişikliği yapmak isteniz halinde kendi kanaatimizce banka şubesine müracaat etmeniz durumunda daha doğru sonuçlar elde etmiş olacaksınız. Bu işleme yönelik sizden kimlik fotokopisi gibi bazı belgeler alınacağını belirtmek gerekir. Bu belgeleri elden teslim etmeniz daha doğru bir uygulamadır. Bu durumda şahsi olarak başvurularınız işlemin sonuçlanması açısından da daha karlı bir durumdur. Yeni bir bankadan  hesap açmanın bir diğer sonuçlarına bakılacak olursa en yeni hizmetlerinden de faydalanacağı belirtmek gerekir.

Şubesiz Bankacılık İle Tanıştınız mı?
Örneğin sizin bankaya gitme imkanınız olmaması halinde banka şubesinin ayağınıza gelmesi gibi bir durum da söz konusudur. Şubesiz bankacılık hizmeti vermekte olan bankaların çalışanları belirttiğiniz adrese gelerek sizden evraklarınızı teslim alabilir ve sizin adınıza da hesabınızı açabilir. Böyle bir uygulama ile yüzleri gülen müşterilerin çok sayıda bankanın en yeni uygulamaları arasında yer aldığını belirtmek önemlidir. Sadece banka hesabı açmaya yönelik olmayan bu uygulamalar para çekme ve yatırma işlemlerinde kullanacağınız ATM kartınızı teslim almaya yönelik bu türden  yeni hizmetlerden de faydalanabileceğinizi belirtmek gerekmektedir. ATM kartınızı size banka görevlilerinin getirmesi sonucunda sizin de teslim almanız gerçekleşecektir. Ayrıca şubesiz işlem gören bankalar da EFT ya da havale gibi işlemlerden de ücret alma gibi bir talepte bulunmamaktadır.

Yeni Banka Hesabı Açacaklara Öneriler Nelerdir?
Neden bir banka hesabı açma gibi bir talebiniz olduğunu ve de  banka hesabınızı ne amaca yönelik olarak kullanacağınızı banka görevlisine mutlaka ifade edin. Böylece sizin amacınıza yönelik en uygun banka hesap türünü seçilebilir ve bu avantajlardan faydalanabilirsiniz.

Bankanızdan ne gibi beklentilerinizin olduğunu da karşınızdaki görevli ile konuşmak da fayda vardır. Bu sayede tercih edeceğiniz bankanın sizin beklentilerinizi ne oranda karşılayacağını da daha iyi görebilme hakkını elde etmiş olacaksınız. Bu sayede alternatif bankaları da seçenekleriniz arasına ekleme gibi bir fırsatınız da doğabilecektir.

Banka seçimi yapmadan evvel sizin adınıza önemli olan hususları madde madde sıralamak da fayda vardır. Bunları yerine getirmeniz halinde ise ihtiyaçlarınıza geri dönüş yapabilecek bir bankadan hesap açmanız daha kolay olacaktır. Böylece kısa vade zarfında yeniden banka değişimi yapmak gibi bir zorunluluğunuz olmayacaktır.

Şayet birikimleriniz için banka hesabı açmak gibi bir talebiniz mevcut ise bankaların faiz oranlarını mutlaka öğrenerek bu işe adım atın. Olabildiğince birikimlerinizi heba etmeyecek yüksek faiz veren bankalara yönelmeyi kendi adınıza daha faydalı bulun.

Banka hesabı açmaya yönelik sizden istenen belgelerin tümünü eksiksiz bir şekilde banka çalışanına teslim etmeye özen gösterin. Daha sonra evraklarınızı tamamlama gibi bir işlem sırası tercih ederseniz hesabınız açıldığında bazı işlemlerde sorun yaşamanız muhtemeldir.

Banka Tercihinde Önemli Olan Etkenler Nelerdir?
Daha önce hiçbir bankadan kredi kartı ya da kredi kullanımı gerçekleşmemiş olan bireylerin ilk defa bankalara yönelik saha araştırması yapacakları zaman haliyle “hangi banka iyi” şeklinde soruları yöneltmelerinden daha doğal bir şey yoktur. Genel olarak ele alınacak olursa tüm bankaların işlem ve hizmetleri birbiri ile paralel bir seyir izlemektedir. Burada önemli olan noktalardan biri de çalışılacak ürüne göre bankalar arasında bir tercih yapmaktır. Örnek vermek gerekirse kredi kartı almak isteyen birinin banka seçerken kredi kartı özellikleri iyi olarak bilinen ve alışveriş yapılan firmalarda daha çok kampanyalar yürüten bankaları seçmesi kendisi adına olumlu sonuçlar doğuracaktır. Kredi çekecek olan bir kişinin de ödeme esnasında faiz oranları düşük olan bankayı seçmesi de daha uygun olacak bir karardır. Aynı şekilde kredi ya da kredi kartı kullanmamış olup birikimini vadeli hesapta değerlendirmek isteyen bireylerin de vadeli mevduat hesabı faiz oranları bakımından en yüksek olan bankayı seçmeleri uygun bir tercih olacaktır Ancak burada bir durum atlamamak da fayda vardır. Bankaların faiz oranları ya da kampanyaları her dönem değişkenlik gösteren bir yapıdadır. Örneğin, bugün şartlarında en yüksek vadeli mevduat faiz oranını veren banka birkaç ay sonra düşük oran veren bankalar arasında yer alabilmektedir. Belirlenen tüm bu oranların ortaya çıkışı bankaların ihtiyaçlarına ve o anki politikalarına göre şekillenmketedir.

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu