Bankalar

Banka Çalışanları Nereye Nasıl Şikayet Edilir? En Etkili Yöntem

Günümüzde bankaların ekonomi, ticari, sosyal ve siyasi gibi birçok alana yönelik önemli bir noktada uygulamalar yürüten kuruluşlar olduğunu söyleyebilmek mümkündür. Bankalar hizmet sektöründe bulundukları için  herhangi bir konuda yapılabilecek şikayetler de önem arz etmektedir. Çünkü hizmet sektöründe müşteri memnuniyeti ön planda olması gereken bir husustur. Memnuniyet ne kadar yüksek seviyede seyrederse hizmet sunumunda gelişme o kadar fazla şekilde gerçekleşecektir. Memnuniyeti üst düzeyde tutabilmek de bankaların yegane amaçlarından bir tanesidir.

Herhangi bir bankanın çalışanlarının yasalara, bankacılık kanunu ve yönetmeliklere ya da etik kurallara ters düşecek davranışlar sergilediğini gördüğünüz takdirde şikayette bulunabilme hakkına sahip olduğunuzu belirtmek isteriz. Banka çalışanları nereye şikayet edilir sorusuna verilecek yanıtı ele alacak olursak birden fazla kurum ve kuruluş bu amaca hizmet etmektedir. Bunlara ek olarak şikayetinizi dilerseniz tek bir yere iletebileceğiniz gibi birden fazla kuruma da iletebilme hakkına sahip olduğunuzu ifade edebiliriz.

Banka Çalışanının Şikayet Edilebileceği Yerler
İlk olarak banka çalışanını şikayet amacı ile bankaların kendi genel merkezlerini tercih etme gibi bir şansınız bulunmaktadır. Örnek vermek gerekirse Garanti Bankası çalışanına yönelik bir şikayet için bankanın internet sitesi üzerinden iletişim bölümü aracılığı ile bunu yapabileceğinizi hatırlatmak isteriz. Bunun yanı sıra banka personelini şikayette bulunmak amacı ile bankanın şubesine giderek yazılı dilekçe vermeniz de bunun için diğer bir seçenektir.

Banka Personelini Başka Nereye Şikayet Edebilirim?
Banka çalışanını şikayet etmek için diğer bir alternatif olarak Türkiye Bankalar Birliği içerisinde oluşturulmuş olan Müşteri Şikayetleri Hakem Heyeti kurulunu da tercih edebilirsiniz. 2007 yılından beri hizmet vermekte olan kurul öncelikle şikayetin bankaya iletilmesi sağlamaktadır.  Bankaya internet ya da yazılı olarak yazmış olduğunuz dilekçeye şayet 30 gün geçtiği halde bankadan herhangi bir yanıt gelmediği takdirde Müşteri Şikayetleri Hakem Heyeti kuruluna başvuruda bulunarak ilgili şikayetinizi iletebilme hakkınızın olduğunu belirtmek isteriz.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik İletişim Merkezi de bu amacınıza yönelik şikayetlerinizi dikkate alacak bir diğer kurumdur. Merkezin Alo 170 hattını aramanız halinde herhangi bir bankanın personelini şikayet etme amacıyla bilgilerinizi paylaşmanız gerekmektedir. Telefon ile aradığınız takdirde vermiş olduğunuz bilgilerin dikkate alınması için gereken işlem o an için gerçekleşmiş olacaktır.

Ancak hangi kuruma şikayetini iletmeniz değişmemekle beraber mutlak vaziyette adınız ve soyadınız başta olmak üzere tüm bilgileri doğru bir şekilde vermeniz önem arz etmektedir. Aksi halde şikayetiniz dikkate alınmaması gibi bir durum ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Hatta  vermiş olduğunuz bilgilerden ötürü yanlış beyanda bulunmak gerekçesiyle hakkınızda işlem dahi yapılma gibi bir durum ile uğraşmak zorunda kalabilirsiniz.  Böyle bir işlemde durumlarda yanlış bilgilerle şikayetleri iletmektense şikayet ettiğiniz kişinin tarafınızdan şikayetçi olma gibi bir hakkı doğmaktadır. Buna yönelik olarak taleplerinizi ve bilgilerinizi iletirken isminizin gizli kalmasını istediğiniz ortaya çıkabilecek bu durumun ortaya çıkmasına engel olursunuz.

Bankanın Kendi Birimine Şikayette Bulunma
Bu işlemi gerçekleştirmek için diğer bir seçene ise bankaların müşteri ile iletişim birimleri  olan 444 numaralı telefonlardan aranılarak bu işlem gerçekleştirilebilir.  Şikayette bulunmanız halinde birimler aranılıp banka tarafından mutlaka ciddiye alınarak işleminize geri dönüt sağlanır. Banka şubelerine gitmenin tercih edilmesinde dilekçe verilmesi yoluyla ya da internet üzerinden doldurulan mail ile bankaların çalışma biçimleri, işlemlerine yönelik sizden aldıkları masraflar, yapmış oldukları kesinti, komisyon ücretlerine yönelik işlemler,  mevduat, kredi , kredi kartı gibi bankacılığa ait temel işlemlerle ilgili konularda bankaya ve banka çalışanlarına yönelik şikayette bulunma hakkınız yasal olarak mevcuttur.

Türkiye Bankalar Birliği Hakem Heyetine Şikayette Bulunma
Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’na bağlı olan  Türkiye Bankalar Birliği Hakem Heyeti de diğer seçeneklerden bir tanesidir. Bankaların kendi birimlerine başvurularınız da sonuç alamamanız halinde başvuru teyit belgesi ile birlikte Türkiye Bankalar Birliği Hakem Heyeti’ne başvurarak diğer bir yolu gerçekleştirebilirsiniz. Hakem heyetine başvuru seçeneği tercih edilmesinde bankaların kendi birimine yapmış olduğunuz başvuru ile ilgili bilgilendirme de yapmanız daha hızlı çözüme gidilmesini sağlayacaktır. Bu Heyet’e başvuruda bulunabilmek adına öncelikle bankaların kendi birimlerine başvuruda bulunmuş olmanız gerekmektedir. Bankanın size vermiş olduğu cevabı yeterli bulmamanız halinde yanıtı takip eden 60 gün içinde heyete başvuruda bulunarak yasal hakkınızın peşine düşebilirsiniz. Türkiye Bankalar Birliği Hakem Heyetine başvuru yapabilmek amacıyla gerekli olan form banka şubelerinden temin edilebileceği gibi Türkiye Bankalar Birliği internet sayfasından da doldurularak başvuru yapma alternatifiniz de mevcuttur. Heyete iletilecek formu  internet, posta veya faks vasıtaları ile de gereken yerlere ulaştırabilirsiniz.

Başvuru Sonuçları
Başvuruların cevabını 30 gün içerisinde müşteriye iletilmesi gerekmektedir. Şikayete yönelik yapılacak ilk işlem ön değerlendirme yapılmasıdır. Hakem heyeti bu işleme yönelik ön değerlendirme yapması sırasında başvuran vatandaştan gereken bir bilgiyi alabilmek adına iletişim kurarak ek bilgi isteyebileceği için verilen bilgilerin tamamı doğru nitelikte olmalıdır. Vatandaşın doğru bilgiler iletmesinde bir sorun olmaması halinde Türkiye Bankalar Birliği Hakem Heyeti, şikayete yönelik başvuruda bulunan kişiye yazılı şekilde 15 gün süresince dönüş yaparak işlemi gerçekleştirmelidir. Bu işlemleri yapmak için bir ücret alınamayacağını da belirtmek isteriz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu