Pratik Bilgiler

Banka 005 Hatası Nedir? Bu Hata Alındığında Ne Yapılmalı?

Pos makinalarının günlük hayatımızdaki görevlerine bakıldığında işyeri sahipleri tarafından tüketicilere kullandırılmasındaki amaç kişilerin bankamatik ya da kredi kartlarında direk işlem gören alışveriş sonrası ödemelerini gerçekleştirebildikleri araçlar olarak ifade edilmektedir. Pos makinaları işyerlerine açısından büyük kolaylıklar getirmektedir. Pos makinası almak amacıyla herhangi bir bankaya başvurulabilir. Bir bankadan alınan pos makinasının kullanımı sadece kendi bankasına ait kartlara yönelik değil farklı bankalara ait kredi kartları için de işlem yapılabilmektedir.

Pos makinası ile işlem yapılan  iş yerlerinde mesai başladığı esnalarda pos makinası açılır ve işyeri kapatıldığı vakitte de cihaz işleme kapatılır. Satış işlemi yapılaması amacıyla müşteri tarafından işlemi yapan çalışana verilen kartın pos makinasının ilgili bölümünden geçirilmesi gerekmektedir. Kartın manyetik bölümünün buradaki işlevi kart bilgilerine ulaşmayı sağlamaktır. Bağlantı kurulumu gerçekleştirildikten sonraki işlem ise tutar girilir ve giriş tuşuna basılarak devam edilmiş olur.

Eğer taksit yapılmak isteniyor ise de taksit sayısı girilir. Yeni nesil kartların avantajlarına değinmek gerekir ise temassız kredi kartları ile birlikte kartı okutmaya gerek kalmadan pos makinasının ilgili bölümüne yaklaştırılır daha sonrasında pos makinası bu işlem sonucunda kart bilgilerine erişir. Bundan sonra üye olunan telefon hattından bankanın işlem merkezine otomatik bir şekilde bu işlem ulaşmış olur. İşlem onayı alınmasının ardından pos makinasından çıkan belge slip olarak adlandırılır ve  makbuzun bir nüshası tüketiciye elden teslim edilir. İade işlemi gerçekleştirmek istenmesi halinde ise iade tuşuna basılıp daha sonrasında menüden iade seçeneği basılarak işlem gerçekleşmiş olur.

Gerekli bilgilerin girilmesi sağlandıktan sonra slip üzerinde yazan provizyon numarası ilgili bölüme girilir. Satış tarihinin de girilmesinin ardından giriş seçeneği tuşlanır. İade işlemine yönelik yapılacak iade tutarının satış tutarından fazla olması durumunda işlem gerçekleşmeyecektir. Gün sonunda ise pos makinasından hesap özetinin raporu alınması zorunlu bir işlemdir. Bu işlemin saat 23.45’ten sonraya kalmaması gerekmektedir. Raporun alınması halinde pos makinasının ekranında ‘Gün Sonu Bitti’ ibaresini görmüş olmak gerekir. Klasik olarak adlandırılan bir alışveriş ise bu işlem sırasında seyir izler.

Pos makinaları ile yapılan alışverişlerde makinaların bazı işlemler neticesinde hata verdiği bilinmektedir. Bu hataların çıkış sebebi kullanılan kredi kartları olabileceği gibi bankadan da ileri geliyor olabilir. Bu hataları  belirtmek için pos makinaları kodları ile birlikte karşıdakine uyarı göndermiş olur. Her hata kodunun bankalara göre  bir anlama denk gelmektedir. Bazı hata kodlarını giderilmesi için kart sahibinin uğraşması gerekir iken bazı hata kodlarını ise işyerinin gidermesi gereken işlemlerden ibarettir. Pos makinalarının verdiği hata kodlarından olan 005’i de bu yazımızda ele alacağız. Bu kodu pos makinasına yansıyan işlemi 005 RED-ONAYLANMADI diye cihazın ekranına düşmektedir. 005 hata kodunun anlamına değinemek istediğimiz bu yazımızda kullanılan kredi kartı bilgilerinin ya birinin ya da birkaçının hatalı olmasında oluşabileceği gibi kart bloke olmuş anlamı taşımaktadır. Böyle bir durumun ortaya çıkması halinde ise art sahibinin banka ile iletişime geçmesi bu adımda gereken bir nitelik taşımaktadır.

005 hata kodu
Kredi kartlarının pos cihazlarında alışveriş kolaylığı sağlamasının yanı sıra internet üzerinden de işlem kolaylığı sağlayan bir artısı bulunmaktadır. Günümüz koşullarında konforlu bir tercih  olan internet alışverişlerinizde kredi kartınız ile ödeme yapmanız halinde bazı hatalar vermesi yine muhtemel bir sebeptir. Bunlardan bir tanesi de daha önce değindiğimiz gibi sıkça karşılaşılan 005 hata kodudur.

005 Hata KOdu Alındığında Ne Yapılmalı?
Sanal pos cihazlarından alınan 005 hata kodu banka tarafından onayın gerçekleşmediğini ifade etmeye yarayan bir işlem olarak karşımıza çıkmaktadır. Böyle bir durum ile karşı karşıya kalan birçok kart kullanıcısı ilk aşamada ne demek istediğine dair bir mana çıkartamayabilir. Detaylı ve kesin bir bilgi elde etmek amacıyla çağrı merkezi aranarak müşteri temsilcilerinden yardım alınması fayda vardır. Ne kadarlık bir limite sahip olduğunuzu ya da kaç sefer  internet üzerinden alışveriş yapacağınızı sorgulayarak işlemlerinizi buna yönelik yapmanız daha doğru bir seçim olacaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu